Cam Newton Analizi

08 Haziran, 2019
Amerikan futbolu ile ilgileniyor ve gündemi takip ediyorsanız, kesinlikle Cam Newton'ı duymuşsunuzdur. Duymadıysanız, bu seçkin sporcunun hayatıyla ilgili aşağıdaki incelemeyi kaçırmayın.
 

Profesyonel bir NFL (Amerikan Ulusal Futbol Ligi)  oyuncusu olan Cam Newton, lig içerisinde bir oyun kurucudur. Profesyonel olduktan sonra da hala aynı takım ile oynuyor: Carolina Panthers. Bu yazıda size, neredeyse iki metre boyunda olan ve birkaç rekor kırmış Cam hakkında her şeyi anlatacağız.

Cam Newton’ın Hayatının İlk Dönemleri

Cam Newton olarak bilinen ve Süper Cam olarak adlandırılan Cameron Jerrell, 1989 yılında Georgia, Atlanta’da doğdu. Okul yıllarında Amerikan futboluna başladı ve daha 16 yaşındayken, 23 sayıyı ve 2500 yardı geride bırakmıştı.

Liseden mezun olduktan sonra Cam Newton, farklı üniversitelerden öğrencilik ve tabii ki spor kariyerini geliştirmek için çeşitli teklifler aldı. Bu üniversiteler arasında Georgia, Mississippi, Maryland, Oklahoma, Virginia ve Florida üniversiteleri vardı. Cam, Florida’yı seçti ve, 2007 ile 2010 yılları arasında Florida Gators ve Auburn Tigers’da oynadı.

Profesyonel Kariyerinin Başlangıcı

Cam Newton, 2011’de sezonun başlangıcında, Carolina Panthers tarafından seçildi. Oyuncu tarafından dört yıllık bir sözleşme imzalandı. O andan itibaren, yıllık maaşı 22 milyon dolardı.

Tabii ki, bu konuma ulaşmak için çok yoğun çalışması gerekti. Eski oyun kurucu Chris Weinkle ile günde 12 saat süren antrenmanlar yaptı.

Neyse ki, harcadığı bu çabaların karşılığını aldıİmzayı attıktan bir ay sonra, iki takım arkadaşının önüne geçerek, takımın oyun kurucusu olmayı başardı.

Cam, profesyonel olarak, 2011 yılının Eylül ayında, takımının Arizona Cardinals’e kaybettiği maçta oyuna giriş yaptı. Ancak, olumsuz sonuçlara rağmen, bu oyun hafızasına kazındı çünkü, ilk maçı olmasına rağmen takımına 422 yard kazandırdı. Bu sayede, ilk gününde bir acemi rekoru kırdı. Fena değil, değil mi?

 
Elinde top ile koşan Cam Newton

Kendini Adama

İkinci oyununda Newton, daha fazlasını hedefledi ve 432 yarda ulaştı. Kendi rekorunu kırmanın yanı sıra, iki oyunun toplamında 854 yarda ulaşmış oldu. Kendisinin bu performansı onu, lig tarihindeki en başarılı çaylak oyuncu konumuna getirdi.

Ertesi sezon için, Cam Newton tekniğini geliştirdi ve oldukça verimli bir hale getirdi. Ayrıca, top hakimiyetini de arttırdı ancak, performansı Mike Tolbert adında bir savunma oyuncusunun gelişiyle gölgelendi.

2013 yılı bu oyuncu için önemli bir yıldı, takımı playoffları gerçekleştirdi ve bireysel başarılar açısından Newton,  yılın en iyileri arasında seçildi. NFL’deki en değerli 100 oyuncu arasında, 24. sırada yer aldı. 2014 ve 2015 yıllarında iki kez daha off-seasona ulaştı.

Cam Newton ve 2015 Super Bowl

Kuşkusuz Cam Newton’ın kariyerinin en önemli noktası, 2015’te Super Bowl‘a katılmaktı. The Panthers sahayı Atlanta Falcons, New Orleans Saints ve Tampa Bay Buccaneers ile paylaştı. O yıl,  NFC Kümesi’nde Seattle Seahawks’ı 31-24, NFC Şampiyonası’nda ise Arizona Cardinals’ı 49-15 mağlup ettiler.

Super Bowl için Denver Broncos ile yüzleştiler ve 24-10 mağlup oldular. Sonuç olarak bu, The Panthers’ın ünvanı kazanmalarını engelledi.

 

Kişisel düzeyde, Cam Newton’ın sezonun en değerli oyuncusu ve yılın hücum oyuncusu olduğu kabul edilmelidir. Ayrıca, kendisi her pozisyon için en iyi oyuncuların seçildiği All-Pro ekibinin de bir parçasıydı.

Sonraki iki dönem boyunca, Super Bowl’u kazanamamış olmanın acı tadıyla beraber Cam Newton, iki yeni rekora imza attı. Biri, oyun kurucu sayı rekoru diğeri ise, oyun değiştiren sayı rekoru.

Sakatlanmış Cam newton
Resim ESPN’e aittir.

Son dönemde, oyun esnasında geçirdiği bir beyin sarsıntısı, kıyafet kurallarına aykırı davranış ve ciddi bir omuz ameliyatı gibi nedenlerle bir süreliğine sahadan uzak kaldı.

Ancak, Newton’ın NFL’ye ve takımına sunabileceği çok şey olduğuna  dair hiçbir şüphe yok. Rekorları, markası ve ünü ona eşlik ediyor ve muhtemelen gelecekte de bunu yapacak.