Logo image
Logo image

Ne Kadar Sık Kaçamak Günü Yapabilirim?

3 dakika
Eğer günlük bir diyet uyguluyorsanız kendinize şu soruyu sormuş olabilirsiniz: ne sıklıkta kaçamak günü yapabilirim?
Ne Kadar Sık Kaçamak Günü Yapabilirim?
Son Güncelleme: 10 Nisan, 2021

Noel zamanı gibi yılın belirli zamanlarında, muhtemelen normalde yediğimizden çok daha fazla yediğimizde, pek çok insan yeni yıla daha sağlıklı bir yaşam tarzı ile başlamayı düşünür. Bu, daha fazla fiziksel egzersiz yapmayı ya da daha dengeli bir diyet takip etmeyi içerebilir. Çoğu zaman, bu planlar daha başlamadan başarısız olmaya mahkumdur. Özellikle de, eğer kendinize şunu sorarak başlarsanız: “Ne kadar sıklıkla kaçamak günleri yapabilirim?”

Diyetin Tanımı

Diyet, belirli bir hedefe ulaşmak için katı bir şekilde takip ettiğiniz bir beslenme planıdır. Örneğin çölyak hastalığınız olabilir ve glutensiz bir diyet uygulamanız gerekebilir. Sonuç olarak, diyetinize dahil ettiğiniz yiyecekler konusunda bilinçli olmanız gerekir.

Ancak Noel zamanında ve yeni yılda çoğu insan kilo vermeyi düşünür. Kilo verme planları genellikle net kalori alımınızı azaltmaya odaklanan diyetler ya da stratejilerdir.

Bu nedenle, belirli yiyecekleri kısıtlayarak kalori alımınızı azaltabilir ve böylece zamanla kilo verebilirsiniz. Ancak bu planlar genellikle çok bıktırıcıdır ve pek de eğlenceli değildir. İnsanlar “kaçamak günleri” yapmaya başlar ve zamanla vaz geçer.

Kaçamak Günü: Diyet Mi Yoksa Beslenme Planı Mı?

Bunları aynı şey olarak görseniz de, son zamanlarda bu iki kavram arasında ayrım yapma yönünde bir eğilim var. “Diyet” kelimesi normalde bıktırıcı ve kısıtlayıcı bir rutin ile ilişkilendirilirken, “beslenme planı” sağlığınızı ve refahınızı iyileştirmenin çok daha uygun bir yolu olarak görülüyor.

Bir beslenme planı, yiyecek ya da kaloriyi kısıtlamaya odaklanmaz. Bunun yerine, insanları doğru yiyecekleri seçmenin ve bunların vücut üzerindeki etkilerini anlamanın önemi konusunda eğitmeyi amaçlamaktadır. Sonuç olarak, “kaçamak günlerine” gerek yoktur, çünkü kötü olan gıdaları tamamen kesmek yerine sadece belirli yiyeceklere öncelik veriyorsunuzdur.

Some figure

Bunu bir örnek ile açıklayabiliriz. Performansını iyileştirmek isteyen bir atlet olduğunuzu varsayalım. Ana odak noktanız sağlıklı beslenmek ve doğru miktarda dinlenmek olacaktır.

Yiyecekleri yakıtınız olarak göreceksiniz. O halde, mantıksal olarak, vücudunuzun performansını zirvede tutmak için tüm bu yakıtın mümkün olan en yüksek kalitede olmasını istersiniz.

Peki O Kaçamak Günlerini Ne Yapacağız?

Artık diyet ile beslenme planı arasındaki farkı anladığınıza göre, yanlış soruyu soruyor olduğunuzu göreceksiniz. Bir sporcu olarak, daha sağlıklı yiyeceklere öncelik vermeli ve vücudunuza mümkün olan en iyi besinleri sağlamalısınız.

Sadece kalori alımınızı kısıtlamak ve kendinizi aç bırakmak, başarısız olmaya mahkum bir stratejidir. Vücudunuz düzgün yemeye alışmaya başladığında, özellikle düzenli egzersiz yapıyorsanız, kademeli olarak hedeflerinize ulaşacaksınız.

Ne de olsa, yediğiniz şey ne ise siz de osunuz ve bu; sağlığınız, atletik performansınız ve günlük refahınız üzerinde bir etkiye sahip olacaktır.

Düzenli olarak sağlıklı beslenen biri, istediği zaman kendini ödüllendirebilir. Eğer sağlıksız yiyecekler yemenin vücudu gerektiği gibi beslemeyeceğini tam olarak anlarlarsa, bu şeyleri her zaman yiyemeyeceklerini zaten anlayacaklardır.

Sporcular İçin Öneriler: Kaçamak Günleri

Beslenme planlarının kişiselleştirilmiş şeyler olduğunu anlamak önemlidir. Her insanın farklı bir metabolizması ve vücut yapısı vardır.

Biraz bilgisi ve ilgisi olan insanlar için bu, kendi kendinize kolayca yapabileceğiniz bir şeydir. Ancak aksi takdirde, sizin için doğru yönergeleri almak için bir profesyonele baş vurmanızı öneririz.

Bununla birlikte, aşağıda, uygun bir beslenme planının nasıl olması gerektiğini bilmek isteyen kişiler için bazı genel temel ipuçlarını bir araya getirdik:

  • Tam ve az işlenmiş gıdalara öncelik verin. Yumurta, et ve balık ile meyve ve sebzeler planınızın temeli olmalıdır.
Some figure
  • Hormonal sistemi iyileştirdikleri ve insülin salınımını düzenlemeye yardımcı oldukları için yavaş emilen karbonhidratları tercih edin. Sebzeler buna iyi bir örnektir.
  • Her gün hem bitkisel hem de hayvansal kaynaklardan yeterli miktarda protein alın. Proteinin egzersizden sonra kasları onaran makro besin olduğunu unutmayın.
  • Şekerden mümkün olduğunca kaçının. Şeker tüketimini kas enflamasyonu ile ilişkilendiren çalışmalar vardır.

Son olarak, ne yediğinize dikkat etmenin yanı sıra, gün boyunca bol su içerek susuz kalmamak da çok önemlidir. Bu temel öneriler ve bir sağlık uzmanından alınan bazı tavsiyelerle birlikte, yaşam kalitenizi kesinlikle her şekilde iyileştirebileceksiniz.  1. Alhamdan BA, Garcia-Alvarez A, Alzahrnai AH, Karanxha J, Stretchberry DR, Contrera KJ, et al. Alternate-day versus daily energy restriction diets: which is more effective for weight loss? A systematic review and meta-analysis. Obes Sci Pract. 2016 Sep;2(3):293–302.
  2. Parry SA, Woods RM, Hodson L, Hulston CJ. A single day of excessive dietary fat intake reduces whole-body insulin sensitivity: The metabolic consequence of binge eating. Nutrients. 2017 Aug 1;9(8).
  3. Dirlewanger M, Di Vetta V, Guenat E, Battilana P, Seematter G, Schneiter P, et al. Effects of short-term carbohydrate or fat overfeeding on energy expenditure and plasma leptin concentrations in healthy female subjects. Int J Obes. 2000;24(11):1413–8.

This text is provided for informational purposes only and does not replace consultation with a professional. If in doubt, consult your specialist.