Selüliti Ortadan Kaldırmak İçin En İyi Egzersizler

Selülit nedeniyle bacaklarınızı göstermekten çekiniyor musunuz? Bazı çözümlerimiz var. Bu egzersizlerle selüliti kesin olarak yok edin.
 

Selüliti ortadan kaldırmak istemek yeni bir şey değildir, özellikle de yaz gelmek üzereyken. Hepimiz mümkün olan en iyi şekilde görünmek istiyoruz! Selülit birçok insandaki güvensizlik tetikler- vücutları daha yatkın olduğu için kadınlarda bu durum özellikle daha sık gerçekleşir. Bugünkü yazımızda sizinle, selüliti ortadan kaldırmak için yardımcı olacak en iyi egzersiz ve antrenmanları paylaşmak istiyoruz.

Tüm egzersizlerimiz bacaklara odaklanır. Bunun arkasındaki neden selülitin en sık bacak ve kalça bölgesinde birikmesidir. Ancak karın bölgesi gibi başka yerlerde de ortaya çıkabilir.

Selülit nedir?

Selülit, cilde süzme peynire benzeyen çukurlu bir görünüm verir. Kısacası, selülit, cilde dalgalı bir görünüm veren metabolik bir sorundan kaynaklanmaktadır. Derinin altında kalan birikmiş yağ, bu düzensiz görünümdeki dokuya neden olur.

Selülit, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Ana olanlar şunlardır:

  • Genetik: genetik çoğu zaman en büyük faktördür. Bu sizin için geçerliyse, özellikle çok belirli alanlarda selülit olduğunu fark ediyorsanız bunun üzerine çok fazla düşünmenize gerek yoktur.
  • Hareketsiz yaşam tarzı: hareketsiz yaşam tarzlarında en etkili çözüm egzersizdir.
  • Kötü beslenme: Beslenme programınız büyük miktarda yağ, alkol ve gazlı içecekler içeriyorsa, suçlu o olabilir.

Selüliti ortadan kaldırmak için egzersiz

 

1. Koşuya çıkmak

Selüliti tamamen ortadan kaldırmak için ideal bir egzersiz varsa o da koşmaktır. Düzenli olarak koşmak, yalnızca çukurlu cilt alanlarını ve onunla birlikte gelen güvensizlikleri ortadan kaldırmaz, aynı zamanda size harika bir vücut verir.

doğada koşan kadınlar

Yeni başlıyorsanız, bir koşu grubuna katılmanızı öneririz. Bir grupla çalışmak motive olmanıza yardımcı olacaktır. Koşularınızın yoğunluğuna gelince, zaman içinde hızını artırın.

Koşmaya alıştığınızda, bunu neden bu kadar çok insanın yaptığını anlamaya başlayacaksınız. Bunun bir antrenmandan çok daha fazlası olduğunu göreceksiniz ve sunduğu tüm avantajlardan yararlanacaksınız.

2. Vücut atlamaları

Gittikçe daha fazla insan vücut atlamaları yapıyor. Bu pek de şaşırtıcı değildir; zayıflamak, şekillenmek ve selülit görünümünü azaltmak için harika bir egzersizdir. Yüksek yoğunluklu bir egzersiz olmasına rağmen, aynı zamanda oldukça eğlencelidir de.

Sadece bir vücut atlama seansında, iki saatlik koşu süresine eşdeğer olan 900 kaloriye kadar yakabilirsiniz.

Vücudun atlama disiplinini selüliti ortadan kaldırmak için etkili bir araç yapan şey sürekli atlama rutinidir. Vücut atlamasında, bacaklarınız için baştan sona iyi bir antrenman sağlayan bir trambolin kullanılır.

3. Yüzme

İyi bir antrenman söz konusu olduğunda, birçok insan yüzmek konusunda isteksiz hisseder çünkü daha geniş ve daha güçlü bir sırt oluşturmasından korkarlar. Ancak yüzmek her zaman vücudunuzu bu şekilde değiştirmez; egzersizlerinize ve egzersizlerinizin yoğunluğuna bağlıdır.

 

Yüzme bir tüm vücut egzersizidir ve saatte 500 kaloriye kadar yakabilir. Yüzerken, vücudunuzun her yerini, özellikle de bacaklarınızı çalıştırırsınız.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bacaklarınız, selülit biriktirmeye oldukça fazla eğilime sahip bir alandır. Mükemmel bir bacak antrenmanı olarak, yüzmek selülit görünümünü azaltmak için mükemmel bir seçenektir.

4. Selüliti step ile uzaklaştırın

Koşmak size çok sıkıcı veya yoğun geliyorsa, başka seçenekler de var: harika bir seçenek step aerobik yapmaktır. Daha önce hiç step denediniz mi? Bir ders step denemenizi öneririz, çünkü eğlenceli ve etkilidir. En sevdiğiniz müziğin ritmine göre egzersiz yapmak gerçekten çok eğlenceli olabilir.

step yapan kadın

Step antrenmanı tüm vücudunuzu ve özellikle bacaklarınızı çalıştırır çünkü sürekli yukarı ve aşağı hareket edersiniz. İhtiyaçlarınıza ve seviyenize uygun bir sınıf bulabilirsiniz çünkü step sınıfları çeşitli yoğunluklarda sunulmaktadır.

Konuyu toparlamamız gerekirse, selüliti ortadan kaldırmak sadece mümkün olmakla kalmaz, aynı zamanda sürecin tadını da çıkarabilirsiniz. Bu sadece birkaç alışkanlığı değiştirmek ve vücudunuzu hareket ettirmekle ilgilidir. Sağlığınıza sağladığı tüm yararlarından da faydalanabileceksiniz!

  • Segers, A. M., de Forteza, I. E., Conforti, F. Y., & Abulafia, J. (1985). Celulitis. Medicina Cutanea Ibero-Latino-Americana.