Ketojenik Diyet Nedir: Avantajları ve Dezavantajları

Bu diyet sporcular ve kilo vermek isteyen insanlar için uygundur. Bu şekilde beslenerek vücutlarını aralıklı oruç diyetindekine çok benzer bir durum olan ketozise sokarlar. 
 

Daha önce ketojenik diyet diye bir şey duymadınız mı? Bu yazıda sporcular ve kilo vermek isteyenler için uygun olduğu söylenen ketojenik diyet nedir, nelerden oluşur, bunu açıklayacağız. Sağlıklı bir diyet mi yoksa kötü bir seçenek mi?

Öğrenmek için okumaya devam edin.

Ketojenik Diyet Nedir?

Ketojenik diyet, keto diyeti olarak da bilinen son dönemlerde çok popülerleşmiş bir diyet türüdür. Temel özelliği karbonhidrat alımınızı azaltmasıdır. Bu yağları hızlı yakmanıza yardımcı olur.

Ketojenik Diyeti Nasıl Uygulayabilirsiniz?

İster kilo vermek için olsun ister spor yaptığınız için, ketojenik diyete başlamak istiyorsanız unutmamanız gereken ilk şey bir profesyonelden tavsiye almanız gerektiğidir. Böylece sağlığınızı gözlemleyebilir, risk altında olursanız veya vücudunuzda besin eksikliği olursa bu durumun hemen farkına varılabilir.

donuta hayır diyip elma yiyen kadın

Bu diyetin amacı vücudunuzu ketozis denen duruma sokmaktır. Bunu yapabilmek için karbonhidratların yerine proteinleri ve sağlıklı yağları tercih etmeniz gerekir. Yani belli yiyecek türlerini yemeniz yasaktır. Bu yiyecekleri tereyağı, kızarmış yiyecekler, hazır yiyecekler, hamur işleri, soya veya yer fıstığı olarak sıralayabiliriz.

Bu yiyeceklerin yerine geçmesi için başka türde yiyecekleri tercih etmeniz gerek. Bu diyetteki anahtar yiyecekleri balık, yumurta, Hindistan cevizi, badem ve omega 3 olarak sıralayabiliriz.

Bunu da okuyun: 

Toparlama Diyeti: Egzersizden Sonra Ne Yenmeli?

 

Ketojenik Diyetin Artıları

Pek çok kişi ketojenik diyet yapıyor ve çoğu kişi sonuçlardan memnun kalıyor. Bu yüzden popüler bir diyet olduğunu ve vücudunuz için faydaları olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi bunların neler olduğunu açıklayacağız:

  1. Vücudunuz daha fazla yağ yakar. Bunun nedeni ketozis halinde olmasıdır.
  2. Doyurucu bir diyettir. Ketojenik diyetin temel avantajlarından biri hiçbir zaman aç hissetmemenizdir. Bunun nedeni yağları ve proteinleri yiyebilmenizdir. Bu yiyecekler tok hissetmenizi sağlarlar.
  3. Ayrıca diğer yiyeceklere göre sindirilmeleri daha uzun sürer. Bu yüzden açlık hissi yemek yer yemez tekrar ortaya çıkmaz. Doyurucu bir diyet olmasının bir diğer sebebi de porsiyonların küçük veya kısıtlı olmamasıdır. Bol miktarda yemek yediğinizi söylemiyoruz. Ancak yeterince yiyor olmanız da önemlidir.
  4. İşe yarayan bir diyettir. Absürt görünse de aslında işe yaramayan pek çok “mucize” diyet vardır. Ancak kısa veya orta vadeli bir diyet olduğunu unutmamalısınız ve uzun bu diyeti uzun süre yapmamalısınız.
tartıda tartılan kadın

Ketojenik Diyetin Eksileri

Elbette her şeyin bir eksiği vardır. Ketojenik diyetin de her şey gibi bazı kusurları var. Gelin bunların neler olduğuna da bir göz atalım.

Bu diyetin temel dezavantajı yediğiniz karbonhidratları azalttığınızda vücudunuzun düzgün bir şekilde çalışmak için ihtiyaç duyduğu besinleri alamamasıdır. Bu besinleri temel olarak lifler, mineraller ve vitaminler olarak sıralayabiliriz.

 

Bu azalmanın bir nedeni de, temel amaç karbonhidratları azaltmak olmasına rağmen yediğiniz sebze ve meyve miktarını da azaltmanızdır. Bunu yapmanızın sebebi vücudunuzun ketozis durumuna girmesini ve daha fazla kalori yakmasını kolaylaştırmaktır.

Vitamin ve mineral eksikliği vücudunuzu yorar. Bu yüzden uzun süre bu diyeti uygularsanız kendinizi yorgun hissedebilirsiniz, enerjiniz ve canlılığınız çok az olur.

Öte yandan lif, bağırsakların düzgün çalışmasını garanti altına alır. Yediğiniz lif miktarını fark edilir ölçüde azaltırsanız sonunda kabız olursunuz. Bu yüzden sık sık kabız olan kişiler bu diyeti denememelidir.

Bu diyetin kötü yanlarını okuduktan sonra, bu diyeti yapmak istiyorsanız bir sağlık profesyonelinin gözetimi altında yapmanız gerektiğini ve yalnızca kısıtlı bir süre için yapabileceğinizi daha iyi anlamışsınızdır. Böylece bu şekilde beslenmenin yol açabileceği tüm riskleri yok etmiş olacaksınız.