Ragbi Oynamanın Faydaları

20 Kasım, 2019
Ragbi giderek daha popüler hale gelen bir spordur. Sıradaki yazıda, bu disiplinin yararlarını gözden geçirme fırsatını bulacağız.
 

Ragbi oynamak, birçok ülkenin yanı sıra özellikle Fransa, Güney Afrika, İngiltere veya Avustralya gibi ülkelerde popülerdir. Fiziksel aktiviteler arasında, zordur, fiziksel anlamda talepkardır ve son derece eğlencelidir. Bunun üzerine, bu spor inanılmaz faydalar sağlıyor. Bu sporla ilgili her şeyi öğrenmeye hazırlanın.

Açık ve basit bir hedefi olan bir takım sporudur, hedef topu rakibin kalesine atmaktır. Futbol, birçok ülkede en popüler sporlardan biridir. Bununla birlikte, futbolun aksine, ragbide topun eller ve ayaklar ile atılmasına izin verilir.

Bu, 15 oyuncunun (takım başına) en fazla puanı almak için birbirleriyle karşı karşıya geldiği, gerçekten de eğlenceli bir etkinliktir.

Fiziksel kondisyonu ne olursa olsun herkes ragbi oynayabilir. Yine de, gerçek şu ki hem fiziksel hem de zihinsel olarak çok zorlu bir spordur, bu yüzden fit sporcular tarafından uygulanmalıdır.

Öte yandan, profesyonellerin yanı sıra amatörler tarafından da uygulanabilecek bir spordur. Her iki durumda da sağlığa faydaları hissedilir.

En çarpıcı yönlerden biri, ataklarda, savunmalarda, ilerlemelerde ve oyun geçişlerinde kullanılan güçtür. Bununla birlikte, sakatlanma riskini en aza indirmek ve kendinizi korumak için, başı, kulakları, omuzları, köprücük kemiğini ve dişleri korumak için kask vb. korumalar bulunmaktadır.

Ragbi Oynamanın Faydaları

Ragbinin faydaları, zihinsel sağlığı iyileştirmekten fiziksel durumu ve sosyal hayatı iyileştirmeye kadar geniş bir çeşitliliktedir. Sırada, onları inceleyeceğiz:

 

1. Kardiyovasküler sağlığı iyileştirir

Birçok avantajının yanı sıra, ragbi mükemmel bir kardiyovasküler egzersiz programı sunar. Kilonuzu korumanızı ve hatta kaybetmenizi, formda kalmanızı ve iyi görünmenizi sağlar. Koşmak, rakiplerden kaçmak veya topu fırlatmak, kardiyovasküler kapasitenizi artıran harika bir egzersize eşittir. Bu, kalp ve akciğerlerin daha verimli çalıştığı ve genel sağlıkta düzelme olduğu anlamına gelir.

ragbi maç görüntüsü

2. Güç ve çeviklikte artış

Bir başka büyük yararı, ragbinin üst gövdenin gücünü artırmak için mükemmel bir spor olmasıdır. Bunun nedeni, rakiplerinizle karşı karşıya kaldığınızda topu atarken pozisyonunuzu tutmak için güçlü kollara ihtiyaç duymanızdır.

Ayrıca bacak kaslarını da geliştirir. Koşmak ve top sürmek için vücudun alt kısmının idmanlı olması gerekir. Unutmayın ki, ragbide çeviklik anahtardır çünkü ayaklar ve eller ani yön ve ritm değişiklikleri yapar.

3. Daha az stres ve daha fazla özgüven

Diğer sporlarda olduğu gibi, ragbi birikmiş stresi ortadan kaldırmak için mükemmeldir. Dikkatinizi dağıtmanıza ve zihninizi meşgul etmenize, gerilimi etkili bir şekilde ortadan kaldırmanıza izin verir.

 

Aynı zamanda, bu sporu uygulamak, fiziksel egzersizden kaynaklanan iyilik hormonları olan endorfin salgılar. Endorfinler stresi önlemede büyük rol oynar.

Ayrıca, bu takım sporunun uygulanmasının, oyunculara özgüvenlerini artırma fırsatı verdiği belirlenmiştir.

4. Disiplini geliştirir

Ragbi, disiplinin, kontrolün ve diğer insanlara karşı saygının daha önemli olduğu sporlardan biridir. Bu nitelikler oyun alanları dışında da aynı derecede önemlidir.

Bir spor olarak ragbi, sporcuların geleceği için öz kontrolü ve disiplin gibi temel zihinsel becerilerini geliştirebilir. Amatör olsalar bile takımlar yüksek disiplin ve derin bir sorumluluk duygusu geliştiriyorlar.

ragbi takım sporu

5. Ragbi oynarken takım ruhu

Sporcuların ragbi oynamayı seçmelerinin bir diğer nedeni de bu sporun sosyal yönü ve bu sporu yaparken edindikleri arkadaşlarıdır. Bir aktivite olarak, cesaret, takım çalışması ve birliği teşvik eder.

Bir takım sporu uygulamak, bir sporcunun genel olarak hayata karşı tepkilerini önemli ölçüde geliştirir. Bir sporcu için, maç ve antrenman sırasında birçok etkileşime bağlı olarak takım arkadaşları ile iyi iletişim becerileri geliştirmeleri için harika bir yoldur. Ayrıca, ortak bir hedef için mücadele, katılımcılar arasında takım ruhunu teşvik eder.

 

Gördüğünüz gibi, ragbi oynamanın faydaları çok ve çeşitlidir. Ancak, her egzersizden önce ve sonra kasları esnetmenin gerekli olduğunu hatırlamak önemlidir. Ayrıca, sakatlanma riskini en aza indirmek için daima koruyucu giysiler kullanın. Şimdi güçlü yanlarını bildiğinize göre, bu disiplini denemeye cesaretiniz var mı?

  • Duthie, G. M. (2006). A framework for the physical development of elite rugby union players. International Journal of Sports Physiology and Performance. https://doi.org/10.1123/ijspp.1.1.2
  • Tavares, F., Smith, T. B., & Driller, M. (2017, August 1). Fatigue and Recovery in Rugby: A Review. Sports Medicine. Springer International Publishing. https://doi.org/10.1007/s40279-017-0679-1
  • Corcoran, G. (2016). Strenght Training for Rugby Union: The General Preparation Phase. Journal of Australian Strength and Conditioning Strength, 24((1)), 52–61.