Sutopu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

8 Temmuz 2019
"Daha az popüler" sporları çekici buluyorsanız sutopu üzerinde düşünmeniz gereken bir alternatiftir. Oldukça talepkar bir disiplindir ancak bu sporu yapanlara çok büyük fiziksel faydaları vardır. 

Sutopu iki takımın bir top kullanarak havuzda oynadığı bir su sporudur. Bu iki takım birbirleriyle rekabet halindedirler. Amaç basittir: Futbola benzer şekilde, topun karşı takımın kalesine girmesini sağlamak.

Hiç şüphesiz sutopu, oldukça eğlenceli bir spordur. Hentbola da benzer: Takımlarda bir kaleci ve altı saha oyuncusu bulunur.

Oyun 8’er dakikalık 4 çeyrek halinde oynanır. Her bir çeyrekte 2 dakika mola verilir. Diğer şeylerin yanı sıra sutopu, bolca enerji, teknik, dayanıklılık ve fiziksel güç isteyen bir spordur.

Bu spor disiplinin temel özelliklerinden biri oyuncuların oyun boyunca suyun yüzeyinde kalmalarının gerekmesidir. Bu faktör maçların zorluk derecesini artırır. Bu gerekliliği sağlayabilmek için oyuncuların fiziksel açıdan formda olmaları şarttır.

İyi bir sutopu oyuncusu olmak için kas gücünüzü geliştirmeli, hızınızı iyileştirmeli, dayanıklılığınızı arttırmalı ve tekniğinizi mükemmelleştirmelisiniz. Eksiksiz bir aktivitedir ve çok emek ister!

Sutopu ve Faydaları

Sutopunun pek çok faydası vardır. Aşağıda sutopu oynamanın avantajlarından bahsedeceğiz.

1. Kilo Vermek

Sutopunun çok fazla kalori yaktırması sürpriz değildir. Oyun boyunca suyun yüzeyinde kalmanın çok fazla enerji harcattığını unutmamalısınız. Bu da yetmezmiş gibi oyuncular havuzun bir tarafından diğer tarafına yüzerler.

sutopu kale kadın havuz

2.  Eklemler İçin Düşük Etkili Bir Spor

Sutopu yoğun ve fiziksel odaklı bir oyundur. Ancak suda oynanıyor olması, sert bir yüzeyde yapılan sporlara göre, eklemler ve kaslar açısından daha iyidir.

Diğer sporlara kıyasla sutopu eklemler için düşük etkili bir spordur. Bu nedenle sakatlıklardan kaçınmak için idealdir. Elbette bu, hiçbir zaman sakatlık yaşanmayacağı anlamına gelmez. Sakatlık ihtimali neredeyse tüm disiplinlerde her zaman masada olan bir ihtimaldir.

3. Dayanıklılık Sporu

Sutopu, hem akciğerlerinizi hem de kardiyovasküler sisteminizi test eder. Bu yüzden iyi bir oyuncu olabilmek için nefesinizin üzerinde çalışmanız gerekir. Bu da gösterdiğiniz eforu yönetmeyi ve bu konuda ustalaşmayı öğrenmeniz gerektiği anlamına gelir.

Sutopunun aralıklı bir şekilde antrenman yapılan ve havuzun bir tarafından diğer tarafına yüzülen yüksek hızlı bir oyun olduğunu unutmayın.

Sutopunun Kuralları

Sutopu gücü ve hızı bir araya getirir. Takım oyunu ve fiziksel açıdan kondisyonun yüksek olması da önemlidir. En çok golü atan takım maçı kazanır. Oyuncular havuzun dibine dokunamazlar ve vücutlarını maç boyunca suyun yüzeyinde tutmaları gerekir.

Sutopunda Takımlar

Her takımda aynı anda 7 oyuncu bulunur: 1 kaleci ve 6 saha oyuncusu. Oyuncular topu, bir takım arkadaşlarına atarak ya da yüzdükleri esnada iterek hareket ettirebilirler. Topu sadece ellerinden biriyle tutabilirler. Yalnızca kaleci iki elini birden kullanabilir.

Bu sporun özelliklerinden biri ne zaman isterseniz oyuna yeni bir oyuncu alabilmenizdir. Çok hızlı ve yorucu bir oyun olduğu için her takım maksimum 6 oyuncu değiştirebilir. Değişimin dağılım 1 kaleci ve 5 saha oyuncusu şeklindedir.

Oyunun Gelişimi

Maçlar topun sahanın ortasına atılmasıyla başlar. Oyuncular kendi kale çizgileri boyunca dizilirler. Topa ilk erişen takım oyunu başlatır.

kale top yüzen adam havuz

Her takım gol atmak için atmadan önce topu en fazla 30 saniye tutabilir. Topu bu sürede ellerinden çıkaramazlarsa, topu kullanma hakkı diğer takıma geçer.

Her golden sonra, golü atan takım, oyuna dönüşte topu kullanma hakkını da elde eder. Bu esnada, oyun devam etmeye başladığında, her takımın oyuncuları kendi taraflarında olmalıdırlar. Sutopu maçlarında, her biri havuzun bir tarafında olmak üzere iki hakem bulunur.

Gördüğünüz gibi sutopu hem zihin hem de beden için harika faydaları olan bir spordur. Henüz denemediyseniz ne bekliyorsunuz? Bu sporun fiziksel kondisyonunuza ne kadar katkı yaptığını görmek sizi şaşırtacak!

  • Uljević, O., & Spasić, M. (2009). Anthropometric Characteristics and Somatotypes of Young Water Polo Players. Nase More, 56(1/2), 77–84. https://doi.org/Article
  • Pallarés, S., Azócar, F., Torregrosa, M., Selva, C., & Ramis, Y. (2011). Modelos de trayectoria deportiva en waterpolo y su implicación en la transición hacia una carrera profesional alternativa. Cultura, Ciencia y Deporte, 6(17), 93–103. https://doi.org/10.12800/ccd.v6i17.36
  • Alcaraz, P. E., Rodríguez, N., Abraldes, J. A., Argudo, F. M., Ferragut, C., & Vila, H. (2012). Relationship between characteristics of water polo players and efficacy indices. Journal of Strength and Conditioning Research, 26(7), 1852–1857. https://doi.org/10.1519/JSC.0b013e318237ea4f