Efsanevi Madison Square Garden'i Yakından Tanıyın

Eminiz Madison Square Garden'ı daha önce duymuşsunuzdur. New York'taki bu harika yeri daha yakından tanıyalım.
 

Otomatik olarak bu yeri Manhattan ışıkları altında boksla ilişkilendiririz.

Biz otomatik olarak Boks ve Manhattan ışıkları ile ilgilidir. Efsanevi Madison Square Garden, bütünüyle bir spor sarayıdır. Bu makalede bilmeniz gereken her şeyi size anlatıyoruz.

Bu Tarihi Ortamın Başlangıcı

Kısaca “Garden” ya da MSG olarak bilinen bu yer dünyanın en ünlü spor alanlarından biridir. Manhattan, New York’ta, Pennsylvania istasyonunun üzerinde 7. ve 8. caddelerin ve 31. ile 33. caddelerin kesiştiği noktada yer almaktadır.

Açılış tarihi 11 Şubat 1968’dir ancak New York’taki ilk Madison Square Garden değildir fakat dördüncü yapılmış olandır! Bu doğru, daha önce Madison Meydanı’nda iki MSG vardı ve sırasıyla 1879’da ve 1890’da ve bir tanesi de sekizinci cadde ve 50. caddede bulunan 1925’ten kalma olandır.

Ama hepimizin bildiği efsanevi Madison Square Garden’a geri dönersek, eski Pensilvanya istasyonunun (şimdi stadyumun altında bulunan) olduğu yerde inşa edilmesine karar verildi. Eski günlerde, bu istasyondan bir yolcu treni geçerdi ve New York’u 1871’de Grand Central terminaline taşıyan bir servis olan Harlem’e bağlardı.

madison square

Madison Square Garden ve Boks

MSG, organizatörler Bob Arum ve Don King’in bu sporu Las Vegas’a (daha doğrusu MGM Grand’a) getirmesinden önce, uzun yıllar boks için bir cazibe merkeziydi.

 

O zamana kadar, Madison Square Garden’da 1971’de Muhammed Ali ve Joe Frazer’in oynadığı ‘yüzyılın savaşı’ da dahil olmak üzere birçok efsanevi dövüş yapıldı.

Mücadele, hem kültürel hem de politik tartışmaların içine batmıştı. Dünyanın dört bir yanındaki medya olayı izliyordu. Frazer 26-0 rekoruyla ve Ali 31-0 rekoruyla geldi. Mücadele oybirliği ile Frazer’e verildi.

Üç yıl sonra, aynı stadyumda tekrar bir araya geldiler ve sporda rövanşlar da vardır dedikleri doğru çıktı çünkü bu sefer 12 turlu dövüşü alan Ali oldu.

MSG’de düzenlenen diğer tarihi kavgaları hatırlamak için zamanda yolculuğa çıkalım. Örneğin, 1942’de Jake LaMotta ve Sugar Ray Robinson arasındaki bu spordaki en büyük rekabetlerden birisi başladı.

Hatırlanan diğer dövüşler ise 1951’de Rocky Marciano ve Joe Louis arasında, 1986’da Mike Tyson ve Mitch Green arasında olan ve Tyson’ın bu mekanda ilk kez dövüştüğü maçlar olmuştur. 1999’da Evander Holyfield ve Lennox Lewis arasında da maç yapılmıştır.

Günümüzde Madison Square Garden

Mevcut MSG, Amerika Birleşik Devletleri’nden üç profesyonel takıma ev sahipliği yapıyor: New York Knicks Basketbol Takımı (1968’den beri), New York Rangers buz hokeyi takımı (1968’den beri) ve New York Liberty kadın Basketbol Takımı (1997’den beri).

madison square garden

Ayrıca New York Titans’ın lacrosse league oyunlarına (2007-2008) ev sahipliği yaptı ve 1989’dan beri WWE güreş etkinlikleri de oldu.

Madison Square Garden’ın kapasitesi düzenlenen etkinliğe bağlı olarak değişkenlik gösterir. Böylece, NBA oyunları için neredeyse 20 000 kişiye izin verir. Hokey ve lakros için 18 000 kişi, konserler için ise 20 000 kişiye izin verilir. Güreş için ise neredeyse 23 000 kişiye izin verilir.

MSG’nin müzikal şovlar için de kullanıldığı gerçeğini bir kenara bırakamayız. Tarihinde Celine Dion, Queen, Michael Jackson, Kiss, Elvis Presley ve Mariah Carey gibi sanatçılara ev sahipliği yapma onuruna sahip olmuştur. 2015’te, Papa Francis bile bu mekanda bir kitleyi selamladı.

New York’a bir gezi planlıyorsanız, Madison Square Garden’ın etkinlik takvimine göz attığınızdan emin olun. Ayrıca dünyanın en simgesel stadyumlarından birini görün!

  • Jimenez, J. NBA en Nueva York: una noche en el Madison Square Garden. Diario As. Noviembre de 2019. https://as.com/baloncesto/2019/11/20/nba/1574275446_927635.html
  • La Tribuna. Teófimo López busca hacer historia en el MSG. Diciembre de 2019. https://www.latribuna.hn/2019/12/05/teofimo-lopez-busca-hacer-historia-en-el-msg/