Antrenmanınıza Dahil Edebileceğiniz 5 Bosu Egzersizi

Spor ortamı farklı antrenman yöntemleriyle doludur ve en etkili olanlardan biri de Bosu adı verilen ekipmandır. Yarım küreye benzer bu ekipman ilk görüşte etkili görünmese de aslında sizi şaşırtacak sonuçlara sahiptir.
 

Antrenman yapmaya ve egzersize başladıysanız ve daha iyi bir duruş elde ederek fiziksel görünümünüzü geliştirmenin yanı sıra tepki kapasitenizi, dengenizi, gücünüzü ve dayanıklılığınızı da artırmak istiyorsanız, fitness dünyasında çokça kullanılan ve bosu olarak bilinen bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Bosu kavramının gelişimi

Belki de hiç kimse bu yarım kürenin eğitimde bu kadar popüler olacağını hayal etmedi. Gerçek şu ki, bosu bu alanda her zaman var olmak için geldi. Genellikle içbükey bir parça ve kaymaz olan düz bir parça veya taban ile lateks maddesinden yapılır. 140 kilograma dayanacak kadar güçlüdür.

Bu yöntemin ve uygulamanın anahtarı dengeyi korumak, kasları kasmayı yönetmek ve onu egzersiz noktasına kadar germektir. Bunun üzerindeki egzersiz tüm vücudu kapsayacak şekildedir çünkü yaralanma sonrası rehabilitasyonda ve kardiyovasküler bölgenin güçlendirilmesinde veya egzersizinde yardımcı olur.

Bosu ile 5 temel egzersiz

Şimdi bosu yöntemini kullanarak neler yapabileceğiniz hakkında konuşalım.

bosu

 • Yüz hareketi: Bosu üzerinde oturun, bacaklarınızı yukarı kaldırın ve kalçalarınızı ve belinizi kullanarak dengenizi korumaya çalışın. Burada, orta bölgeniz üzerinde çalışacaksınız.
bosu

 • Şınav: Sıradan bir şınav çekebilirsiniz fakat bu yarım kürenin üstünde olsun. Küreye dokunana ve döngüyü tekrarlayana kadar yukarı ve aşağı gidin.
bosu

 • Lunge: Bacaklarınız yarı açık şekilde bosunun önünde tek ayağınız bosuya basarak durmanız gerekecek. Başınıza dokunmak için ellerinizi omuzlarınıza doğru götürüyorsunuz ve bosuya doğru ileri bir adım atıyorsunuz. Sonra dizinizi bükerek olabildiğince alçalmaya çalışın. Sonra bacakları değiştirin.
bosu

 • Köprü: Ayaklarınızı bosunun üstüne koyarak sırt üstü yatınız ve ayaklarınızı dizlerinizi bükerek kürenin üstünde sıkıca tutun ve vücudunuz yerdeyken belinizi kaldırmaya çalışın. Pozisyonu koruyun ve döngüyü tekrarlayın. Ayrıca bir bacağını dikey olarak kaldırabilirsiniz bu da bir diğer yöntemdir.
bosu

Bosuyla ne elde edersiniz?

Bir rehabilitasyon sürecindeyseniz, bu yarım küreden daha iyi bir şey yoktur. Her iki yüzeydeki çok yönlülüğü ve ergonomisi, iyileşmeniz için idealdir. Buna ek olarak, bu yöntem 3 temel eğitim faktörünü amaçlamaktadır.

 • Kontrol: Spor olup olmadığı farketmeksizin sizin tutumunuz herhangi bir aktivitedeki pozisyonunuzu belirler. Vücudunuzun dengesini geliştirmeyi başardığınızda, hareketlerinizin dengesi de önemli ölçüde değişecek ve motor koordinasyonunuz çok daha iyi olacaktır.  Bu, yanlış duruşlardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.
 • Kardiyovasküler:Bu faktöre dikkat edebilmek kilo vermenize, ki eğer endişeniz buysa, yardımcı olacaktır. Ve aynı zamanda, daha fazla direnç elde ederek kaslarınızı çalıştırabileceksiniz.
 • Denge:Pozisyonunuzu kontrol ederek, egzersiz yaparken hareketler için denge ve kontrol elde edersiniz, bu da doğru bir tekniktir. Vücudunuz ve kaslarınız tam ve dengeli bir antrenmana sahip olacaktır.
 

Bosu – tam bir ekipman

Spor hekimliği uzmanları, bu platformun kullanımını yaygın olarak önermektedir, çünkü vücudunuzdaki tüm kasları dahil edebilirsiniz. Ancak, bu yarım küre, sadece elde edebileceğiniz spor sonuçları nedeniyle öne çıkmıyor. Bu nedenle sağladığı faydalar aşağıdaki gibi özetlenmiştir.

 • Üzerinde çalışmaktan zevk almanızı sağlar, çünkü koreografi yapabilir ve açma germe yapabilirsiniz.
 • Her türlü insan için tavsiye edilir, böylece ailenizin geri kalanıyla birlikte kullanabilirsiniz.
 • Ayrıca, çok az yer kaplıyor olması evinizde olması için idealdir.
 • Çok yönlülüğü onu hemen hemen her spor eğitimi etkinliğine uygulanabilir hale getirir.

Bu basit ekipman ile vücudunuza gereken önemi verin

bosu

Bosu, vücudunuzu eğitmenize ve güçlendirmenize yardımcı olur, bu da size daha iyi bir fiziksel görünüm kazandırır. Bu egzersiz tüm vücudunuzu tetikleyecek ve böylece sağlıklı olmak adına gereken hayati hormonların salgılanmasını sağlayacaktır. Konsantrasyonunuzu geliştirir ve günlük stresi hafifletir.

Son olarak, eğitim rutininize bir ekipman eklemeyi düşündüyseniz, bosu kullanmayı deneyin, kesinlikle doğru karar olduğuna ikna olacaksınız!