Tokyo Olimpiyat Oyunları ve Yüz Tanıma Sistemleri

Tokyo Olimpiyat Oyunlarında alanların girişlerine bir yüz tanıma cihazı kurulacaktır. Amaç; güvenlik kontrollerinin güvenliğini ve etkinliğini arttırmaktır. Bu makalede, size bu sistemler hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.
 

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarında sporcular, gazeteciler ve personeller için yüksek hızlı yüz tanıma sistemleri kullanılacak. Bu girişim alanlara erişimi kolaylaştırırken güvenliği ve verimliliği de arttıracak.

Organizatörlerin sistemi tüm yarışma alanlarına kuracakları doğrulandı. Ayrıca Olimpiyat Köyünde ve basın merkezlerinde de olacak. Bu seyircileri etkilemeyecek.

Tokyo Olimpiyat Oyunları yaz aylarında gerçekleşecek. Bu nedenle, bir başka önemli amaç da yüksek sıcaklıklarda uzun sıralardan kaçınmaktır. Organizasyondan sorumlu kişiler, yüz tanıma sisteminin organizatörlerin çalışmalarını hızlandırmasını sağlayacağına inanıyor. Bunun için sadece güvenlik personeline güvenmek süreci yavaşlatabilir.

Yüz tanıma sistemi ile insanların kimliğini doğrulamak yalnızca 0,3 saniye sürer. Bunu, kullanıcının yüzünü önceden kaydedilmiş bir fotoğrafı ile karşılaştırarak yapar. Organizatörler bu sistem ile bu büyük spor etkinliğinde güvenliği artırmayı planlıyor.

Bir adamın yüzünü tarayan yüz tanıma teknolojisi.

Bu sistem aynı zamanda izinsiz ve kaçak girişlerden kaçınmaya yardımcı olacaktır. Bu nedenle, organizatörler sistemin olası sorunları çözeceğini ve güvenlik sürecini hızlandıracağını umuyorlar. Ayrıca, bu sistemin bekleme sürelerini azaltması ve çalıntı veya sahte kimlik kartları kullanan kişilerin tespit edilerek engellenmesi bekleniyor

İlk testlere göre, bu yüz tanıma sistemi standart prosedürlerden  2,5 kat daha hızlı kontrollere imkan verecektir. “Standart prosedürler” ile barkodları ve görsel kontrolleri kastediyoruz. Organizatörler bunları önceki Olimpiyat Oyunlarında kullanmıştı.

“İlk kez yüz tanıma tüm alanlardaki tüm yetkili kişiler için uygulanacak.”

– Tsuyoshi Iwasshita

Günümüz Olimpiyat Oyunları

NEC Corporation tarafından geliştirilen NeoFace teknolojisi, organizatörlerin tüm yetkili kişileri izlemek için kullanacağı teknolojidir. Bu, 40’tan fazla tesisteki sporcuları, yetkilileri, personeli ve medya mensuplarını içerir. Başka bir deyişle, teknolojiden en kapsamlı şekilde yararlanacak Olimpiyat Oyunlarından bahsediyoruz.

 

Aslında, bu tür bir etkinliğin güvenliği için ilk kez yüz tanıma teknolojisini kullanacaklar. Tokyo Olimpiyat Oyunlarının Tokyo metropol alanı boyunca gerçekleşeceğini unutmayın. Şehir genelinde 40’tan fazla yerde insanların kimliklerinin doğrulanması gerekecektir. Bu ekstra güvenlik önlemi tüm Tokyo 2020 etkinliklerinde mevcut olacak. Ayrıca Paralimpik Oyunlar için de kullanılacak. İki etkinlik için de ilk kez böyle önlemler alınacak.

Ancak bu veri gizliliği açısından bazı problemler ortaya çıkarabilir. Tokyo Oyunları, Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve NEC Corporation’ın düzenleme komitesi görüntülerin nasıl saklanacağı konusunda sessiz kaldı. Görüntü verilerini korumak için alınacak BT güvenlik önlemleri hakkında da herhangi bir şey söylemediler.

Global Yüz Tanıma Teknolojisinin Öncüsü

Bir Japon şirketi olan NEC Corporation, dünyanın en iyi yüz tanıma teknolojisine sahip olduğunu iddia ediyor. Tanıma programı NeoFace adlı bir sistemi kullanıyor. Bu sistem, canlı güvenlik verilerindeki yüzleri sırayla analiz ederek ve veritabanında eşleşmeler arayarak çalışıyor

Bu lider yüz tanıma teknolojisi, 2016’da Rio’da düzenlenen son Olimpiyat Oyunlarında test edilmişti. Aslında, biyometrik teknolojisi, bazı uluslararası hava alanları da dahil olmak üzere 70 ülkede çeşitli alanlarda uygulanmaktadır.

Rio 2020 Olimpiyat Oyunları

Nasıl Çalışır?

Sistem, kişilerin fotoğraflarındaki bilgileri kimlik kartlarıyla ilişkilendirecektir. Bu, kart üzerindeki okuyucuya dokunarak çalışacaktır. Bununla birlikte, herkesin yarışmalar başlamadan önce fotoğraflarını bir veritabanına sunması gerekecek.

 

Güvenlik personeli görev yapmaya devam edecek. Ancak sistem işlerini kolaylaştıracak. İnsanları güvenlik personelinin kontrol etmesi yerine yüz tanıma teknolojisi yüzlerini tarayacak. Bu, da alana giriş işlemini hızlandıracaktır.

Ne olursa olsun, birçok insan 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarında organizatörlerin yüz tanıma teknolojisini nasıl kullandıklarıyla ilgilenecektir. Bu, yüz tanıma teknolojisini destekleyen ve karşı çıkan kişiler için geçerlidir. Herkes güvenlik için etkili bir araç olup olmadığını öğrenmek isteyecek.

Bu yüz tanıma sistemlerinin sahte kimliklerle girişi etkili bir şekilde ortadan kaldırması ile  muhtemelen kendinizi daha güvende hissedeceksiniz. Sistemi destekleyenler ayrıca izin için bekleme sürelerini azaltacağını ve sporcuların stres seviyelerini düşüreceğini iddia ediyorlar.

SATO, A. (2003). NeoFace-Development of Face Detection and Recognition Engine. NEC Res. & Develop., 44(3), 302-306.