Evde Kardiyo: Etkili Egzersiz İçin İhtiyacınız Olan Altı Şey

9 Mart 2019
Bu egzersizin gereksinimleri basit ve ucuzdur. Evinizin küçük bir kısmını evde kardiyo yapabilmek adına mini spor salonuna dönüştürüp daha sağlıklı bir hayat yaşayabilirsiniz.

Ev kardiyosu egzersizleri, spor salonuna gitmek zorunda kalmadan birçok farklı avantajlar sunar. Eğer ev kardiyosu disiplinine başlamak istiyorsanız, hemen başlamak için bilmeniz gereken şeyler bunlardır.

Ev kardiyosu: Şartlar

Evde kardiyo yapmanın tadını çıkarmak için herhangi bir özel ekipmana ihtiyacınız yoktur, çoğu egzersizi sadece bedenin kendisini kullanarak yapabilirsiniz. Yine de evinize geçici bir kardiyo spor salonu kurmak isterseniz aşağıda sıraladığımız ögeleri faydalı bulabilirsiniz.

1. İp

İp atlamak; evde, parkta arka bahçede ya da seçeceğiniz herhangi bir yere kolayca yapabileceğiniz etkili bir kardiyo egzersizidir. Tek ihtiyacınız olan sıkı ve boy ölçünüze göre yetecek uzunlukta olan bir ip. Spor mağazalarından özel bir ip almanıza gerek yoktur. Birçok ev ve donanım mağazaları bunları metre ile satmaktadır.

Evinde ip atlayan bir kadın.

Eğer çocuklarınız var ise onların parkta kullandığı ipin aynısını da kullanabilirsiniz. Eğer yeterince ararsanız muhtemeldir ki evdeki eşyaların arasında saklı duran o ipi bulacaksınız. Rutininize başlamadan önce en azından beş dakika boyunca ip atlayın.

2. Bir Adım Platformu

Popüler aerobik adım basamağı evde kardiyo yapmak için sizin en iyi arkadaşınız olabilir. Bu çok da pahalı olmamanın yanı sıra, size bir çok farklı egzersizi yapma olanağı da sunar. Eğlenceli zaman geçirirken aynı zamanda terlemeye ve kalori yakmaya başlayacaksınız.

Başka seçenekler tek ayak üzerinde durma, lunges ve squat yapmaktır. Aynı zamanda tek veya iki bacağınız ile atlamalar yapabilir ya da elinizi platforma koyarak şınav çekebilirsiniz. Hayal gücünüzün size rehberlik etmesine ve sizi yönlendirmesine izin verin.

3. Sabit bisiklet

Koşu bandı veya eliptik için yeterli alanınız olmasa bile eğersiz yapmak için küçük yerlere sığabilecek bir çok farklı modelde dönen bisikletler vardır.

Sabit bisiklet üzerinde egzersiz yapan bir kadın.

Bisiklet sürme en iyi kardiyo egzersizlerinden biridir ve bunu TV izlerken, e-maillerinizi kontrol ederken veya aileniz ile sohbet ederken bile yapabilirsiniz. Tabii ki belli bir tempoyu sürdürmek daha iyi sonuç elde etmenizi sağlayacaktır ama başlangıç için küçük hareketler de yeterli olacaktır.

4. TRX

Bu ipler spor eşyaları satan mağazalarda mevcuttur ve ev kardiyosu yapma konusuna farklı bir eğim vermenize yardımcı olur. Onları sabit bir yere tutturmanız gerektiğini ve basit egzersizlerle başlamanız gerektiğini unutmayın. Bu basit egzersizler TRX’i uçlarından tutarak squat ve hafif atlamalar yapmak olabilir.

Bedeninizin farklı bölümlerini çalıştırmanız için TRX ipi ile yapabileceğiniz onlarca kardiyo egzersizi vardır. Ayrıca bu ip sizin denge ve esneklik kazanmanıza yardım edecektir.

5. Boks (kum) torbası

Bokstan daha iyi bir kardiyo egzersizi yoktur. Hatta sizin bu spordan yararlanabilmek için kavga etmeye hazırlanmanız da gerekmez. Tek yapmanız gereken şey bir boks torbası almak, eldivenlerinizi takmak ve boks müziği açmaktır.

boks eldiveni

Torbayı geniş bir yere kurup (kum ile dolu olan torbanın) ağırlığının desteklendiğinden ve düzeneğin hareketleriniz ve yumruklarınızın yaratacağı etkiyi kaldırabileceğinden emin olun. Torbayı yumruklayarak bütün stres ve zaptedilmiş enerjinizi boşalta bilirsiniz. Eğer büyük bir torba istemiyorsanız “teardrop” boks torbalarından da satın alabilirsiniz. Bunlar oldukça hafif olur ve herhangi bir yere kurulabilir.

Evde kardiyo yapmaya başlamak için çok fazla şeye ihtiyacınız yoktur. Çoğu egzersiz hiçbir aksesuar olmaksızın yapılabilir. Bugün başlamamak için hiçbir sebep yoktur.