İnce Bir Bel ve Karın İçin Dört Etkili Egzersiz

Daha ince bir fizik istiyorsanız, bel çevrenizi inceltip karın yağlarını yakmanıza yardımcı olacak bu egzersizleri bir kenara not edin.
 

Birçok sporcu düzenli egzersiz yapmasına rağmen kalça çevresinde yağ biriktirir. Bu amaçla, ince bir bel çevresi ve düz bir karna ulaşmak için en etkili egzersizlerin bir listesini hazırladık.
Tabii ki, ekstradan birkaç kilo vermek istiyorsanız, yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekir. Ne yazık ki, fiziksel egzersiz tek başına bel çevresi ve karnınızdaki yağları gidermek için yeterli değildir. Diyet ve egzersiz el ele gitmelidir.

Bel çevresi ve karın bölgenizdeki yağlardan kurtulmak istiyorsanız, sağlıklı bir diyet, egzersiz kadar önemlidir. Doğru beslenme, sıkı bir diyete bağlı kalmak zorunda kalmadan ince bir bel seviyesine ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

İnce Bir Bel Çevresi ve Düz Bir Karın İçin En İyi Egzersizler

Belinizde ve karnınızda biriken yağları atmanıza izin verecek bir egzersiz listesi hazırladık. Mutlaka not alın!

1. Yan Plank

Belinizi ve karnınızı inceltmeyi amaçlayan ilk egzersiz yan plank hareketidir. Bu hareket geleneksel plank hareketinden daha zordur çünkü sizi tüm vücut ağırlığınızı dört yerine iki temas noktasıyla desteklemeye zorlar. Sonuç olarak denge sağlamak için karın kaslarınızı daha fazla çalışmanız gerekir.

yan plank yapan kadın

Yapılışı basittir. Sol tarafınıza uzanın, dirseğiniz doğrudan omzunuzun altında, bir ayağınız öbür ayağınızın üstünde olmalıdır. Sağ elinizi sol omzunuza veya sağ kalçanıza yerleştirin. Ardından, karın kaslarınızdan güç alarak vücudunuz çapraz bir çizgi oluşturacak şekilde; ön kol ve ayaklarınız üzerinde denge kurana kadar kalçalarınızı yerden kaldırın. Son olarak, pozisyonu 30 – 45 saniye koruyun. Diğer tarafınızla aynı hareketi tekrarlayın.

 

2. Mekik Çekmek

Mekik, mide yağının kolayca yakılmasına yardımcı olduğu için düz bir karın elde etmenizi sağlayacak egzersizlerden biridir. Mekik çekmek için sırt üstü yere yatın, dizlerinizi bükün ve ayak tabanlarınızı matın üzerine koyun. Ayaklarınızı bir arada tutabileceğinizi veya hafifçe ayırabileceğinizi unutmayın.

mekik çeken kadın

Ellerinizi başınızın arkasına yerleştirin ve vücudunuzun üst kısmını yerden kaldırın. Hareketi yaparken, nefes almayı ve dirseklerinizi açık  tutmayı unutmayın. Her bir tekrarlamada karın kaslarınızı esnettiğinizden emin olun ve başlangıç pozisyonuna dönerken nefesinizi verin. Ek olarak, biraz daha zor bir şey istiyorsanız, bacaklarınızı kaldırabilir ve ayaklarınızı çapraz tutabilirsiniz.

3. Bisiklet Hareketi

Bisiklet hareketi karın bölgesini güçlendirmek ve fazla kiloları gidermek için mükemmeldir. Çok basit olan bu hareket bol kalori yakmasına ek olarak dayanıklılık kazanmanıza da yardımcı olur. Bunu yapmak için mekik hareketindeki gibi sırt üstü bir mat üzerine uzanın ve ellerinizi başınızın arkasına koyun.

bisiklet hareketi yapan kadın

Sonra her iki bacağınızı da yerden kaldırın ve dizlerinizi bükün. Sol bacağınız ileri doğru uzanmışken sağ dizinizi göğsünüze doğru çekin. Sonra, sağ bacağınızı ileri doğru hareket ettirin ve sol bacağınızı göğsünüze doğru getirin. Sanki bir bisiklet sürüyormuş gibi dizlerinizi bükerek değiştirin.

4. Burpee

Son olarak, kilo vermek için harika bir egzersiz olan burpee hareketi var. Bu hareket tüm kaslarınızı çalıştırır. Şınav pozisyonundan zıplamaya ve geri şınav pozisyonuna geçmenizi gerektiren, tam vücut antrenmanı niteliğinde güçlü bir egzersizdir.

burpee yapan kadın ve erkekler

Egzersizi yapmak için ayaklarınızı kalça genişliğinde ayrı tutarak durun. Vücudunuzu avuçlarınız yere değene kadar indirin. Ardından, bacaklarınızı geri savurarak şınav pozuna geçin. Sonra hareketi hızla ters çevirin ve durduğunuzda yukarı sıçrayın. Bu tek bir tekrar olarak sayılır. Kaç tane yapabilirsiniz?

Bu yazıyı bitirirken, bu rutine ek olarak, bel ve karın çevresindeki yağları azaltmak için diyetinizde de değişiklikler yapmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Tavsiyemize uyarsanız, çok vakit geçmeden ince bir bel çevresi ve karın elde edeceğinize eminiz!