Yaz Boyunca Koşmak İçin Günün En İyi Zamanı

Yaz mevsimi, sıcak geçen uzun günleri de beraberinde getirir! Bu nedenle, her koşucu kendisine, yaz boyunca koşmak için günün en iyi zamanı nedir sorusunu sorar.
 

Yüksek sıcaklıklar koşuculara ek bir zorluk getirir. Yazın uzun mesafe koşularında yüksek sıcaklıklar koşucuların performansını olumsuz yönde etkileyebilir. Yaz aylarında koşmaya başlamak için günün en iyi saatlerini öğrenin.

Düşünülmesi Gereken Şeyler

En iyi koşucular, belirli antrenman programları ve hedefleri içeren çok özel rutinlere sahiptir.

Diğer koşucuların rutinlerinde de, programları ve kişisel zevkleri gibi ekstra faktörler rol oynar. Örneğin, geç kalkmaktan hoşlananlar, nadiren sabahın erken saatlerinde bir koşu seansı planlayacaktırlar.

Koşan kadın

Bazı insanlar, iş veya aile sorumlulukları nedeniyle, sadece belirli bir zamanını koşmaya ayırabilir. Bu kelimenin tam anlamıyla günün herhangi bir saatinde olabilir ve bazen koşmaya ne zaman vakit ayırabileceklerini tahmin edemeyebilirler.

Genellikle koşmak için sabahın erken saatleri ve akşamları tercih edilir. Ancak bazı insanlar güneş ışınları ve sıcaklığın  en yüksek olduğu öğle saatlerinde koşmaya vakit ayırabilir.

Hava durumu nedeniyle koşu seansınızı iptal etmeden önce bir rutini sürdürmenin her zaman daha iyi olduğunu unutmayın. Elbette sorumluluklarınızı da gözardı etmemelisiniz. Elinizden gelenin en iyisini yapın ve koşmak için zaman ayırın. Bununla birlikte, sıcaklığın koşmanızı imkansız hale getireceği günler de olabilir.

Çok Erken Veya Çok Geç

Aslında, çoğu uzman yazın koşmak için günün en iyi zamanının günün ilk ve son saatleri olduğunu söylüyor. Bunlar güneşin tam olarak yükselmediği veya tamamen battığı saatler.

Koşmaya başlamak için ısınan kız

Koşucular düzgün bir şekilde korunmadıklarında yüksek sıcaklıklara ve UV ışınlarına doğrudan maruz kalabilir. Bu güneş yanığı gibi problemlere yol açan tehlikeli bir durumdur.

Isı Değil, Nem

Yaz aylarında nem, koşu seansını ısıdan çok daha fazla imkansız kılar. Aslında, ısı endeksi koşucuların antrenmanlarını planlarken en çok dikkat etmeleri gereken değerdir.

Nem seviyesi, ortamdaki hava sıcaklığının ve su oranının ortalaması alındıktan sonra görünen sıcaklığı oluşturur. Nem, kıyı bölgelerde Temmuz ve Ağustos ayları arasında günün ilk saatlerinde koşmayı arttıran bir faktördür. Ancak bu çok kötü bir fikirdir. Gece boyunca sıcaklıklar genellikle düşer.

Yüksek nem seviyelerinde koşmak önerilmez. Vücut terleme yoluyla düzgün bir şekilde soğuyamaz. u da boğulma hissini neredeyse dayanılmaz hale getirir.

Yaz Aylarında Koşmak İçin Günün En iyi Saatleri

Yaz günlerinde koşmak için en ideal zaman saat 9’dan sonradır. Güneş tamamen batmıştır ve nem genellikle sabah saatlerinden daha düşüktür.

Çoğu koşucu 11: 00-20: 00 saatleri arasında koşmaya çalışır. Ancak bu, koşulların aşırı derecede sert olduğu bir dönemdir. Bununla birlikte, bu koşullara meydan okuyarak vücudunuzu mümkün olan en kötü hava koşullarında koşmaya hazırlamanızı öneren uzmanlar da var. Bunu denemek istiyorsanız, nasıl hissettiğinize özellikle dikkat edin ve kendinizi çok zorlamayın.

Doğru giysiyi giyerek ve su içerek ısı yorgunluğu riskini azaltmayı unutmayın. Vücudunuzun size söylediklerine dikkat edin.

 

Sakin Olun…

Yaz aylarında koşuya çıkmak için günün en iyi zamanını seçmenin yanı sıra, tam potansiyelinize ulaşmayı beklememelisiniz. Çevresel koşullar sizi iki kat fazla efor harcamaya zorlayacaktır. Ancak kişisel rekorunuzu kırmaya çalışmanın zamanı değil. Sonbaharda bunu çok daha rahat sıcaklıklarda yapmak için bolca zamanınız olacak.

  • Rauh, M. J. (2014). Summer Training Factors and Risk of Musculoskeletal Injury Among High School Cross-country Runners. Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy. https://doi.org/10.2519/jospt.2014.5378