Stephen Curry’nin Oyun Tarzı

2 Ekim 2019
Önceleri, Stephen Curry başarılı bir kariyere sahip olmasını engelleyebilecek bazı fiziksel problemleri olmasına rağmen, birçok insan tarafından çok yetenekli bir oyuncu olarak kabul edildi. Bu yüzden başarıları herkeste daha fazla hayranlık uyandırdı.

Birçok insan, Stephen Curry’nin NBA’deki en iyi oyuncu olmadığı konusunda hemfikir. Şu anda bile, James Harden, Lebron James ve Kevin Durant gibi yıldız oyuncuların seviyesine ışık yılı kadar uzak.

Stephen Curry Nasıl Tanınan Bir Oyuncu Haline Geldi?

Bununla birlikte, Golden State’de diğer oyuncuların aksine, ligin en güçlü ve gelecek vaat eden oyuncularından biri olarak girmediğini belirtmeliyiz. 2009 ‘da, 7 numarada, Ricky Rubio gibi bir yeteneğin arkasından geldiğini de unutmayalım.

Çalışmak Ve Daha Çok Çalışmak

Öyleyse onu harika bir oyuncu yapan şey neydi? Curry güçlü noktaları üzerinde çılgın bir şekilde çalışmaya başladı: Topa vurmak ve topu tutmak. O kadar çok çalıştı ki, şüphesiz ligdeki bu yetenekler konusunda en iyi oyunculardan biri oldu. Curry’nin üç sayı çizgisini aştığında, tarihin en iyi oyuncularından biri olduğunu söyleyebiliriz. Tüm zamanların en iyi üçlü atış listesinde 9. sırada yer aldı ve yüksek 3 atış oranı ile Ray Allen’i geçti.

Ancak hepsi bu kadar değil. O, fiziksel yetenekleri gibi temel zayıflıkları üzerinde de çalıştı. Üzerinde çalışmış olmasına rağmen, yine de bire bir savunma gibi alanlarda hala biraz geride.

Savunulması en zor basketbol oyuncularından biri olduğu konusunda hemfikir olacağınıza eminiz. Bu, sahada herhangi bir noktadan ortaya koyduğu tehlikenin yanı sıra merkezden üç puanlık atışlardaki yeteneğinden de kaynaklanıyor. Bunlar, birkaç sezon boyunca “en iyi oyun” anları listesinde sürekli olarak yer aldı.

Steve Kerr’ın Gelişi

Seyircilerin maçı izlerken zevk almasını sağlayan oyuncunun sadece kendi teknik ve fiziksel çalışmaları değildir. Steve Kerr’in Golden Bay’da aktif ve saldırgan bir oyun tarzı sergileyerek , Stephen Curry’nin oyun tarzından da faydalanmasıdır.

Golden State Savaşçılar uzaktan attıkları topları tıpkı parmağa yüzüğü geçirir gibi potadan geçiriyorlar. Bu oyun tarzını güçlü bir savunma ile desteklediklerinde seyircilerin hayranlığını arttırıyorlar.

Curry’nin yeteneği ve Kerr’ın stratejisi, bu ekibin üç yılda galibiyet kazanmasını sağlayan özelliklerdir. Ayrıca Jordan’ın en fazla galibiyet rekorunu düzenli bir sezonda geçebildiler (72). Çocuklarımız bize en iyi takımın kim olduğunu sordukları zaman bahsedeceğimiz bir miras yaratma olasılıkları oldukça yüksek.
Stephen Curry bir sandalyede oturuyor

Kişisel Görüş

Öyleyse, tüm bireysel ve takım başarılarından sonra, insanlar neden “Stephen Curry’yi ligin en iyi 3 oyuncusu arasında saymıyorlar?

Takım herbiri yıldız olan oyunculardan oluşmasaydı bu başarıların hiçbiri mümkün olmazdı. Takım arkadaşlarının çoğu, NBA’deki diğer herhangi bir takımda kendi başlarına yıldız oyuncular olabilirdi. Bazı örnekler: Klay Thompson, Danny Green, Kevin Durant, Livingston, Leandrinho Barbosa, Andrew Bogut ve Javale Mcgee.

Taraftarlar, Kevin Durant’ın yaptığı gibi oyuncuların kendilerine ilk şanslarını veren takımları terk ederek şampiyon olma şansına sahip olacakları bir takıma katılma kararlarını asla onaylamaz.

Stephen Curry parmağını kaldırıyor

Stephen Curry, inanılmaz yeteneğe sahip olmasına rağmen, çok çalışan, sadece orta derecede popüler bir oyuncu. Çalışması sayesinde, kariyeri boyunca kesinlikle mükemmel başarılar kazanacak. Ama muhtemelen en büyüklerden biri olarak hatırlanmayacak. Öte yandan, çoğumuz günümüzün en iyi oyuncusu Lebron “The King” James’i bir efsane olarak hatırlayacağız.

Her Şeyin Bir Nedeni Var

Hiç kimseye haksızlık etmeden, Stephen Curry birçok insan için favori bir oyuncudur. Hiç şüphe yok ki  oyunun seyrini belirleyebilecek oyunculardan biridir.

Taraftarlar, Chris Paul’un break dansını ve son saniyelerde gelen saha ortasından atışlarını seviyor! Bununla birlikte, oyunu en iyi oyunculardan çok geride. Aslında, soyunma odasını Kevin Durant ile paylaştığı sürece ekibindeki en iyi oyuncu değil.

Gerçekçi bir değerlendirme yaparsak, Stephen Curry ligdeki en iyi 10 oyuncu listesinde bile yer alamazdı.

Her zamanki gibi, bu sadece başka bir bakış açısı. Birçoğunuz aynı fikirde olmayabilir. Bu da bizim yorum bölümümüzün amacı!