Sağlıklı Beslenme Kültürünün Yaygın Olduğu Üç Ülke

2 Şubat 2019
Bir ülkenin geleneksel mutfağı, uzun yıllar alan kültürel deneyimlerin sonucu oluştuğu için genellikle sağlıklı ve dengeli olma eğilimindedir. Günümüzde de sağlıklı beslenme tarzlarıyla diğer ülkelerden ayrılan bazı ülkeler vardır. 

Bu yazımızda sağlıklı beslenme kültürünün yaygın olduğu ülkelere bir göz atacağız. Sağlıklı beslenmenin yaygın olduğu üç ülkeyi yakından tanımak için sizi de bizimle birlikte kısa bir seyahate çıkmaya davet ediyoruz.

Kendi beslenme programınıza dahil etmek ve hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmak için her bölgenin yıldızlaşmış malzemelerini keşfedin.

Sağlıklı Beslenme Kültürünün Yaygın Olduğu Ülkeler

Japonya

Japonya, dünyada ortalama yaşam süresinin en uzun olduğu ülkelerdendir. Ayrıca en düşük obezite oranına sahiptir. Bunun temel nedeni beslenme programlarıdır. Japon yiyecekleri, çeşitlilikleri, taze malzemeleri, pişirilirken sağlıklı ve doğal hazırlama yöntemlerinin kullanılmasıyla dikkat çekiyor.

Sağlıklı Japon yemekleri

Japon mutfağında kullanılan malzemeler çok çeşitli ve bölgeden bölgeye değişiklik gösteriyor olsalar da, aşağıdaki malzemelerin altlarını çizmek istiyoruz:

  • Esmer pirinç. Esmer pirinç Japonya’da beslenmenin temel taşı. İçerisinde B vitamini, mineraller, karbonhidratlar ve proteinler bulunuyor. Az sayıda yiyecekte bunca özelliklere bir arada eksiksiz bir şekilde rastlanabilir. Bu yüzden esmer pirinci beslenme programınıza dahil etmeniz önem taşıyor.
  • Yeşil çay. Yeşil çayın özelliklerini düşündüğümüzde, Japonya’da ortalama yaşam süresinin çok uzun olması bizi şaşırtmıyor. Yeşil çay sinir ve sindirim sistemine iyi geliyor. Antioksidan açısından da zengin.
  • Soya. Soya öylesine çok yönlü bir yiyecek ki Japonlar soyayı filiz, sos, yağ, miso (soya fasülyesi çorbası) ve un şeklinde tüketiyorlar. İçerisinde B vitamini, fosfor, kalsiyum, omega 3 ve omega 6 bulunuyor.
  • Elma. Fuji elması Japonların yediği meyvelerin arasında ön plana çıkıyor. Artık uluslararası bir ün kazandı ve dünyanın farklı ülkelerinde de bulunabiliyor. Bu hiç tesadüf değil: Fuji elması bir C vitamini ve lif kaynağı.

Japonların dünyadaki en sağlıklı insanlar arasında yer almalarının tek sebebi yedikleri değil. Günlük alışkanlıkları da sağlıklarına önemli oranda katkı sağlıyor.

Sağlıklı alışkanlıklarının hepsini bir kenara bırakıp, yemeklerini küçük porsiyonlar halinde yeme alışkanlıklarının üzerinde özellikle durmak istiyoruz.

Japonlar gün içinde pek çok kez hafif öğünler yiyorlar ve yiyeceklerini dikkatle sağlıklı bir şekilde pişiyorlar. Az yemelerinin yanı sıra uzun yürüyüşlere çıkmaları da sağlıklı olmalarını sağlayan bir başka püf noktası.

İspanya

Akdeniz’e özgü beslenme sayesinde İspanya çok sağlıklı beslenilen ülkeler arasında kendine yer buluyor. Her İspanyol yemeğinin temelinde balık, et ve sebze gibi taze malzemeler bulunuyor. Sağlıklı, çeşitli ve dengeli beslenme imkanı verdiği için İspanyol diyeti dünya çapında da üne sahip.

Buna rağmen son yıllarda fast food ve önceden pişirilmiş yiyecekler popülarite kazandı. Bu da daha genç bireyler başta olmak üzere İspanyolların sağlık durumunu doğrudan etkiledi.

Genç insanlar söz konusu olduğunda İspanya’nın obezite ve aşırı kilo istatistiklerinde ilk sıralarda yer aldığını söylemek mümkün.

İspanya’nın en sağlıklı beslenilen ülkeler arasında yer alması çok doğal. Aşağıda İspanyol diyetinin en sağlıklı diyetlerden biri olmasını sağlayan yiyeceklerden bahsedeceğiz:

  • Zeytinyağı. Bu altın renkli yağ İspanya’ya özgü her tarifte kendine yer bulan temel bir malzemedir. Oleik asit açısından zengin olduğu için, ne yerseniz yiyin, öncesinde üzerine biraz yağ gezdirebilirsiniz.
  • Meyveler ve yeşil sebzeler. İspanya ve özellikle Endülüs topluluğu etkileyici bir hasat çeşitliliğine sahip. Yıl boyunca sağlıklı, taze, organik ve lokal olarak yetiştirilen besinler yiyorlar.

Yunanistan

yunan yemekleri

Sağlıklı beslenme kültürünün yaygın olduğu ülkeler listemizin bir diğer kazananı hiç şüphesiz Yunanistan. Akdeniz’deki sıra dışı lokasyonu sayesinde geniş taze ürün ve balık seçeneklerine sahip.

Hem bu yüzden hem de sıcak iklimi nedeniyle salatalar ve soğuk yemekler çok popüler. Yunan mutfağındaki temel malzemeleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Feta. Çok çeşitli peynirleri olduğu doğrudur. Feta bunların arasından sıyrılır. Koyun, bazen de keçi sütünden yapılan bu peynirde protein ve kalsiyum bulunur. Yağ oranı düşüktür.
  • Balık. Yunan sahilleri nedeniyle balık Yunanistan’daki temel yiyeceklerden biridir. Genellikle yağ ile kaplamadan oldukça sağlıklı bir şekilde pişirilir. Balığa sebzeler veya hafif soslar eşlik eder.
  • Yunan yoğurdu. Yunanistan’daki en tipik tatlıdır. Aynı zamanda lezzetli ve sağlıklıdır. Süpermarkette bulabildiğiniz Yunan yoğurduyla pek ilgisi yoktur. Sırrı fermantasyon sürecinde peynir altı suyunu yok ediyor olmalarıdır.