Sakatlık Geçirdikten Sonra Koşmak İçin 5 İpucu

Aksini düşünüyor olsanız da, sakatlık geçirdikten sonra koşmak göründüğü kadar karmaşık değildir. Bu yazıda sakatlık geçirip iyileştikten sonra koşmanız için 5 ipucu vereceğiz. 
 

Bir sakatlık geçirdikten sonra koşmak konusunda tedirgin hissetmek normaldir. Sakatlıklar koşucular arasında yaygındır ve bir süre koşmanızı engeller. Bu sakatlıklar düşme nedeniyle kas bozulmasından ters bir hareket yapmaya kadar pek çok farklı şekilde gerçekleşebilirler.

Sakatlık geçirdikten sonra koşmaya başlamadan önce tamamen iyileştiğinizden emin olmalısınız. Bir başka deyişle makul bir süre boyunca dinlenmeli ve bir hekimin gözetiminde olmalısınız. Yeniden koşmaya başladığınızda sorunlardan kaçınabilmek için bunları mutlaka yapın.

1. Sakatlık geçirdikten sonra koşmak: Acelesi yok

Sporcular genellikle istediklerini yapamadıklarında bir şey eksikmiş gibi hissederler. Sakatlandıklarında iyileşme sürecinin çok hızlı geçmesini ve böylece rutinlerine dönebilmeyi umarlar.

Yine de tekrar koşmaya başlamak için acelerinin olmadığını hatırlamaları önemlidir. Kendi temponuza ayak uydurun, onun önüne geçmeye çalışmayın.

kumsal esneme hareketi yapan kadın

Bir sakatlık geçirdikten sonra yapabileceğiniz en iyi şey iyileşmek için kendinize zaman vermenizdir. Koşmaya erken dönmek başka sakatlıklara neden olabilir. Vücudunuzu dinlemeyi öğrenin. Sonrasında emin değilseniz koşmamalısınız.

Gerçekten de koşmak ve tekniğiniz üzerinde çalışmak için harcayabileceğiniz kıymetli zamanı boş geçirmek hayal kırıklığı hissetmenize yol açabilir. Bu tür durumlarla yüzleşirken her zaman tedbirin tarafında olmalısınız. Sabırlı olun ki sakatlık sonrasında koşmaya başladığınızda herhangi bir sorun yaşamayın.

2. Yavaş ve düzenli

 

Tamamen rahat hissettiğinizde ve yeniden koşmaya hazır olduğunuzda, iyi ısındığınızdan emin olun. Koşma nedeniyle oluşabilecek pek çok sakatlık yeterli bir şekilde ısınıldığında engellenebilir. Isınmak, kaslarınızı egzersiz için hazırladığından, onun temel bileşenidir.

Bu nedenle koşmaya başlamadan önce iyi ısındığınızdan emin olun. Sakatlık geçirdikten sonra tekrar koşmaya başlamak üzere hafif bir koşuyla işe koyulun ve araya yavaş yürüdüğünüz kısa bölümler ekleyin.

Duruşunuzu düzgün tutmaya, sabit adımlar atmaya ve sizi çok zorlamayacak bir tempo belirleyip onu korumaya odaklanmanız önemlidir.

3. Umudunuzu kaybetmeyin

Diyelim ki artık yeniden koşmaya başlıyorsunuz, harika. Ancak yine de hayal kırıklığı nedeniyle eskisi kadar hızlı koşarak başlangıç yapmayın. Günlerce hafif bir tempoda koşun. Kaslarınız bir süredir dinleniyordu.

Bu nedenle onlara kas hafızasını ayarlamaları için zaman vermelisiniz. Bu, yavaş yavaş eski hızınıza dönmenize yardımcı olacak.

4. Sakatlığınızdan ders çıkarın

Sakatlığınızı bir hata olarak değil, ders çıkarabileceğiniz bir deneyim olarak görün. Daha da önemlisi, bu deneyim, artık kendinize ve yaptıklarınıza daha fazla dikkat etmeniz gerektiği anlamına gelir.

Ayrıca hidrasyonunuza, beslenmenize, ısınmaya ve koştuktan sonra esnemeye dikkat edin. Gerçekten de bu faktörlerin hepsi fark yaratacaktır. Üstelik bir önceki sakatlığınız iyileştiği andan itibaren diğer sakatlıkları engellemeye başlamanız gerekecek.

terini silen adam

Bir sakatlıkla başa çıkmak için ideal yol pozitif kalmaktır. Böylece tekrar koşmaya başladığınızda, yavaş bir başlangıç yapmanız gerekmesi o kadar da çok canınızı sıkmayacak. Bu yüzden, bu deneyimi gelişmek ve her şeyi iyi bir şekilde yapmak için bir şans olarak görün.

5. Trambolin

Trambolin, sakatlık geçirdikten sonra egzersiz yapmaya başlamak için harika bir araçtır. Bir trambolinin üzerinde hafif koşu yapmak, zıplamak veya koşmak, bir yandan travma riskini azaltırken diğer yandan sakatlık sonrası egzersiz yapmak için harika bir yoldur. Gerçekten de yerin aksine, trambolin, düşük etkili bir seçenektir.

Son olarak size bir tavsiyemiz daha var: Değişin! Eskimiş spor ayakkabılarıyla mı koşuyordunuz? Yenilerini alın. Kıyafetinizin içinde o kadar da rahat hissetmiyor muydunuz? Koşarken başka kıyafetler giyin.

Bir başka deyişle, sakatlıkta rol oynamış olabilecek her şeyi değiştirmek için bu durumdan faydalanın. Düzgün destek sağlamayan ayakkabılar veya sıkı kıyafetler gibi.

Ayrıca, hayatınıza, daha önce edinmediğiniz bazı pozitif alışkanlıklar katmak için de çaba harcayın. Koştuktan sonra esnemek veya koşularınızı geliştirmek için kaslarınızı güçlendiren egzersizler yapmak gibi. Bir sporcunun vücudu onun en değerli varlığıdır. Bu nedenle ona iyi baktığınızdan emin olun!