Koşu Yaparken Sohbet Edebilir Miyim?

26 Haziran, 2020
Başkalarıyla birlikte koşmanın ve antrenman yaparken sohbet etmenin yararlarını ve aynı zamanda bununla birlikte gelen bazı dezavantajları ve handikapları öğrenin.
 

Birçok koşucu kendi başlarına koşu yapmayı tercih ederler, çünkü performanslarından en iyi şekilde verim elde edeceklerini düşünürler, ancak aynı isteğe ve tutkuya sahip olan bazı insanlar başkalarıyla birlikte koşmak isterler. Bu insanlar koşarken bir yandan da konuşabilir miyim diye kendilerine sorarlar. İşte tam da bu makalede bunu anlatıyoruz.

Koşarken konuşmak mı?

Koşarken konuşmanın sizi daha hızlı yorduğunu ve nefes darlığı hissini arttırdığını ve koşarken birinin eşlik etmesi ve konuşması gerektiğini söyleyenler de var, çünkü aksi halde ilk turdan veya ikinci planlanan seanstan önce sıkılıyorlar ve vazgeçiyorlar.

Şimdi, uzmanlar bu konuda ne diyor? Elbette karışık düşünceler var. Bir yandan konuşmadan koşmanın daha iyi olduğunu söyleyenler var, çünkü bu şekilde burnunuzdan nefes alabilir ve konsantrasyonunuzu artırabilirsiniz. Öte yandan, konuşmanın daha fazla dayanıklılığa sahip olmaya yardımcı olduğunu da belirtiyorlar.

koşu

Bunun nedeni koşarken konuştuğumuz zaman tek olduğumuz zamanlara kıyasla vücudumuza daha fazla oksijen almamız gerekir ve daha fazla nefes almamız gerekir. Ve bu oksijen ve karbondioksit değişimi vücutta gerçekleşirken, tüm organlar beslenir ve genel durumları düzelir.

 

Hafif bir şekilde koşarken konuşmanın, daha yoğun bir şekilde koşup konuşmamakla aynı olabileceğini söyleyenler var. Tabii ki, bu çok doğrusal ve kategorik değildir, çünkü tüm bedenler aynı değildir, ancak yapmanız gereken fiziksel çabanın, konuşmadığınız zamandan daha büyük olacağı doğrudur.

Aynı anda koşmanın ve konuşmanın bir başka yararı, aktivitenin daha eğlenceli olması ve meşgul ya da eğlenirsek daha katlanılabilir hale gelmesi gerçeğinde yatmaktadır. Ama elbette birisiyle koşmak tek seçenek değil. Ayrıca müzik dinleyebilir ve hatta koşu bandında koşarken dizi bile izleyebilirsiniz.

Ancak, yanınızda aynı eforu gösterebilen biri olduğunda olduğu kadar olmayabilir. Farklı konulardaki konuşma sayesinde daha az zihinsel ağırlıkla daha uzun mesafelerde seyahat edebilirsiniz.

Tabii ki, hepsi egzersizin yoğunluğuna bağlıdır: hafif bir koşu, ılımlı ve hızlı bir adımla aynı değildir. İlk durumda, zaten monoton veya sıkıcı olduğunda egzersizi bırakmaktan kaçınmak için diğeriyle konuşmak daha kolay ve hatta tavsiye edilir.

Aynı anda konuşma ve koşma yeteneğiniz olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz? Nefes darlığı çekmeden veya kalbinizin saatte bin kez attığını hissetmeden akıcı bir konuşma yapabilirseniz, egzersizin yoğunluğu hafif ila orta derecede olacak ve her iki aktiviteyi birleştirerek bir sorun yaşamayacaksınız.

Neden koşarken konuşmamalıyız?

Tabii ki, her şey mükemmel değil, çünkü koşarken sohbet etmek bizi biraz rahatsız ediyor ve manzaraya, yola, tehlikelere tam dikkat etmiyor ve bazen bizden ters yönde giden birine çarpma ihtimalimiz olabiliyor. Ayrıca vücudumuzun bize verdiği yorgunluk, ağrı veya yorgunluk belirtileri de cabası.

 

Buna karşılık, bazıları çalışırken konuşmanın bizi çok iyi yapan zihin-beden bağlantısını kaybetmemize neden olabileceğini söylüyor. Elbette, koşarken vücudun hareketlerine, sorunlarımıza, proje veya fikirlerimize ve hatta meditasyon yapma fikrine bile odaklanıyoruz.

koşu

Öte yandan, sürekli bir konuşma yapmak zorunda kalmadan yanınızda biriyle antrenman yapabilirsiniz. Sadece diğer kişinin size eşlik etmek ve gerekirse size yardımcı olmak için orada olduğunu bilmeniz yeterli.

Kısacası, koşarken konuşmak ya da konuşmamak çok kişisel bir karardır. Ancak söyleyebileceğimiz şey, tek başına bir rutine alışmanın iyi olmadığıdır.

Örneğin, egzersiz yaparken konuşmak isterseniz, kendinize haftada bir kez yalnız kalma şansı verin. Aynısı tam tersi için de geçerli: eğer yalnız çalışmak isterseniz, arada bir size katılmak ve bir performans ölçer olarak görev yapacak birini davet edebilirsiniz.

 

Mañas Mañas, I., Franco Justo, C., Gil Montoya, M. D., & Gil Montoya, C. (2014). Educación consciente: Mindfulness (Atención Plena) en el ámbito educativo: Educadores conscientes formando a seres humanos conscientes. Alianza de Civilizaciones, Políticas Migratorias y Educación. https://doi.org/10.1016/0040-4020(96)00517-0