Brexit Spor Dünyasını Nasıl Etkileyecek?

23 Ocak, 2020
Birleşik Krallığın Avrupa Birliğinden ayrılışının spor dünyasını nasıl etkileyeceğine dair haberlerle karşılaşmak alışılagelmiş bir durum artık. Peki, Brexit’in spor alanına etkisi ne olacak?
 

İnsanların Brexit hakkında konuştuğunu duyduğumuzda, genel olarak bu ekonomik, sosyal ve politik konular üstüne olur. Fakat çok tartışılan Brexit, Avrupa Birliğinin spor alanına da sert bir darbe vuracak.

Bahsettiğimiz sonuçlar hiçbir zaman ilginin odağı olamayacak olsa da sürpriz de gelmemeleri gerekir. Bu, politik durumların siluetinin, sporun dinamikleri ve yapısı üstüne düştüğü ne ilk ne de son durum olacaktır. Özellikle, spordaki yönetimsel konularda politikanın etkisi çok belirgin olacaktır.

Politika, artık meclisten çıkan kararlarla dört duvar arasına limitli bir oluşum olmaktan çıkıp, tüm toplumun günlük hayatıyla bütünleşmiş bir olgu olmuştur. Kendi seçiciliği ve tuhaflığıyla, spor dünyası da güncel olaylardan bağımsız değildir. Hatta ve hatta spor dünyası şu an Brexit’in olası sonuçları bekler bir haldedir.

Her şeyden önce: Brexit Nedir?

Brexit’in ana konusu basit ve net: Birleşik Krallığın, Avrupa Birliğini terk etmesi. Öyle ki, Brexit ismi bile, çıkış anlamına gelen ‘exit’ ile Büyük Britanya’nın birleşmesinden oluşturulmuştur. Bu Avrupayı nasıl etkileyecek?

Birçok insan için, var olan en tesirli ülkelerden birinin, dünyanın en güçlü bloğundan çıkmayı düşünüyor olması aklın hayalin alamayacağı bir fikir. Fakat 2016’nın ortasında yapılan referandumda, Britanya halkının büyük bir çoğunluğunun onayıyla, Brexit’in başlangıcı için gereken adımlar atıldı.

ahşap küplerin üzerinde brexit yazıyor
 

O günden bugüne, bu ‘ayrılığın’ sonuçlarının, Brexit’in ana fikrinden çok daha kompleks olduğu herkes tarafından çok net bir şekilde gözlemlendi. Birleşmiş Krallık dünyanın en büyük beşinci ekonomisi kabul ediliyor. Ülkenin, toplam ihracat ve ithalatının neredeyse yarısı Avrupa Birliği içinde gerçekleşiyor. Bunun dışında Birleşik Devletlerle de çok önemli bir ortaklığa sahip.

Bu ‘ağır sıkletin’ en küçük hareketi, yalnızca Avrupa Birliğini değil tüm dünyayı etkileyecektir. Brexit bu saatten sonra durdurulsa bile, artık Britanya toplumunun ve politikayı temsil eden insanların büyük bir kısmının ihtiyaç duyduğu bir gerçeklik haline gelmiş durumda. Bu nedenle, Brexit’in durdurulması, en az efektif bir şekilde uygulanması kadar (hatta daha fazla) bilinmezliği beraberinde getirecektir.

Brexit spor dünyasını nasıl etkileyecek?

Pratikte, spor dünyasının içinden birçok kişi Brexit taraftarı olsa bile, daha da fazla insanın aklında değişen göçmen politikaları hakkında soru işaretleri var. Bu ayrılmayla birlikte ortaya çıkabilecekler hakkında endişeler oldukça fazla.

İngiltere Birinci Ligine baktığımızda, 50’den fazla İspanyol ve Fransız oyuncunun, farklı İngiliz takımların formalarını taşıdıklarını görüyoruz. Avrupa Birliği içindeki farklı ülkelerden, Amerika ya da Afrika kıtalarından gelen sporcuları ve koçları saymıyoruz bile. Uluslararası futbol camiasının en büyük kazancı getiren şampiyonluğuna bu insanların çok büyük katkıları olduğu su götürmez bir gerçek.

 

Brexit’in diğer sporlar üstündeki etkisi

Brexit’in sonucunda ortaya çıkacak engeller pek tabi ki yalnızca futbol dünyasını etkilemeyecek. Formula 1 gibi birçok kıtanın kullanıldığı sporlarda farklı ülkelere gidebilme yetisi çok önemlidir. Birleşik Krallığın göçmen politikalarının değişmesi oldukça kısıtlayıcı bir etmen olabilir.

McLaren, Renault ve Williams gibi önemli yarış takımlarının harekat merkezi Birleşik Krallıktır. Fakat bunlar dünya çapında takımlardır ve çalışanları dünyanın farklı ülkelerindeki profesyonellerden seçilirler. Bu profesyonellerin birçoğu Avrupa Birliğini oluşturan 20 ülkeden gelirler.

Benzer bir duruma binicilik dünyasında da rastlamak mümkün olabilir. Yarış hayvanlarını sınırdan geçirmek çok daha zorlaşabilir. Ülkeye hayvan giriş çıkışı konusunda ekstra hassas, kendine has sert ve pragmatik kurallara sahip olan Birleşik Krallık için bu daha da doğru bir çıkarımdır.

bir futbol maçından bir kare

Özet Olarak

Brexit’in onaylanması, gün geçtikçe daha da küreselleşen spor dünyasının takımları ve kuruluşları için oldukça ciddi engeller oluşturabilir. Ekonomik konular üzerindeki özel anlaşmaların bitmesi, özellikle göçmen politikalarıyla ilgili olanlar, her gün gerçekleşen prosedürleri hem daha pahalı hale getirecek hem de karışıklıklara neden olacaktır.

 

Brexit’in darbe vuracağı prosedürlerden birine örnek olarak yabancı sporcuların ve koçların transferini gösterebiliriz. Aynı şey ne yazık ki malzemelerin, ekipmanların hatta yarışmalarda yarışacak olan hayvanların transferi için de geçerlidir.

Eğer Birleşmiş Krallık ülkeye göç edilebilme koşullarını daha da katı hale getirirse, bu kesinlikle kulüplerin bütçe dengesine etki edecektir. Hatta ve hatta bu direkt olarak sporun kendisine zarar verebilir. Brexit’in sonuçları, spordan sevdiğimiz o rekabetçi ruha ve takımlardaki çeşitliliğe olumsuz bir darbe olabilir.

  • Soledad Torrecuadrada. 2017. ¿Qué es el Brexit? Origen y posibles consecuencias. Extraído de: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1870465417300284
  • Instituto EL Cano. España ante el Brexit. 2018. Extraído de: http://www.realinstitutoelcano.org/wps/wcm/connect/79b903f5-a511-47d8-bbfe-1d99ad75ea80/Policy-Paper-2018-Espana-ante-Brexit.pdf?MOD=AJPERES&CACHEID=79b903f5-a511-47d8-bbfe-1d99ad75ea80