Şeftali: Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Düzenli olarak şeftali yemenin faydalarını öğrenin! Bu mevsimsel meyveyi beslenmenize dahil etmek sağlıklı kalmak için harika bir yöntemdir. 
 

Şeftali mevsimsel bir meyvedir. İlkbahar ve yaz aylarında popüler hale gelir. Tüylü bir kabuğu vardır. İçi tatlı ve suludur. Rengi türüne göre değişkenlik gösterir. Sarıdan turuncuya ve hatta pembeye farklı renklerde olabilir. Ortasında büyük bir zar veya çekirdek vardır.

Şeftalinin faydaları

Şeftali ve diyabet

Şeftali düşük karbonhidratlı bir meyvedir. Bu da diyabet hastalığı olan kişiler için ideal bir meyve olduğu anlamına gelir. Aynı zamanda sıkı bir diyet uygulayan kişiler için de idealdir. Lif oranı yüksektir.

Böylece vücudun karbonhidratları verimli bir şekilde işlemesine yardımcı olurlar ve glisemi olarak bilinen kan şekerinin bir an yükselmesi durumundan kaçınılmasına yardım ederler.

sepet şeftali

Yüksek kan basıncı için faydaları

Şeftalinin bir başka faydası da hiper tansiyonla ilişkilidir. Bu sorundan muzdarip olan veya yüksek kan basıncı riski olan kişiler buna rağmen şeftalinin keyfini çıkarabilirler. Bunun sebebi şeftalinin potasyum oranının yüksek sodyum oranının düşük olmasıdır. Bu iki maddenin oranları kan basıncı yüksekliğinin önde gelen sebeplerindendir.

Şeftali ve kabızlık

Şeftalinin içerdiği çözülemez lif miktarı, düzenli bir sindirim sisteminin sürdürülmesi açısından önemlidir. Kabızlığı önleyebilir veya yatıştırabilir. Bu meyve kolon kanseri gibi ciddi hastalıkları önlemeye de (belli bir ölçüye kadar) yardımcı olabilir.

 

Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Şeftalide karotende bulunan bir bileşen vardır. Bu, bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye ve geliştirmeye yardımcı olan bir antioksidandır. Ayrıca serbest radikallerin yol açtığı hasarla savaşmaya yardımcı olabilir ve hastalıkları geciktirebilir veya önleyebilir.

Şeftali ve görme

Yukarıda bahsettiğimiz bileşen, karoten, görüş bakımı açısından da önemli bir faktördür. Karoten katarakt ve gece görüşü kaybı gibi yaygın optik hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

Saç derisi ve tırnak sağlığı

Şeftalide bulunan tüm antioksidanlar, özellikle de karoten cilt, saç ve tırnak sağlığını sürdürmeye yardımcı olur. Bu antioksidanlar saçları, cildi ve tırnakları beslemeye yardımcı olurlar ve bu alanlardaki yaygın durumları veya sorunları önlerler.

şeftali ağaç kadın

Şeftalide aynı zamanda yüksek seviyede C vitamini bulunur. C vitamini cildi yumuşak, kırışıksız ve esnek tutan kollajenin oluşumuna yardımcı olur. Genç görünmek isteyenler için harikadır!

Anemi ve yorgunluk için şeftali

Şeftali, vücudun demiri emmesine yardımcı olan iyi bir C vitamini kaynağıdır. Kurumuş şeftaliler, içlerinde yüksek demir yoğunluğu barındırırlar. Bu da onları demir eksikliği ve yorgunluğun yol açtığı anemiyi önlemek için ideal bir hale getirir.

Bu meyveleri günlük beslenmenize dahil etmeniz şiddetle tavsiye edilir. İster kurumuş ister taze şeftalileri tercih edebilirsiniz.

Sindirim açısından faydaları

 

Hazımsızlık için tavsiye edilir çünkü sindirim sürecini düzenleme becerileri nedeniyle şeftaliler, yağlı yiyeceklerin sindirilmesine yardımcı olarak ağır işleyen sindirimi önlemeye yardım ederler.

Şeftali ve varisli damarlar

Şeftalide aynı zamanda kumarin isimli önemli bir elementten yüksek miktarda bulunur. Bu element, kılcal damarlarınızı güçlendirir. Böylece kardiyovasküler sorunları ve varisli damarları önlemeye yardımcı olabilir.

Sonuçta şeftali sayısız faydası olan bir meyvedir. Sağlık bir diyetin içinde mutlaka yer almalıdır. Bahsettiğimiz sağlık problemlerinden herhangi birisi sizde varsa bu süper yiyeceği daha fazla tüketmeye başlatın.