Daha İyi Yaşamak İçin Yapmanız Gerekenler

19 Mart 2019
Daha iyi yaşamak için anahtar faktörlerden biri duygusal zekayı kullanmaktır. Sorunlara ve negatif durumlara odaklanmamayı, aksine günlük yaşamınızın pozitif yönlerini bulmayı öğrenin. 

Daha iyi yaşamak ve hayatınızda değişiklikler yapmak yalnızca size bağlıdır. Mutlu olmak ve daha iyi yaşamak için belirli kurallar yoktur. Ancak biz bu yazımızda, hayata farklı yönlerden bakmayı ve pozitif bir yaşam tarzını etkileyen faktörlerden bahsedeceğiz.

Gerçekten Önemli Olan Şeylere Değer Verin

Bazen büyük bir eve veya son model bir arabaya sahip olmanın bize daha çok mutluluk getireceğine inanırız. Bunu başarmak için ise daha da çok çalışmamız ve istediğimiz kadar para kazanabilmek için hayatımızı çalışarak harcamamız gerekir.

Kendinize gerçek anlamda neye değer verdiğinizi sorun. Para bunca çabaya değer mi? Yoksa sevdiğiniz insanların yanı başınızda olmaları mı daha önemli?

Toksik İlişkilerden Kaçının

Aşk, aile veya iş ilişkileri… Hangisi olursa olsun sizi desteklemesi gereken insanların, sizden gerekenden daha fazlasını talep etmelerine veya size baskı yapmalarına izin vermeyin.

Kimlerin hayatınızda yer almaya değer olduğuna karar verin ve kimsenin sizi hayallerinizi gerçekleştirmekten alıkoymasına izin vermeyin.

Pozitif Olun

Pozitif insanlar her zaman negatif insanlardan daha mutlu bir hayat yaşarlar. Pozitif insanlar sizi gülümsetirler, mizah anlayışları iyidir ve neşeli bir tutumları vardır.

açık havada spor yapan kadın

Duygularınızı Kontrol Etmeyi Öğrenin

Üzüntü, öfke ve sinir gibi duyguların çözülmeden kalması iyi değildir. Negatif zamanları olabildiğince hızlı bir şekilde atlatmaya çalışın ve her yenilgiden daha güçlü çıkın. Hatalarınızdan ders alın ve zor durumlarda sükunetinizi koruyun.

Her Gün Bir Hedef Belirleyin

Her gün mantık ve sınırlar dahilinde ulaşabileceğiniz bir hedef belirleyin. Her gün yürüyüşe çıkabilir, temiz havanın keyfini çıkarabilir veya sizi mutlu edecek bir şeyi satın almak için para biriktirebilirsiniz.

Umutla ve hevesle dolu bir şekilde uyanmak hiç şüphesiz daha iyi yaşamak için size yardımcı olacaktır.

Sevdiklerinizin Sizi Sevmelerine İzin Verin

Partnerinize her gün onu sevdiğinizi söylemeyi unutmayın. Yeğeninize sarılın, ailenize ve arkadaşlarınıza her zaman yanınızda oldukları için sevgi gösterin. Sevgi verirseniz sevgi alırsınız. Bu da kendinizi harika hissetmenizi sağlayacaktır.

Her Gün Yeni Bir Şey Öğrenin

Beyniniz her zaman yeni hisleri ve ekstra bilgileri algılamaya hazırdır. Daha çok okuyun, kurslara gidin ve çeşitli yeni aktivitelere ilgi gösterin. Yaşlandığınızda çevik bir beyniniz olduğu için mutluluk duyacaksınız.

sabah erken uyanan kadın

Beslenmenize Dikkat Edin

Kendiniz için yemek yapmayı deneyin ve seveceğiniz sağlıklı yiyecekler pişirin. Sık sık meyve ve sebze yiyin ve fast food yemekten kaçının. İşlenmiş yiyecekler ve fast food türü gıdalar sağlığınız açısından kötüdür. İyi hissetmek istiyorsanız bunlardan kaçının.

Kendinizi Sevin

Kendinizi sevmekle bencilliği birbirine karıştırmayın. Kendini sevmek gereklidir çünkü eğer siz kendinizi sevmezseniz başka biri sizi nasıl sevebilir?

Her sabah aynaya bakın ve yüksek sesle ne kadar güzel olduğunuzu ve kendinizi ne kadar iyi hissettiğinizi söyleyin. Kulağa tuhaf gelse de bu gerçekten işe yarar ve günü harika bir ruh haliyle geçirmenize yardımcı olur.

Korkularınızla Yüzleşin

Korkularımız bizi bazı şeylerin keyfini çıkarmaktan alıkoyar. Kafanızı başka yöne çevirmeyin ya da bu duygulardan kaçınmayın. Bunun yerine onları nasıl çözebileceğinizi bulmaya çalışın. Bu her durumda kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacak.

Hiçbir Zaman Umudunuzu Kaybetmeyin

Umudun en son kaybedilen şey olduğu söylenir, duymuşsunuzdur. Aslında umut hayatta her zaman hedeflememiz gereken bir şeydir. Umudunuzun olması inancınızı korumanızı sağlar ve size pozitif bir bakış açısı kazandırır.

Ne Almak İstiyorsanız Onu Verin

Hepimiz bize iyi davranılmasını isteriz ancak bazen bizim de başkalarına karşı aynı şekilde davranmamız gerektiğini unutuyoruz. Başkalarına saygı duyarsanız siz de saygı görürsünüz. Başkalarına yardım ederseniz karşılığında onlar da size yardım ederler.

Unutmayın verdiğiniz her şey size geri döner. Başkalarına, kendinize nasıl davranılmasını istiyorsanız öyle davranın.

Yardım Edin

Yardıma ihtiyacı olan ülkelere yardım etmek için gönüllü olun. İhtiyacı olan sevgiyi ona vermek için terk edilmiş bir hayvanı evlat edinin. İhtiyaç duyduklarında etrafınızdakilere yardımcı olmak için iş birliği yapın.

İhtiyacı olan birine yardımcı olmak için zaman ayırın. Bu sizin kendinizi iyi hissetmenizi, daha iyi ve daha pozitif bir atmosfer ve bakış açısı edinmenizi sağlayacaktır.