Rafting Yapmak için En İyi Nehirler

19 Şubat, 2020
Rafting, bütün aile bireyleri için daha sakin nehirlerde yapmanın yolları olsa da aslında cesur insanların yaptığı bir spordur.
 

“Rafting” olarak bilinen nehir raftingi adrenalinin her zamankinden daha fazla olduğu bir spor dalıdır.  Rafting mi yapmak istiyorsunuz? Aşağıdaki makalemizde size rafting yapmak için en iyi nehirlerden bahsedeceğiz.

Rafting için Nereye Gitmeli?

Bir sal, kayık veya kano ile bir nehri geçmek hiç şüphesiz ki harika bir deneyim olacaktır. Bu etkinlik tatil için mükemmel bir aktivite arayanlar ve macera severler için adeta biçilmiş kaftan. Dünyada rafting yapmak için en iyi nehirler aşağıda belirtilmiştir.

1. Sun Kosi Nehri, Nepal

“Altın nehir” olarak da bilinen bu nehir Tibet’den başlar ve Himalayalar’a kadar akar. Do-Lalghat’dan Chatra Gorge’ ye kadar olan 273 kilometrelik yolculuğunda hız, sert sular, dik vadiler gibi güçlü duygular uyandıracak macera sizi bekliyor.

Ve sadece bu da değil, aynı zamanda çevresinde, dağlar köylerinde ve sahildeki kamp alanlarında doğa turizmi yapmak da mümkündür. Sun Kosi Nehri daha sonra geçilemez bir hal aldığı için Eylül ve Ocak ayları arasında rafting için müsait oluyor.

2. Upano Nehri, Ekvador

Rafting yapmak adına manzaraların tadını çıkarmak için sessiz alanları birleştirirken daha yoğun bölgeleri ise macera sporlarıyla birleştiren Güney Amerika’nın en önemli nehirlerinden biridir.

upano nehri
Fotoğraf: fotopaises.com
 

Kimsenin gözden kaçırmaması gereken bir diğer yer ise Upano Nehri yolunun üzerindeki mükemmel şelaleleriyle bilinen Quebrada Namangozadır.

3. Saksağan Nehri, Kanada

Ontario bölgesinde bulunan bu nehire gitmek için deniz uçağı ile seyahat etmek zorundasınız çünkü geleneksel yollarla gitmek mümkün değildir. Rafting 1 ve 4. klasmanının yanı sıra muhteşem manzaraların hatta kuzey ışıklarının inanılmaz manzarasının tadını çıkarma olanağı sağlar.

kanada, saksağan nehri
Fotoğraf: rafting1o.com

Saksağan nehri ayrıca birçok bitki ve hayvan türüne de ev sahipliği yapar. Bu yüzden siyah ayıları, elkleri, kurtları ve lammergeier gibi kuş türlerini kıyılarda görmeniz sizi şaşırtmasın. Oraya gitmek için en iyi aylar Ağustos ve Eylül aylarıdır.

4. Futaleufu Nehri, Şili

Rio Grande olarak da adlandırılan bu nehir And Dağlarını aşıyor ve toplamda Arjantin ile paylaştığı 6,788 kilometre toplam alanı vardır. Buzulların erimesi sonucu gelen mavi sularıyla birlikte 4 ve 5. hız klasmanlarıyla hem başlangıç seviyesindeki hem de tecrübeli raftingçiler için bu sporu yapmayı mümkün kılıyor. Burada rafting yapma sezonu Aralık’tan Mart’a kadar sürüyor.

futaleufu nehri
Fotoğraf: visitchile.com
 

5. Çoruh Nehri, Türkiye

Rafting yapmak için Amerika’ya gitmenize gerek yok, iyi dozda adrenalin yaşamak istiyorsanız bu mükemmel Türk nehrine gidebilirsiniz. Bu nehir uzmanlar içindir çünkü suyun hızı çok tehlikelidir.

çoruh nehri

Çoruh nehrinin çevresi çok etkileyicidir. Şelalelerin arasında kırmızı kerkenez ve gri ayı gibi hayvanları kendi habitatlarında görebilirsiniz.

6. Kolorado Nehri, Amerika Birleşik Devletleri

Rafting için en popüler nehirlerden birisi haline geldi. Kolorado’nun bataklık görünümlü kahverengi suları ve Büyük Kanyon’un olağanüstü manzaraları arasında 42 geçit  ve 500 milyon yıllık jeolojik oluşumlar sizleri bekliyor.

Kolorado Nehri

Peki Kolorado nehrine rafting yapmaya ne zaman gitmeli? Oranın sezonu Mayıs’tan Ekim’e kadar sürüyor. Bir gezi 18 güne kadar çıkabilir ve bu bölgeye girmek için özel izin gerekiyor.

 

7. Noce Nehri, İtalya

Elbette, Avrupa’da da rafting için bazı seçenekler var, mesela Kuzey İtalya’da yer alan bu nehir gibi, daha da açıklayıcı olursak Val de Sole bölgesinde. Noce nehri Gorge geçitleri arasında 5. klasmanı da içeren her seviye için farklı sarp noktaları barındırır.

Noce Nehri

Şüphesiz, Noce nehri boyunca seyahat etmek için en iyi zaman Alplerin çözülmesinden sonra nehir yatağının arttığı yaz aylarıdır.

Rafting için daha nereler mi var? Zambezi Nehri (Zimbabve ve Zambiya arasında), Alsek Nehri (ABD ve Kanada üzerinden geçiyor), Franklin Nehri (Avustralya), Cotahuasi Nehri (Peru), Tatshenshini ve Alsek Nehirleri (Alaska), Cangrejal Nehri (Honduras), Bermejo Nehri ( Bolivya), Magdalena Nehri (Kolombiya), Pacuare Nehri (Kosta Rika), Ara Nehri (İspanya), Actopan Nehri (Meksika), Yuruaní Nehri (Venezuela) ve Manso Nehri (Arjantin).

 
  • Paz Cardona A. 2019. Ecuador: el río Upano sigue en cuidados intensivos. Mongabay. https://es.mongabay.com/2019/03/rio-upano-contaminacion-amazonia-ecuador/
  • EFE. 2019. Costa Rica será sede de la Cumbre Mundial de Rafting en octubre próximo. https://www.efe.com/efe/america/deportes/costa-rica-sera-sede-de-la-cumbre-mundial-rafting-en-octubre-proximo/20000010-3979553