Logo image
Logo image

Crossfit Yapmaya Başlamak: Korkularınızı Yenin

3 dakika
CrossFit yapmaya başlamak göz korkutucu geliyor olabilir. Fakat endişe etmenize gerek yok, bu yüksek yoğunluklu sporun gerekliliklerini sağlıyorsanız sadece spor eğitmeninin dediklerini yaparak çok iyi sonuçlar alacağınıza emin olabilirsiniz. 
Crossfit Yapmaya Başlamak: Korkularınızı Yenin
Son Güncelleme: 11 Nisan, 2021

CrossFit, doğru egzersiz teknikleri, temel hareketler ve yoğun egzersizlerin birleşimiyle ortaya çıkan bir spor türüdür. Bu sporu yalnız ya da grup halinde yapabilirsiniz. Fakat CrossFit yapmaya başlamak sizi korkutuyorsa bu yazıda bu spora başlamak ve başarılı olmak için neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

CrossFit yapmaya başlamak hakkındaki gereksiz korkular

İnsanlar genellikle profesyonel sporcular dışındaki insanların CrossFit yapmasının imkansız olduğunu düşünürler. Fakat aslında bu düşünce doğru değildir ve CrossFit yapmaktan korkmanıza gerek yoktur. Formunuzu kısa sürede iyileştirecek bu sporu yapmaya siz de başlayabilirsiniz. CrossFit ile ilgili yaygın bazı korkular şunlardır:

  • Aşırı kas gelişimi – bu kesinlikle doğru değildir. Her kişi kendi fiziksel kapasitesi ve çalışma yoğunluğuna bağlı olarak kas geliştirecektir.
  • Spor yapmayan insanlar için uygun olmadığı düşüncesi – eğer fiziksel olarak sağlıklıysanız, yeterli çaba ile ya da bir spor eğitmeninden yardım alarak daha önce spor yapmıyorsanız bile CrossFit yapmaya başlayabilirsiniz!
  • CrossFit’i herkesin yapamayacağını zannetmek – CrossFit, vücudunu şekle sokmak, sınırlarını zorlamak ve spor yaparken eğlenmek isteyen herkes için uygundur.

CrossFit yapmaya başlamak: korkularınızı yenin

Bilmediğiniz bir şeyden korkmanız gayet normaldir ve CrossFit yapmaya başlamak da bu korkular arasında yer alabilir. Korkularınızı yenmeniz için yapmanız gereken onlarla yüzleşmek, neyden ve ne sebeple korktuğunuzu belirlemektir. Bu sorulara cevap vermek onları yenmenizi kolaylaştıracaktır.

Sonuç olarak, korkularınızla yüzleşmek için kontrol sahibi olan sizsiniz. Ayrıca, CrossFit’le tanıştıktan sonra öz güven kazanacak ve hedeflerinize gerçekten ulaşabileceğinizi göreceksiniz! Korkularınızı yendiğinizi görünce ortaya çıkan yeni zorluklarla daha kolay başa çıkacaksınız.

Yarışacağınız tek kişi kendinizsiniz

Her zaman kendi rekorunuzu kırmaya odaklanın. Önemli olan kendinizi geliştirmenizdir. Hareketleri doğru ve dikkatli bir biçimde yaparak ve spor eğitmeninizin yönlendirmelerini takip ederek adım adım geliştiğinizi fark edeceksiniz.

Kahraman olmaya çalışmayın

Bir günde CrossFit yapmayı öğrenemezsiniz. CrossFit yapmanın amacı her seansta ilerleme kaydederek fiziksel olarak gelişmektir. Kendinizi birden zorlamak yerine programınızı doğru şekilde takip ederseniz daha iyi sonuçlar alacağınıza emin olablirsiniz.

Some figure

İyi bir diyet uygulayın

CrossFit gibi fazla fiziksel çaba isteyen aktiviteler yapıyorsanız iyi bir diyet uygulamanız son derece önemlidir.

Soru sormaktan çekinmeyin

Eğer bir egzersizi nasıl yapacağınızdan tam emin değilseniz spor eğitmenine sormaktan asla çekinmeyin. Bu sayede, olası sakatlanmaları önlemiş olursunuz.

CrossFit yapmaya başlamak için tavsiyeler

Her sporda olduğu gibi bu sporu da iyi yapabilmek için fiziksel kapasitenizi geliştirmeniz gereklidir. Bunun için güç ve dayanıklılık egzersizleri ve yüksek yoğunluklu egzersizler yapabilirsiniz.

CrossFit yapmaya başlamak için iyi bir fiziksel durumda olduğunuza emin olun

Böyle bir spora başlamanın ön koşulu bu konuda bir tıp uzmanına danışmaktır. Bu sporu yapmaya uygun durumda olup olmadığınıza doktorunuz karar vermelidir.

Uygun kutuyu seçin

CrossFit için özel olarak tasarlanmış alanlar olan “kutu”lar bulunmaktadır. Size en uygun olanı seçerek başlayabilirsiniz.

İyi bir spor eğitmeninin önemi

Some figure

Bu kutularda size yardımcı olacak spor eğitmenleri olmalıdır. Spor eğitmeninin sizin iyi durumda olmanızla ve performansınızı iyileştirmekle iyi ilgileniyor olması gereklidir. Eğer böyle hissetmiyorsanız yeni bir eğitmen bulmanız en iyisi olacaktır.

Isınma

İyi bir ısınma, performansı geliştirdiği ve sakatlanmaları önlediği için hayati önem taşır. Ayrıca, zihinsel olarak da egzersiz yapmaya hazırlanmanızı sağlar.

Çeşitli egzersizler

Bu sporun en önemli taraflarından biri de çok çeşitli egzersiz ve hareketler içermesidir. Yapabildiğiniz kadarını denemeniz iyi olacaktır fakat aşırıya kaçmamaya da özen gösterin aksi halde aşırı yorgunluk ya da ciddi bir sakatlanmaya yol açabilirsiniz.

Dinlenme ve toparlanma

Dinlenme ve toparlanma zamanlarına çok özen gösterin. Vücudunuzun yenilenmesi için gereken süreyi ona mutlaka tanıyın.

Eğlenmeyi ihmal etmeyin

Kutudaki diğer insanlarla bütünleşin – onların da sizle benzer hedefleri olduğunu ve size yardımcı olabileceklerini unutmayın. Bu sayede, motive olamadığınız günlerde destek bulabilirsiniz. Antrenmanınızın tadını çıkarmaya ve bunu yaparken eğlenmeye çalışın bunu iyi hissetmek için yaptığınızı unutmayın!

CrossFit yapmanın faydaları

Some figure

CrossFit yapmaya başlamanızı sağlayacak faydalardan bazıları şunlardır:

  • Sağlığınızı iyileştirir
  • Dayanıklılığınızı artırır
  • Burada sağladığınız motivasyon kişisel gelişiminizi de olumlu etkiler
  • Kalp ve dolaşım sistemi ve solunum sistemini iyileştirir

CrossFit yapmaya başlamak için göz önünde bulundurulması gereken son tavsiyeler

Bazı egzersizler, doğru yapılmadığında eklem, bağ doku ve kas yaralanmalarına yol açabilir. CrossFit yaparken vücudunuzun sınırlarını fazla zorlamamaya özen göstermelisiniz. Yukarıdaki bilgi ve tavsiyeleri göz önünde bulundurarak siz de Crossfit korkunuzu yenebilir ve bir an önce bu sporun faydalarının tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz.

This text is provided for informational purposes only and does not replace consultation with a professional. If in doubt, consult your specialist.