Logo image
Logo image

Aşırı Kas Yükü Nedir?

2 dakika
Aşırı kas yükü incinmesi, sporcularda en yaygın olarak görülen incinme türlerinden biridir. Bu makalede, bu tür incinmeleri önlemek için bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız. Bu incinmelerden muzdarip olmanız durumunda uygulayabileceğiniz bazı tedavi yöntemleri önereceğiz.
Aşırı Kas Yükü Nedir?
Son Güncelleme: 17 Ekim, 2020

Aşırı kas yüklenmesi, ilgili kasların tükenmesine neden olan uzun süreli tekrarlanan hareketlerden kaynaklanır. Nitekim, aşırı kas yükü incinmelerinin ana nedeni aşırı egzersizdir.

Bu tür yaralanmalar sporcular arasında çok yaygındır. Bu yüzden bu konuyla ilgili bilmeniz gereken her şeyi size bu makalede anlatacağız. Not alın ve aşırı kas yükü hakkında daha fazla bilgi edinmek için makaleyi okumaya devam edin!

Özetle, kaslarınıza aşırı yüklenme, alışkın olduğunuzdan daha fazla egzersiz yaptığınız anlamına gelir. Çok daha ciddi bir soruna dönüşmesini önlemek için aşırı kas yükü yaralanması yaşadığınızda bir uzmana danışmalısınız.

Kasların aşırı yüklenmesi eklemlerinizle ilgili sorunlara ve hareket kabiliyetinizin azalmasına neden olur. Ayrıca etkilenen kaslarda ağrıya ve ağır bir duyguya neden olabilir.

Kas gerginliğini ortadan kaldırmak ve aşırı antrenmandan kaçınmak için dinlenme sürelerine dikkat etmek çok önemlidir. Eğer buna dikkat etmezseniz, aşırı kas yaralanmasına neden olabilirsiniz.

Normal egzersiz rutininize ancak aşırı kas yaralanmasından sonra tüm ağrı ortadan kalktığında devam edebilirsiniz. Tekrar egzersiz yapmaya başlamadan önce etkilenen bölgedeki kas gücünüz ve hareketliliğiniz normale dönmelidir.

Aşırı Kas Yüklenmesi Kazançların Garantisidir

Aşırı kas yüklenmesi kulağa kötü bir şey gibi gelebilir çünkü çok fazla antrenman yaptığınız gerçeğini açıkça belirtir. Bununla birlikte, asıl anlamı, egzersiz yoğunluğunun fizyolojik bir adaptasyona neden olacak kadar yüksek (normalden daha yüksek) olmasıdır.

Aslında, bu aşırı yük kas liflerini güçlendirir ve hatta büyümelerini sağlar. Bu da, kaslarınızın daha ağır bir ağırlığı daha kolay kaldırmasını sağlar. Ağırlık kaldırırken iyi sonuç almak istiyorsanız, kaslarınızın kaldırabileceğinden daha fazlasını kaldırmalısınız.

Güvenli ve etkili bir aşırı yüklenme, kaslarınızı geliştirmek ve fiziksel durumunuzu iyileştirmek için önemlidir. Bununla birlikte, yaralanma riski oldukça belirgindir. Bu nedenle egzersiz rutininizi planlamadan veya değiştirmeden önce deneyimli ve sertifikalı bir kişisel antrenörden tavsiye almalısınız.

Bu anlamda, rutininizi bazı aşırı kas yük egzersizlerini içerecek şekilde planlamak, aynı rutini defalarca yapmaktan sıkılmanıza engel olabilir. Doğru planlama ile bu, bir fitness platosuna ulaştığınızda vücudunuza meydan okumanın harika bir yolu olabilir.

Some figure

Kardiyovasküler Egzersizler ve Kas Yükü

Yaptığınız egzersiz türü, vücudunuzun uyumlu olmasını ve bu aktiviteler için yeteneğini geliştirmesini sağlar. Bu, hem kardiyovasküler egzersizler hem de direnç egzersizleri ile aşırı kas yüküne ulaşmanın mümkün olduğu anlamına gelir. Bunu farklı değişkenleri uygulayarak yapabilirsiniz.

Örneğin, aerobik egzersiz seanslarınızın süresini, yoğunluğunu veya sıklığını artırdığınızda kardiyovasküler aşırı yük meydana gelir. Burada süre ile, her bir seansa ayırdığınız zamanı kastediyoruz. İlk olarak egzersiz süresine beş dakika ekleyerek başlayabilirsiniz.

Daha hızlı veya yokuş yukarı giderek seansın yoğunluğunu da değiştirebilirsiniz. Bu egzersizi zorlaştırmaya yardımcı olacaktır. Seansların sıklığına gelince, yapmanız gereken tek şey hafta boyunca egzersiz yapma sayınızı artırmak.

Ağırlık Kaldırma ve Aşırı Kas Yükleme

Ağırlık kaldırma aktivitesine harcadığınız süreyi arttırarak kas yükünü arttırabilirsiniz. Ayrıca buna egzersiz başına tekrar veya set sayısını arttırarak da ulaşabilirsiniz. Bunu yapmanın başka bir yolu, her set arasındaki dinlenme süresini azaltmaktır.

Bu tür egzersizlerin sıklığını arttırırken, dikkat etmeniz gerekir. Direnç egzersizi genellikle her seans arasında 24 ila 48 saatlik bir dinlenme süresi gerektirir.

Some figure

fiziksel durumunuzu iyileştirmenize yardımcı olur.

Son olarak, aşırı yük yaralanmasını önlemek için aşamalı bir egzersiz programını takip etmenin ve egzersiz öncesi iyi bir ısınmanın önemli olduğunu unutmayın. Bu ipuçlarını izleyin ve egzersiz rutininizin sonuçlarını arttırın!
This text is provided for informational purposes only and does not replace consultation with a professional. If in doubt, consult your specialist.