Artistik Buz Pateni Sporunda En Sık Görülen Sakatlanmalar

15 Aralık, 2019
Artistik buz pateninin, en büyüleyici sporlardan biri olduğu su götürmez bir gerçektir. Ancak, bu büyüleyici spor aynı zamanda yüksek miktarda risk de içermektedir.
 

Artistik buz pateni sporu sakatlık riski yüksek bir spordur. Buz patenciler; sağlıkları için oldukça ciddi ve zararlı, çeşitli sakatlıklara neden olabilecek birçok hareket yapar: zıplar, parmak uçlarında döner ve adım zincirleri takip eder. Hızlı ve çevik bir şekilde hareket etmeyi bilmenin bir zorunluluk olduğu, teknik zorluk derecesi yüksek bir spordur. İyi bir mekan algısı ve yeterli derecede dirayet de gerektirir.

Bu nedenle buz patenciler, formda kalabilmek ve bu becerileri sürdürebilmek için devamlı olarak antrenman yapar. Yine de antrenmandan kaynaklı yorulma ve tehlikeli hareketler; sertlik, sakatlık ya da travma ile sonuçlanabilir.

Bu nedenle, sakatlıkları önlemek için mümkün olan tüm tedbirleri almanın yanı sıra, sporcuların dikkatli olması ve herhangi bir sorunu hemen fark etmesi çok önemlidir. Aşağıda size artistik buz pateni sporunda en sık görülen sakatlıkları sıralayacağız.

Artistik Buz Pateninde En Sık Görülen Sakatlıklar

1. Bilek burkulması ve çatlaması

Patenler, zıplamak ve patencinin vücut ağırlığı; bilek üzerine baskı yaparak buz patencisinin ayağını burkmasına veya çatlatmasına neden olabilir. Buz pateninde ayak bileğine yüklenen baskı sebebiyle ortaya çıkan sakatlıklar, peroneal ve tibial ön kaslara da zarar verebilir.

Ek olarak, bu problemler sporcular için oldukça zordur çünkü paten sahasında gösterdikleri performansa direkt olarak etki eder. Ağır bir bilek sakatlığı, bir buz patencisinin spor kariyerini bile bitirebilir.

 
buz pateni yapan kadın

2. Diz sakatlıkları buz pateninde en sık karşılaşılan sakatlık türüdür

Diz sakatlıkları, kas yorgunlukları nedeniyle oluşan bir düşme ile ya da bir teknik üzerinde çalışırken yapılan bir hata sonucu meydana gelebilir. Düşmeler genellikle patencilerde morluk ya da hafif ağrı bırakan küçük sakatlıklardır.

Yine de, güçlü bir esneme diz kapağına ciddi bir zarar verebilir ve hatta diz kapağını yerinden oynatabilir. Eğer bir fizyoterapist tarafından yerine geri yerleştirilmezse, diz kapağının hizasızlığı, dize ve onu sabit tutan kıkırdağa zaman içinde zarar verebilir.

Dizler aynı zamanda zıplama ya da dönmenin oluşturduğu burulma nedeniyle de sakatlanabilir. Genellikle bu tür sakatlıklar diz eklemini doğru pozisyonda tutan bağ doku ile ilgilidir.

3. Buz pateninde sık görülen sakatlıklar: tendinit

Patenler, patencilerin ayaklarını korur çünkü bunu en iyi şekilde yapmak için tasarlanmıştır. Fakat, aynı gücü her adımda tekrar tekrar uygulamak tendinite neden olabilir.

Tendinit, Aşil tendonunda, bilekte ya da ayağın alt kısmında ve birçok farklı bölgede meydana gelebilir. Bu nedenle patenciler doğru pateni giymeli ve ayak sağlıklarına çok önem göstermelidir.

 

4. El ve bilekte sakatlıklar

Kayıp düştüğümüz zaman kendimizi korumak için yaptığımız ilk hareket refleks sonucu ellerimizi yere doğru uzatmaktır. Bu, yüzümüzü koruduğu için iyi bir şeydir fakat aynı zamanda oluşan gücün etkisinden dolayı elde ve bilekte ciddi sakatlıklara neden olabilir. 

5. Kafa yaralanmaları

Denge ya da kontrol kaybında kafa yaralanmaları oluşur ve yine oldukça ciddi sonuçları olabilir. Bu duruma karşı alınabilecek pek bir tedbir olmadığından dolayı buzun yüzeyi oldukça tehlikelidir. Bu tür buz pateni sakatlıkları kafa yaralanmaları ya da diğer travmatik sonuçlara neden olabilir.

Sakatlıkları Önleme

Artistik buz pateninde sakatlıktan kaçınmak için gereken her şeyi yapmalısınız. Çünkü, sakatlıklar kas seviyesinde problemlere neden olabilir ve aynı zamanda sporcunun kariyerine engel olabilir. Bu yüzden herhangi bir sakatlığı önlemek için göz önünde bulundurmanız gereken bazı alışkanlıklar vardır:

 • Paten sahasına girmeden önce her zaman iyice ısının.
 • Farklı hareketler ve dönüşleri gerçekleştirecek gerekli fiziksel beceri ve bilgiye sahip olduğunuzdan emin olun.
 • Paten yapmak için uygun kıyafetleri giyin: takı takmayın, bol kıyafet giymeyin, saçlarınızı bağlayın ve size uygun büyüklükte bir paten giyin.
dönüş yapan buz patencisi
 

 • Mümkünse yorgunken ve sakatlık yaşadığınız sırada antrenman yapmayın. Bu fiziksel ve ruhsal durumunuzu daha da kötü hale getirecektir ve tabii ki performansınızı da etkileyecektir.
 • Sakatlanmalarla baş edebilmek için temel gereçlerin bulunduğu bir kit taşıyın, örneğin yara bandı, alkol, pamuk, povidon iyodür, kramp için merhem, kas jeli vs.
 • Acı veya rahatsızlık hissettiğinizde ya da herhangi bir sakatlıktan şüphelendiğiniz zaman hemen bir uzmana görünün. Hiçbir durumda kendinizi tedavi etmeye kalkmayın.

Kısacası, buz pateni dayanıklılık isteyen fakat hassas ve zarif bir spordur. Bu nedenle, hareketleri yaparken oldukça katı olmak çok önemlidir çünkü aksi halde sakatlıklar sizin için hiç de iyi olmayacaktır.

 
 • Campanelli, V., Piscitelli, F., Verardi, L., Maillard, P., & Sbarbati, A. (2015). Lower Extremity Overuse Conditions Affecting Figure Skaters During Daily Training. Orthopaedic Journal of Sports Medicine3(7).
 • Okamura, S., Wada, N., Tazawa, M., Sohmiya, M., Ibe, Y., Shimizu, T., … Shirakura, K. (2014). Injuries and disorders among young ice skaters : relationship with generalized joint laxity and tightness. Open Access Journal of Sports Medicine, 191–195.
 • Porter, E. B., Young, C. C., Niedfeldt, M. W., & Gottschlich, L. M. (2007). Sport-Specific Injuries and Medical Problems of Figure Skaters. WMJ : Official Publication of the State Medical Society of Wisconsin106(6), 330–334. Retrieved from papers://6c494451-ee6e-4dd0-9f2c-10e1a6a49c65/Paper/p50
 • Ferrara, C. M., & Hollingsworth, E. (2007). Physical characteristics and incidence of injuries in adult figure skaters. International Journal of Sports Physiology and Performance2(3), 282–291. https://doi.org/10.1123/ijspp.2.3.282
 • Porter, E. B. (2013). Common injuries and medical problems in singles figure skaters. Current Sports Medicine Reports12(5), 318–320. https://doi.org/10.1249/JSR.0b013e3182a4b94e