7 Olimpik Takım Sporu

16 Ocak 2020
Olimpik takım sporları dünyada var olan müsabaka sporlarının en ünlü olanlarıdır. Kural olarak, her takım 3 sporcudan fazla kişiden oluşmalıdır. 

Takım sporları hakkında konuştuğumuzda, müsabaka süresi boyunca her bir tarafın en az üç oyuncuyla katıldığı takım sporlarından bahsediyoruz.

Peki bu olimpik takım sporları hangileridir?

Aşağıdaki makalede, olimpik takım sporlarını yakından inceleyeceğiz. Basketbol ve futbol gibi çoğu olimpik spor her dört yılda bir olan müsabakaların haricinde de yeterince popülerdir.

1. Basketbol

Basketbol, her iki takımında beş oyuncuyla oynadığı, potadan topları geçirerek puanları topladığı bir spordur. 1891 de Amerika Birleşik Devletlerinde ilk olarak oynanmış olsa da 1936 sezonundan beri olimpik bir spordur ve 1928 Amsterdam Oyunlarından beri oynanır.

2. Hentbol

Hentbol, iki takımın birbirlerine karşı oynadığı altısı saha içi birisi kaleci olmak üzere toplam yedi kişiden oluşan bir takım sporudur. Top, gol atmak için karşı takımın kalesine atılır ve oyuncular topu elleriyle tutarak oynar. Hentbol ilk olarak 1936’da Berlin’ de ortaya çıkmış olsa da erkekler için 1972’de Münih’te kadınlar için ise 1976’da Montreal ‘de resmi olarak oynanmıştır.

hentbol maçı

3. Futbol

Olimpik oyunlarda genel olarak en sık oynanan oyun olmamasına rağmen şuanda dünyadaki en popüler spordur. Futbol, 10 kişinin saha içinde 1 kişinin kaleci olarak toplam 11 kişiden oluşan 2 takım halinde oynanan bir spordur ve saha uzunluğu dikey olarak yaklaşık 100 metredir.

Topa ayaklarla ve kafayla vurulabilir fakat el kullanımına izin verilmez. Olimpiyat tarihine baktığımızda, olimpiyatın ilk oynandığı günden beri futbol oynanıyor ve kadınlar için olan versiyonu ise 1996 Atalanta’da oynanmaya başlandı.

4. Çim Hokeyi

Uluslararası seviyede çok bilinen bu spor 10 kişinin saha içi 1 kişinin ise kaleci olarak oynadığı toplam 11 kişiden oluşur ve oyunun hedefi rakip takımın kalesine gol atabilmektir. Hokey sopası topu hareket ettirmek için kullanılır ve tüm oyuncular dişlik takarlar. 

Bunlara ek olarak, kalecinin tüm vücudunu koruyan özel bir giysisi vardır. Modern hokeyin kökeni İngilizlerden gelir ve Olimpiyat Oyunlarına erkekler için 1908’de kadınlar için 1980’de eklenmiştir.

çim hokeyi maçı

5. Su Balesi

Su balesi ve ya artistik yüzme jimnastik ve dansı birleştiren bir spor dalıdır. Yüzücüler suyun içinde ve ya dışında müziğe uygun olarak hareketlerini yapmalılardır. 

Tek kişilik yapılan su balesi olsa da çoğu müsabakada takımların 8-10 arası oyuncusu olur. 1984’ten beri yapılan bu spor sadece kadınlar içindir. 

6. Voleybol

Voleybol da bahsedilmesi gereken bir diğer Olimpik spordur. Her bir takımın altı kişiden oluştuğu dikey bir sahada erkekler için 2.43 metre olan file boyu kadınlar için 2.24 metredir. 

Hedef, aynı takımdaki oyuncuların topa azami üç vuruşundan sonra topu rakip takımın bölgesine geçirmektir. İlk olarak 1924 Paris Olimpiyat Oyunlarında oynansa da resmi bir oyun olarak oynanması için 40 yıl beklenmesi gerekti ve 1964 Tokyo Olimpiyatlarında oynandı.

7. Su topu

Bu listede bulunan en son ki Olimpik takım sporu yüzme havuzunda oynanır ve altısının havuz sahasının içinde bir kişinin ise kaleci olarak oynadığı toplam yedi kişiden oluşur. Top ellerle taşınır ve hedef rakip takımın kalesine gol atmaktır.

su topu kalesi

Oyuncular havuzun zeminine basamazlar ve bu yüzden oyun boyunca yüzmek zorundadırlar. Her bir su topu müsabakası yedi dakikalık devreler şeklinde 4 bölümden oluşur.

Son olarak, takımların katıldığı bazı başka müsabakaları da söylemeden geçmeyelim. Mesela bayrak yarışı ve ya yüzmedeki 4 x 100 metre yarışları diğer takım sporlarındandır. Ayrıca kürek çekmede 4 kürek çekici, 4 dümeni kullanmayan, 4 ve ya 8 dümeni kullanan bulunur.

  • Grant, M. E., Steffen, K., Glasgow, P., Phillips, N., Booth, L., & Galligan, M. (2014). The role of sports physiotherapy at the London 2012 Olympic Games. British Journal of Sports Medicine. https://doi.org/10.1136/bjsports-2013-093169