Tırmanma Aleti Nasıl Kullanılır?

21 Şubat, 2020
Kilo vermek ve bacaklarınızdaki kasları şekillendirmek istiyorsanız, tırmanma aleti spor salonunda favorilerinizden biri olabilir. Aşağıdaki yazıda onu nasıl kullanacağınızı göstereceğiz.
 

Tırmanma aleti, kilo vermek ve bacaklarını şekillendirmek isteyenler için idealdir. Aslında, vücudun alt kısmında çalıştırılan ana kaslar glutealler, kuadrisepsler, dizardı kirişi ve baldırlardır.

Tam bir egzersiz yapmak için, tırmanma aletini kullanırken, korkuluklara yaslanarak bacaklarınızdaki ağırlığı azaltmamalısınız. Kendinizi dengelemek ve ileriye bakarken omuzlarınızı geri tutmak için sadece hafif bir baskı uygulayın. Her şeyden önce, hoş olmayan kazaları önlemek için ayakkabı bağcıklarınızı iyi bağlamayı unutmayın!

Tırmanma aletini henüz denemediyseniz, bunun koşu bandı ve eliptik alet gibi diğer kardiyovasküler ekipmanlardan çok farklı bir şekilde kalbinizi çalıştırabilecek ve bacaklarınızı şekillendirebilecek harika bir düşük etkili seçenek olduğunu unutmayın. Ek olarak, diğer aletlerin aksine, yoğunluğu kolayca artırmanıza izin verir.

Tırmanma aletini kullanmadan önce nelere dikkat etmelisiniz?

Her şeyden önce, bu aleti kullanmanın çok basit olduğunu ve ilerlemenizi sürdürmek için bazı ipuçlarına ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle başlamak için, ellerinizi önünüzdeki çubukta hafifçe dinlendirmeniz, her ayağı kendi basamağına yerleştirmeniz ve doğru duruşu korumak için sırtınızı düz tutmanız gerekir.

Aynı şekilde, çubuklara çok dayanmamaya çalışın. Bununla birlikte, dengeyi korumak için tüm ağırlığınızı çubuklara vermeden kendinizi hafifçe destekleyebilirsiniz.

Ardından, adımları ayağınızla tamamladığınızdan emin olun. Aslında, birçok insan sadece ayak parmaklarını kullanır, bu da daha düşük bir hareket aralığına sahip olmalarını sağlar. Hareket aralığı anahtardır, maksimum faydayı elde etmek için, diğer ayağa geçmeden önce adımınızı tamamen uzatın.

 

Öte yandan, aletin hareketine uyum sağladığınızda, korkulukların kullanımını en aza indirmeye çalışın. Bu kasları daha da uyaracak ve daha sıkı çalışmalarını sağlayacak ve sonuç olarak egzersiz sırasında daha fazla kalori yakacaksınız. Korkuluk kullanımını sınırlamak, doğru duruşu sürdürmeye odaklanacağınız anlamına gelir.

Bitirirken, tırmanma aletlerini kullanmanın anahtarının hız olduğunu bilmelisiniz: başlangıçta çok hızlı gitmeye çalışırsanız, ritmi korumak veya antrenmanı tamamlamakta zorluk çekersiniz. Makul bir hızda başlayın ve kendinizi rahat hissedene kadar bu hızı tutun.

“Asla daha fazlasını yapabileceğimi düşünerek sahayı terk etmiyorum ve bu bana gönül rahatlığı veriyor.”

– Peyton Manning

Tırmanma aletini kullanmanın faydaları nelerdir?

Tırmanma aletinin getirdiği bazı faydalar:

1. Kolay kullanım

Her şeyden önce, tırmanma aletinin kullanımının kolay olduğunu ve öğrenmesi zor teknikler veya özel beceriler gerektirmediğini bilmelisiniz. Aslında, kullanımı diğer kardiyo makinelerinden çok daha basittir ve herhangi bir sakatlanma riski olmadan antrenmana konsantre olmanızı sağlar.

küçük tırmanma aleti
 

2. Düşük etkili antrenman

Ardından, tırmanma aletlerini, eklemler için çok daha olumlu hale getiren düşük etkili bir antrenmandan yararlanır. Özellikle kilolu sporcular ve diz ve kalça problemleri olanlar için faydalıdırlar.

3. İlerlemeyi gözlemlemenizi sağlar

Son olarak, çoğu tırmanma aletinin çeşitli egzersizlerle programlanmış bir yerleşik ekrana sahip olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Aynı şekilde, hızı, dakikadaki adım sayısını, kat edilen mesafeyi ve yakılan kalorileri kontrol etmenizi sağlar. Bu, en iyi çabayı gösterdiğinizden emin olmak için yararlı olacaktır.

4.Kilo vermek için ideal

Kilo vermek hedeflerinizden biri ise, tırmanma aletini seveceksiniz. Tırmanma aleti, kullanırken inanılmaz bir kalori yakımı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda egzersizden sonra 24 saate kadar kalori yakmaya devam etmenize de yardımcı olabilir. Tırmanma aleti vücudunuzdaki en büyük ve metabolik olarak aktif kasların bazılarını aktive ettiğinden, dinlenirken daha fazla kalori yakarsınız.

Son olarak, tırmanma aletinin, daha zinde olmanızı ve ekstra kilolarınızı ortadan kaldırmanızı sağlayacak kardiyovasküler bir seviyede antrenman yapmanın en iyi yollarından biri olduğunu unutmayın. Öyleyse, daha ne bekliyorsunuz? Onu antrenman rutininize ekleyin.