10 Bireysel Olimpik Spor

Bireysel Olimpik sporlarda, sporcular ülkelerini temsilen bireysel olarak birbiriyle yarışır.
 

Bireysel Olimpik spor dediğimiz sporlar, sporcuların ülkesini temsilen katıldığı bireysel yarışlardan oluşur. Olimpiyat Oyunlarında birçok farklı spor dalı yer alır. Bu yazımızda 10 tane bireysel Olimpik spor dalını keşfedeceğiz.

Bireysel Olimpik Spor Hangileridir?

Olimpiyatlarda bireysel ve takım halinde oynanan sporlar var, biz bu yazımızda sporcuların bireysel olarak yarıştığı sporlardan bahsedeceğiz. 

Olimpik sporlar: boks

Olimpik boks sandığımızdan da eski bir spordur. Ancak, bugünkü haliyle bildiğimiz boks ilk Olimpiyat Oyunlarından beri var. Kadın boksu ise 2012 yılında Londra’dan sonra eklendi.

Eskrim

Eskrim iki sporcunun koruyucu kask ve özel kostümlerle düello yapmak üzere karşı karşıya geldiği bir dövüş sporudurBu sporda amaç kılıçla rakibine ‘dokundurmak’tır. İlk defa 1869 yılındaki Olimpiyatlar’da oynanmıştır.

eskrim oynayan sporcular

Halter

İsminden de anlaşıldığı üzere halterde en ağır halteri kaldırmak hedeflenir. Halterin iki çeşidi vardır: tek kollu koparma ve silkme. İlkinde ağırlığı yerden yukarı tek hamlede kaldırmak gerekir, ikincide ise halter önce omuzlara alınıp sonra yukarı kaldırılır.

Bireysel Olimpik spor: okçuluk

Okçuluk da bir başka bireysel Olimpik spordur. Sporun amacı, farklı renklerde halkalardan oluşan bir hedefe yay kullanarak ok atmaktır. Hedef tahtası, merkezde sarı bir dairenin etrafını saran kırmızı, açık mavi, siyah ve beyaz halkalardan oluşur. En çok puanı alan okçu yarışı kazanır.

 

Judo

Judo Japonya kökenli bir dövüş sporudur. 1964’ten beri Olimpiyatlar’da oynanır. Yarışlar tatami (2×1 metrelik bir mat) üzerinde yapılır. Rakibi alt etmek hedeflenir. Judoda puan kazanmanın dört yolu vardır. En çok puanı kazanmak için rakibin sırtının mata değdirilmesi gerekir.

Triatlon

Triatlon Olimpiyatların en zorlu sporlarından biridir. Üç disiplinin birleşiminden oluşur: yüzme, bisiklet ve koşu. Bu spor ilk olarak Sydney’deki Olimpiyatlarda oynandı.

Bireysel Olimpik spor: güreş

Atletizmle beraber güreş de dünyanın en eski sporlarından biridir ve Yunanistan’da oynanan ilk Olimpiyat Oyunlarından beri vardır. Modern tarihte ise ikinci defa Saint Louis’te 1904’te oynandı.

Bireysel Olimpik spor: güreşen adamlar

Atıcılık

Bu spor için konsantrasyon ve dikkat çok önemlidir. Amaç, havalı tabanca ile ateş etmektir. Atışta üç farklı disiplin benimsenir: kısa tüfek, tabanca ve av tüfeği ile atış.

Tekvando

Bu dövüş sporu da Olimpiyatların bireysel yapılan sporlarından biridir. Her dört yılda bir izleyebildiğimiz tekvandonun ilk çıkışı Seoul 1988 Olimpiyat Oyunlarında olmuştur. Nihayet 2000 yılında ise Sydney’de resmiyet kazandı. Tekvando oyuncuları rakibini yenmek için tekme, yumruk, blok ve kucaklama teknikleri kullanır.

BMX: Maceracı bir bireysel Olimpik spor

BMX bisikletli spor Olimpiyat Oyunlarına resmi olarak 2008 yılında Pekin’de eklendi. İki kategori halindedir: deneme süreli ve tur. BMX sporcuları 50 cm tekerlekli bisikletler üzerinde can güvenliği için kask, dirseklik, dizlik ve eldiven takarak yarışırlar. Kesinlikle maceracı bir spor!

 

Son olarak, bireysel Olimpik sporlar altındaki diğer atletizm yarışlarından da bahsederek yazımızı sonlandıralım: yüksek atlama, sırıkla atlama, cirit atma, sürat koşusu, uzun mesafe koşusu ve engelli yarış.

  • Gould, D., & Maynard, I. (2009). Psychological preparation for the olympic games. Journal of Sports Sciences. https://doi.org/10.1080/02640410903081845