Buenos Aires'te Spor Turu

Buenos Aires, özellikle futbol ve aynı zamanda boks, polo, at yarışı ve tenis gibi çeşitli spor dallarını bir araya getiren bir şehirdir.
 

Arjantin mükemmel bir futbol ülkesidir ancak başarılı olduğu başka sporlar da vardır. Bu nedenle, başkenti Buenos Aires, bir spor turu için mükemmel bir yerdir. Bu yazıda, ziyaretinizde kaçırılmaması gereken bazı simgesel yerler hakkında size bilgi veriyoruz.

Buenos Aires’te hangi spor salonlarını ziyaret edebilirsiniz?

Buenos Aires’e bir gezi planlıyorsanız ve belirli bir sporun (veya genel olarak tüm sporların) hayranı iseniz, şehrin sizi bekleyen birçok ilginç seçeneği vardır. İşte bazıları aşağıda belirtilmiştir.

1. Boca Juniors Stadyumu

Daha çok ‘La Bombonera’ olarak bilinen kulüp Atletico Boca Juniors’un Stadyumudur. Ünlü La Boca mahallesinde, her köşedeki tüm renk ve tango evlerinin arasında yer almaktadır.

Stadyumda bir Boca maçına katılmadan ölmemeniz gerektiğini söylüyorlar, ancak ziyaretinizle uyuşmuyorsa, rehberli turu yapmak daha iyi bir fikir.

stadyum

Museo de la Pasión Boquense, kupalar, tişörtler, fotoğraflar ve çok daha fazlası dahil olmak üzere kulübün tarihi ile ilgili her türlü ögeyi barındırıyor. Tabii ki, ziyaretin en iyi bölümü standları, soyunma odalarını, bankları, basın odasını ve oyun alanını dolaşmaktır.

2. River Plate Stadyumu

Arjantin’in diğer büyük takımı Nuñez bölgesinde kendi stadyumu vardır ve ‘El Monumental‘ olarak bilinir. 1938’de açıldı ve birkaç kez yenilendi. Bugün sahip olduğu’ şekil’, ülkede düzenlenen 1978 Dünya Kupası vesilesiyle verildi.

stadyum

El Museo de River, kulüple ilgili her türlü kupayı bulabilirsiniz ve bir zaman tünelinden geçerek bu milyoner ekibinin tarihi ve kişilikleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ziyaret ayrıca oyun alanının bir tur içerir.

3. Autodromo Oscar ve Juan Galvez

Futbolun ötesinde, Arjantinlilerin oldukça ‘ateşli’ olduğu bir diğer şey ise Buenos Aires’teki yerel motor yarışı tarihinin en önemli sürücülerinden ikisi olan Gálvez kardeşlerin adını taşıyan Autodromo’dur.

pist
Fotoğraf: TyC Sports.

Autodromo Ulusal Yol Turizmi yarışlarına ev sahipliği yapıyor ve geçmişte de Formula 1 için pist olarak hizmet verdi. 1952’de açıldı ve o zamandan beri Ford ve Chevrolet arasında bir rekabet vardı. Otomobil tutkunlarının hafta sonları keyifle takip edeceği bir spordur.

4. Arjantin Polo Sahası

Kitlesel bir spor olmasa da, Polo Arjantin’e çok fazla mutluluk katmıştır. Polo sahası Palermo mahallesinde bulunur ve ‘La Catedral’ olarak bilinir. Burada, Arjantin Açık ve diğer uluslararası organizasyonlar 1928 tarihinden beri oynanıyor.

Buna karşılık, 2010’dan beri Arjantinli Polo alanı müzikal performanslar için kullanılıyor. Burada sahne alan sanatçılardan bazıları Phil Collins, Metallica, Luis Miguel, Paul McCartney, KİSS ve Shakira’dır.

5. Luna Park Stadyumu

Luna Park’ı düşününce otomatik olarak bir boks maçı akla geliyor. Bununla birlikte, Buenos Aires’teki en iyi bilinen spor mekânı basketbolla ve hatta tüm zamanların en büyük futbolcusunun düğünüyle ilişkilendirilebilir: Diego Armando Maradona.

lunapark

Buenos Aires şehir merkezinin kalbinde yer alan Luna Park, ‘el Palacio de los Deportes’ (Spor Sarayı) olarak bilinir ancak konserler ve her türlü etkinlik için de kullanılır. Tarihinde Frank Sinatra’dan Liza Minelli’ye, Carlos Monzón’dan Nicolino Locche’ye kadar birçok kişi burada sahne almıştır.

6. Palermo Hipodromu

Palermo Mahallesi’nde, Polo sahasına çok yakın mesafede bulunan Buenos Aires’te yapılan at yarışları için en önemli yerdir. Hipodrom, bu makalenin kapağında bulunan 2,400 metre uzunluğunda bir kum pistine ve 2,200 metrelik bir çim piste sahiptir.

Tarihinde birçok önemli etkinliğe ev sahipliği yapmıştır ancak en çok beklenen her Kasım ayında düzenlenen Ulusal Grand Prix’dir. Her yıl orada 100’den fazla yarış düzenleniyor.

Son olarak, Buenos Aires’teki diğer ikonik spor mekanları şunlardır; Buenos Aires Çim Tenisi, Roca Park (Davis Kupası gibi tenis maçları orada oynanır), eski Parque de la Ciudad’daki Olimpiyat Köyü, Club Ciudad de Buenos Aires, Cenard ve Paseo de la Gloria Costanera’dır.

  • Turismo Buenos Aires. 11 lugares icónicos del deporte – https://turismo.buenosaires.gob.ar/es/article/11-lugares-ic%C3%B3nicos-del-deporte