FIFA Dünya Kupası Maskotları

İlk Dünya Kupası maskotu "World Cup Willie" (Dünya Kupası Willie) idi. 1966'da İngiltere'de yaratılan atletik bir aslandı.
 

Bir sonraki Dünya Kupası maskotunun kim olacağını bilmeyi istemeyen var mıdır? İlk maskot 1966 Dünya Kupasında İngiliz stadyumlarını süsledi. O zamandan beri maskotlar hep etrafta. Bu yazımızda onlar hakkında her şeyi öğrenin.

Bazı Dünya Kupası Maskotları

Bazı maskotlar hayvan, diğerleri sevilen karakterlerdi. Hangi şekilde olduklarına bakılmaksızın, maskotlar ev sahibi ülkeyi temsil etti. En ünlü Dünya Kupası maskotları arasında:

1. Dünya Kupası Willie

Hayranları, Dünya Kupası Willie ya da sadece Willie isimli bu oyuncu aslanı 1966 İngiltere Dünya Kupasındaki ilk görünüşünden beri her zaman hatırlayacaklar. Willie bir İngiltere forması giydi ve hatta Lonnie Donegan’ın yorumladığı bir şarkısı vardı.

Dünya Kupası Willie
Fotoğraf: Mundario

2. Naranjito

Birçok İspanyol, bir futbol topu tutarken İspanyol milli takım formasını gururla giyen mutlu portakallarını hatırlıyor. İspanya’nın Valencia ve Murcia kentlerinde yetişen meyvenin onuruna bu maskotu seçtiğini bilmek sizi şaşırtabilir.

1982 İspanya Dünya Kupası Maskotu Naranjito
Fotoğraf: Twitter @_Agencia6

Naranjito başlangıçta olumlu yorumdan daha çok olumsuz yorum aldı. Fakat zamanla, İspanya onu bağrına bastı.

3. Ciao: Farklı bir maskot

1990’da İtalya, Dünya Kupasına oldukça garip bir maskot kazandırdı. Vücudu İtalyan bayrağı renklerinde küplerden oluşuyordu – kırmızı, beyaz ve yeşil. Ayrıca figürün bir futbol topu kafası vardı.

1990 İtalya Dünya Kupası Maskotu Ciao
Fotoğraf: Pinterest.

Bu çubuk figür, şüphesiz, cansız bir nesne olduğu için maskot olarak en fazla tepkiyi aldı.

4. Striker

Warner Bros Studios’un bir ürünü olan Striker, 1994 ABD Dünya Kupasının maskotuydu. Kırmızı ve beyaz bir forma ve mavi şort (ABD bayrağının renkleri) giyen bir köpektir. Her zaman bir futbol topu ile gösterildi.

1994 ABD Dünya Kupası maskotu Striker
Fotoğraf: teinteresa.es

5. Bir Dünya Kupası maskotu: Footix

Fransızlar 1998’de Dünya Kupası maskotu olarak ulusal sembollerini, horozu kullandılar. Footix, Fabrice Pialot’un hayal gücüyle ortaya çıkan, ulusal maskot tasarım yarışmasını kazanan fikirdi. Fransa’da ayrıca maskot ismi için oylama yapıldı (seçenekler arasında Zimbo, Houpi, Gallik ve Raffy de vardı).

1998 Fransa Dünya Kupası Maskotu Footix
Fotoğraf: dribbble.com

Fikir sahiplerine göre, Footix cesur, sportif ve güçlü. Ayrıca etrafına sevinç ve güven yayıyor. Horoz mavi bir gövdeye sahip ve göğsünde “Fransa 98/18” yazıyor.

6. Zakumi

Zakumi, bir başka popüler Dünya Kupası maskotudur.Bu yeşil saçlı Afrika leoparı 2010 Güney Afrika Dünya Kupasının temsilcisi oldu. Zakumi, Cape Town’da bir tasarımcı tarafından yaratıldı.

2010 Afrika Dünya Kupası Maskotu Zakumi

“Zakumi” adı, Güney Afrika’nın ISO ülke kodu olan “ZA” ve Afrikaans dilinde “on” veya “gel” anlamına gelen “Kumi” den geliyor. Zakumi’nin renkleri hem Güney Afrika milli futbolunu hem de ragbi takımını temsil ediyor. Zakumi ülke bayrağı renkleri olan bir tişört yerine basit bir beyaz tişört giyiyor.

 

7. Fuleco: Dünya Kupası için bir maskot

Ulusal bir hayvan da 2014 Brezilya Dünya Kupası için maskot olarak rol aldı. Bu kez Brezilyalı üç bantlı bir armadillo idi. “Fuleco”, “futbol” ve “ekoloji” kelimelerinin birleşimidir.

2014 Brezilya Dünya Kupası Maskotu Fuleco

Fuleco elbette çevre ve sporun destekçisidir. Brezilya müziğini seviyor ve diyeti meyve, sebze ve tohumlara dayanıyor. Gövdesi mavi (sırtı) ve sarı (önü) renklerdedir ve bir yeşil şortu vardır. Renkleri tamamen Brezilya bayrağını temsil eder.

8. Zabivaka

Son Dünya Kupasında kurt Zabivaka ile tanıştık. Zabivaka’nın Rus bayrağını temsil eden beyaz ve mavi bir tişörtünün yanı sıra bir çift kırmızı güneş gözlüğü var.

Bu yazının kapak görseli olan Zabivaka, öğrenci Ekaterina Bocharova tarafından tasarlandı ve internet oylamasında diğer maskotları yendi. Tasarım yarışmasında Zabivaka oyların yüzde 53’ünü alırken kaplan sadece yüzde 27 ve kedi ise yüzde 20 oy aldı. Rusçada “Zabivaka”, “küçük golcü” anlamına gelir.

Bu yazıyı tamamlamak için diğer Dünya Kupası maskotlarını da sıralayalım: Juanito (1970 Meksika), Tip ve Tap (1974 Almanya), Guachito Mundialito (Arjantin 1978), Pique (1986 Meksika), Spheriks (2002 Kore-Japonya) ve Goleo VI (2006 Almanya).

  • Cristancho, A. Mundial Rusia 2018, historia de las mascotas de los mundiales. Junio de 2018. Canal 13.  https://canaltrece.com.co/noticias/mundial-rusia-2018-historia-mascotas-de-los-mundiales/
  • Marino, J. M. Las mascotas, Mundial por Mundial. Olé. Junio de 2018. https://www.ole.com.ar/fuera-de-juego/mascotas-mundial-mundial-inglaterra-rusia-2018_0_S1Y2IJnem.html