Mideyi Koruma Diyeti

26 Aralık, 2019
Hayatının bir döneminde yumuşak bir diyet reçete edilmemiş insan var mıdır? Bu diyetin tam olarak ne olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.
 

Mideyi koruma diyeti genellikle yumuşak diyet olarak bilinir. Bu terim “hassas diyet” veya “kolay çiğneme diyeti” gibi olmadığı için gıdaların tutarlılığını ifade etmez. Aslında bu diyet tam olarak yumuşak olmayan bisküvi gibi gıdaları içerebilir.

Mideyi koruma diyeti için ön uyarı

Tedaviye yönelik bir diyettir ve sindirim sisteminin patoloji veya iyileşme için mümkün olduğunca midenin az çalışması gerektiği durumlarda uygulanır.

Yararlı olabileceği bazı patolojiler, hiatus hernia, mide veya duodenal ülseri olan hastalara ve bazen de kronik pankreatitli hastalara yararlı olabilir. Yiyecek sindirimi içinde idealdir, sindirimin başlangıç toleransından diyetin tamamlanmasına kadar; hastalığın akut fazı sona erdiğinde.

Mideyi koruma diyeti hangi gıdaları içerir?

Bu diyet aşağıdaki gıdaları içerir:

 • Tahıllar ve nişastalar: Diyet lifi tüketimini maksimuma çıkarmak için rafine edilmiş tahıllar tüketilir. Haşlanmış veya buğulanmış patatesler de dahil edilir.
 • Et ve balık: Beyaz et ve balık tüketmeniz önerilir. Bu diyet kırmızı et, sosis ve lüfer balığı içermez.
 • Yumurta: Bu konuda bireysel toleransı düşünmek önemlidir. Önce beyazları ve daha sonra sarısını yiyebilirsiniz.
Yumurtalar
 

 • Süt ürünleri: Doğal yoğurt, süzme ve taze peynirler gibi fermente ürünler sütten daha tolere edilebilirdir. Bunların tüketimi her bireyin toleransına bağlıdır. Küflenmiş peynirden ve muhallebi gibi süt ürünlerinden kaçının. Genellikle resmi listelerde yer alsalar da, yüksek şeker içermesi nedeniyle midede dağılmaya sebep olabilir.
 • Sebzeler: karnabahar veya brokoli, sebze ve domates gibi ürünlerden kaçınmalısınız. Geriye kalan kalan sebzeleri pişirdiğiniz veya ezdiğiniz sürece diyetinize ekleyebilirsiniz. Et suyu da iyi bir seçenektir.
 • Meyveler: Olgunlaşmış, komposto veya pişmiş turunçgil olmayan meyveler ve muzlara izin verilir.
 • Baklagiller: Bir bütün olarak yiyemezsiniz, ancak kabuğunu yemekten kaçınmak için ezebilir ve soyabilirsiniz.
 • Yağlar: Az miktarda zeytinyağı, avokado ve tereyağı genellikle tolere edilebilir.
 • Diğerleri: Çikolata ve şekerleme, soslar, atıştırmalıklar, acı biberler, çeşni, sirke, şekerli ürünler ve tütünden kaçınmalısınız.
 • Baharatlar: Defne, tarçın, otlar ve maydanoz kullanılması tavsiye edilir. Öte yandan, biber, sarımsak, kırmızı biber ve tabasco kullanımı önerilmez.

Menü örneği

Kahvaltıda, papatya çayı, siyah çay, elma ve kompostolu beyaz ekmek tostunu tercih edebilirsiniz. Kahvaltı kalitesini artırmak için reçel yerine komposto koymak iyi bir stratejidir.

Öğle yemeği için ana yemek olarak, kabak püresi, haşlanmış patates ile ızgara hindi ve sade yoğurt yiyebilirsiniz. Daha sonrasında, atıştırmalık olarak ayva ile taze peynir yiyebilirsiniz.

 

Son olarak, akşam yemeği için iyi bir alternatif ise, makarna çorbası, Fransız omleti, ekmek ve pişmiş armut tüketmek olacaktır. Gününüzü bitirmek için tekrar doğal yoğurt yiyebilirsiniz.

Çorba

Mide koruması için vejetaryen diyeti

Etsiz bir diyet izleyen insanlar için baklagiller arasından en iyi seçenek bezelye; ya haşlanmış ya da ezilmiş olmalıdır. Diğer tüm baklagiller gibi, bezelyeyi de  makul miktarda tüketmelisiniz.

Öte yandan beyaz tofu, baharatlı olmadığı sürece genellikle iyi bir alternatiftir. Seitan da iyi bir seçenektir ancak pirinç, badem veya yulaf ezmesinden yapılan sebzeli içeceklerini seçmek daha iyidir.

Genel diyet önerileri

Mideyi koruma diyetine başvurma gereği duymaktan kaçınmak için günlük rutininize şunları eklemek çok önemlidir:

 • Uzun yemeklerden kaçının. Beş ila altı küçük öğün yaparak diyetin bölünmesi iyi bir stratejidir.
 • Yavaş yemek yiyin, sakin bir şekilde iyi çiğneyin.
 • Ana öğünlerinizden sonra yaklaşık otuz dakika dinlenin.
 • Ana yemeklerde su, portakal suyu ve alkolsüz içeceklerden kaçının.
 
 • Basit mutfak teknikleri kullanın: Yiyecekleri kaynatın, sularıyla pişirin, ızgarada, buharla veya fırında pişirin. Katı veya sıvı yağlarla pişirmekten kaçının ve kızarmış veya unla bulanmış yiyeceklerden kaçının.

Tuz ve baharatları orta derecede kullanarak yiyecekleri uyarıcı yapmaktan kaçınmak da önemlidir. Bu bilgiler sayesinde bir mideyi koruma diyetine başvurma ihtiyacınız dahada azalacaktır.

 • Salas-Salvadó J et al., eds. Nutrición y dietética clínica. Elsevier Health Sciences, 2019