Kürek Egzersizi Sırasında Yapılan Hatalar

13 Mart, 2020
Birisi kürek çekme hareketini simüle eden bir makine oluşturmak için zamanını harcamışsa, kesinlikle bu hareket kas gelişimi için (doğru yapılması halinde) oldukça etkili bir egzersizdir. Bu yüzden kürek egzersizi sırasında yapılan hataları önlemek ve tekniğinizi geliştirmek için okumaya devam edin.
 

Yeni bir egzersiz programına başladığımızda hata yapmamız normaldir. Bununla birlikte, ağrı ve sakatlıkları önlemek için bu egzersizin yapılışını iyileştirmek ve sonunda mükemmelleştirmek önemlidir. Bu nedenle, bu yazıda, kürek egzersizi hatalarından kaçınmayı ve tekniğinizi düzeltmeyi öğreneceksiniz, bu yüzden not alın!

Bir kürek makinesi, kürek çekme eylemini simüle eder, amaç üst gövdeyi çalıştırmak veya suda kürek çekmek için çalışmaktır. Kürek makinesini kullanma ayrı bir kapalı alan sporu olarak kabul edilir.

Kürek egzersizi, kuvvet antrenmanını  kardiyovasküler egzersizle birleştirmesi nedeniyle spor salonlarında popüler bir egzersizdir. Bu egzersiz vücudun kalori yakmasını, direnci arttırmasını ve aynı zamanda güç ve kas tonunu arttırmayı sağlar.

Kürek egzersizinde hangi kaslar kullanılır?

Kürek egzersizi çeşitli kas gruplarını çalıştırır ve hangilerinin olduğunu bilmek önemlidir, böylece enerjinizi bu kaslara odaklayabilirsiniz.

  • Karın
  • Core
  • Kol
  • Kalça
  • Deltoidler ve pektoraller
  • Pazı ve triseps
  • Kuadriseps ve abdüktör
Spor salonunda kürek egzersizi yapan kadın

Tekniğinizi geliştirin ve kürek egzersizi sırasında yapılan hatalardan kaçının

 

Kürek makinesini kullanmak, vücudu bütün bir şekilde çalıştırmak için harikadır. Uygulamanız geliştikçe, kaslarınızı en iyi şekilde çalıştırarak büyümelerini ve sağlık durumda kalmalarını sağlarsınız.

Bu nedenle, sakatlanmaları, ağrıyı önlemek ve en önemlisi egzersizin etkili olması için kürek egzersizi sırasında yapılan hatalardan kaçınmak önemlidir. Aşağıdaki yapılması ve yapılmaması gerekenlere bir  bakın, kürek egzersizi hatalarınızı not edin ve mümkün olan en kısa sürede düzeltin!

Yapılması gerekenler:

1. Sırtınızı koruyun

Sırt bükmek, yapılan yaygın hatalardandır. Bu hata, sadece egzersizin amacını bozmakla kalmaz, aynı zamanda bel bölgesinde de sakatlanma riski oluşturur.

Bu nedenle, iyi postür sağlamaya odaklanmalısınız, bu sırtınızın düz olması gerektiği anlamına gelir: bükülmüş değil, kavisli değil, mükemmel olacak derecede düz.

2. Hareketlerinizi senkronize edin

Müzikte, notalar arasında akıcı bir melodi elde etmek için bir uyum vardır. Aynı şey kürek egzersizi sırasında da olur. Egzersizi daha akıcı hale getirmek için ekstremiteleriniz (kollarınız ve bacaklarınız) bir uyum içinde olmalıdır.

Kürek egzersizi
 

Dizlerin ve kolların koordinasyonunun olmaması, kürek egzersizinin zayıf bir şekilde yapılmasına neden olur, bu da kasları boşa çalıştığı anlamına gelir.

Yapılmaması gerekenler:

1. Dirsekleri hizalamayı unutmak

Dirsekleriniz omuz hizasında olmalıdır. Dirseklerinizi omuz hizasının üstüne veya altına koyarsanız, kötü bir duruşunuz olacağı için bağlarınızı sakatlama riskini artırırsınız.

Bunu yapmanız, gerginliğin çoğunu boynunuza ve omurganıza koyar, bu da kasın aşırı kasılmasına neden olabilir. Bu nedenle, dirseklerinizi omuza hizalı ve kaburgalarınızın biraz yakınında tutmalısınız.

2. Hareketi yarım yapmak

Çeşitli kasları çalıştıran bir egzersiz kolay değildir. Ancak, pratik ve azim ile bu egzersizi yapabilirsiniz. İlk başlarda, kürek egzersizi çok zor olduğu için, hareketi yarım yapmanız muhtemeldir.

Bununla birlikte, kaslarınızı iyi bir şekilde çalıştırmak için tüm hareketi yapmanız gerektiğinden, bu hatayı yapmaktan kaçınmanız önemlidir.

3. Dizleri açmak

Belirli pozisyonları yaparken, dizleri dışa doğru açmanız normaldir, ancak düzeltmemiz gereken bir şeydir. Bunu yapmanın doğru yolu, dizlerinizi her zaman bir araya getirmektir. Bu şekilde fleksör kasları yeterli şekilde çalışabilir.

4. Barı ortadan tutmak

Bu çok önemli görünmeyebilir, ancak önemlidir. İnsanlar barı her iki eli birbirine çok yakın ya da birleştirerek ortada tutuyorlar. Bunun yapılması, kolların omuzlarla hizalanmasını engeller.

Bu nedenle, barı ortasına çok yakın veya en uç noktalarından tutmamalısınız. Bunun yerine, kollarınızı omuz hizasında tutun.

 

Spor salonuna gidin!

Kürek makinesini hafife almayın. Vücudu tamamen çalıştırabilecek güçlü bir ekipman parçasıdır, bundan faydalanın. Pratik yapmak, hatasız temiz bir uygulama için anahtardır.

Yüreğinizi bu egzersize koyun, gerçekten bir teknede en önde kürek çektiğinizi hayal edin. Ayrıca, bu alıştırma ile harika şeyleri başarma gücüne sahip olacaksınız, bu yüzden bu tavsiyeyi uygulayın, tekniğinizi geliştirin ve kürek egzersizi sırasında yapılan hatalarından kaçının!

  • Nobuta, Y. (1988). U.S. Patent No. 4,735,410. Washington, DC: U.S. Patent and Trademark Office.
  • Kiefer, T., & Shrauger, V. (2005). U.S. Patent Application No. 10/966,253.