Aqua Jogging: Nedir ve Ne Avantajlar Sağlar?

28 Şubat, 2020
Sakatlanma riskinizi azaltırken egzersiz yapmak isterseniz, aqua jogging yapabilirsiniz. Aqua jogging, ameliyat olmuş insanlar için şiddetle tavsiye edilen bir egzersizdir ve şimdi yeni bir spor trendi olarak yayılmaktadır.
 

Aqua jogging, aerobik rutininize eklemek için harika bir unsur olabilir. Düşük etkili bir antrenman olduğu için eklem sakatlanmalarının önlenmesi de dahil olmak üzere çeşitli avantajlar sağlar. Aqua jogging, sakatlanma riski olmadan egzersiz yapmaktan oluşur.

Bu disiplin, cerrahi müdahaleler geçiren insanlar için rehabilitasyon sürecinin bir parçası olan terapötik bir egzersiz olarak başladı. Ancak şimdi, risksiz yoğun bir fiziksel antrenmanın tadını çıkarmak için herkesin uygulayabileceği bir trend haline geldi.

Aqua jogging

Bu derin su egzersizi, Olimpik atlet Kelly Holmes sayesinde saygın bir antrenman rejimi olarak tanınmaya başladı. 2000 Sidney Olimpiyatları’nda bronz madalyasını kazanmadan önce, İngiliz atlet bir sakatlık geçirdi. Bu sakatlık orta mesafe yarışlarına katılmasını engelledi.

Aqua jogging, Kelly Holmes’un sakatlanmasının üstesinden gelmesine yardımcı oldu ve uluslararası rekabetin tadını çıkarmasına izin verdi. O zamandan beri, derin su koşu tekniği rafine edildi ve katılımcıların avantajlarından tam olarak yararlanmasını sağladı.

Sadece profesyonel sporcular bu yöntemi antrenman yapmak için kullanmakla kalmaz, aynı zamanda seanslar yaşam kalitelerini artırmak isteyen insanlar için uyarlanmıştır.

Aqua jogging nelerden oluşur?

Aqua jogging, su altında koşma hareketlerini içerir. Tek şart, ayaklarınızın havuzun tabanına dokunmamasıdır. Bu antrenman rejimi, yeterince derin nehirler veya göller gibi doğal sularda da gerçekleştirilebilir.

 

Zemine dokunmadan koşmak ve suyun içinde durmak eklemler üzerinde bir etki yaratmadan egzersize izin verir. Egzersizin etkinliğinin hıza değil tekniğin kalitesine göre belirlendiğini unutmayın. Amaç, suyu direnç olarak kullanarak kaslarınızı şekillendirmektir.

aqua jogging yapan kadın

Aqua jogging’de ihtiyacınız olan tek araç köpükten yapılmış özel bir kemerdir. Kemer internet üzerinden satın alınabilir ve doğru duruş ve teknik için vücudun dik korunmasına yardımcı olur.

Akciğerlerdeki hava vücudun batmasını önlediğinden ekstra ekipmana ihtiyaç duymadan yüzebildiğiniz doğrudur. Bununla birlikte, bu aerobik egzersizi gerçekleştirmek için, arka arkaya en az on dakika boyunca sürekli hareket yapmanız gerekir.

Kemer, başınızı rahatça sudan uzak tutmanızı sağlayacaktır. Kilonuzun çoğu kollarınız tarafından taşınacaktır.

Aqua jogging tekniği

İlk olarak, doğru pozisyonda olmalısınız. Aqua jogging yüzmek değildir, aksine, adından da anlaşılacağı gibi, egzersiz suda jogging hareketlerinin simülasyonundan oluşur.

Başınız hafifçe öne doğru eğilmiş olmalıdır. Vücudunuzun hareket halinde olması gereken tek kısmı bacaklarınızdır. Bu nedenle, ellerinizi kullanmanızı önlemek için yumruklarınızı kapatmak akıllıca olacaktır.

 

Aqua jogging’in etkisi bir varil üzerinde koşmak gibidir. Sudaki ilerlemenin oldukça yavaş olması normaldir. Vücudunuzun tüm gücünü kullansanız bile, hala yavaş hareket ediyormuş gibi hissedeceksiniz.

Aqua jogging’in faydaları

Egzersizi doğru bir şekilde yaparsanız, vücudunuzun tüm kasları yoğun bir egzersiz yapar. Bir diğer büyük fayda, bu antrenman yönteminin eklemler üzerinde olumsuz bir etkisi olmaması, aksine onları güçlendirmesidir. Aqua jogging, kuadriseps, pazı, karın, sırt ve yan karın kaslarınızı şekillendirmenize yardımcı olacaktır.

su altında spor yapan kadın

Suda direnç havadaki dirençten daha güçlü olduğundan, bu egzersizin vücut üzerindeki etkileri çoğalır. Bu yüzden çoğu insan kısa bir süre sonra aqua jogging’in etkilerini fark edebilir. Kaslarınız çok fazla güç kazanacak ve iki kat daha güçlü hissedeceksiniz.

Sonuç olarak, yeni antrenman rejimlerine başlamadan önce bir uzmana danışmanız önerilir. Aqua jogging seansları, setler arasında 30 saniyelik aralarla yapılabilir. Herhangi bir sporda olduğu gibi, egzersizden önce, egzersiz sırasında ve egzersizden sonra su içmek önemlidir.

 
  • Ponencia sobre la hidroterapia. 2000. Cabanillas del Campo. Extraído de: http://www.sld.cu/galerias/pdf/sitios/rehabilitacion-fis/hidro_y_lesiones_neurol.pdf
  • Manuel Palomo Toucedo. 2008. Aquarunning. Junta de Andalucía. Extraído de: http://www.munideporte.com/imagenes/documentacion/ficheros/20080604175028actuacion_servicios_deportivos.pdf