Epicatechin Maddesinin Sağlığa ve Spor Performansına Etkileri

Epicatechin birçok yenilebilir bitkide bulunur, ancak en çok kakao ve yeşil çayda yoğun bir biçimde bulunmaktadır. Bu doğal bileşen vücut üzerinde yararlı etkilere sahip olabilir.
 

Hiç epicatechin adlı maddeyi duydunuz mu? Eğer çoğu insan gibiyseniz, duymamışsınızdır, ama biz onu tükettiğinizden eminiz! Bu yazıda, epicatechinin vücudunuz üzerindeki etkileri hakkında konuşacağız. Yemek yemenin ne kadar tatmin edici olduğundan bahsetmiyoruz bile.

Epicatechin nedir?

Deneyimli bir sporcu değilseniz, muhtemelen bu bileşiği hiç duymamışsınızdır. Bu bazı yenilebilir bitkilerin taşıdığı biyoaktif bir bileşiktir. Sağlığımız için faydalı birçok özelliğe sahiptir, ancak en önemlisi, epicatechinin etkileri özellikle sporcular için faydalıdır.

Epicatechin nasıl alınır?

Epicatechin almak oldukça basit ve doğaldır. Aşağıda sizlere, günlük diyetinizde epicatechin tüketmenin birkaç yolunu sunacağız.

  • Diyet takviyeleri. Takviyeler toplumda vücudunuzu korumanın sağlıklı bir yolu olarak giderek yaygınlaşmaktadır. Bu nedenle, bunları herhangi bir sağlık mağazasında kolayca bulabilirsiniz. Bununla birlikte, dozaj talimatlarını takip etmek ve aşırı kullanmamak önemlidir.
  • Yeşil çay. İnsanların epicatechin almasının en yaygın yollarından biri yeşil çay ile olur. Bu şekilde onları kahvaltıda, öğle yemeğinde, akşam yemeğinde ve öğün aralarında tüketebilirsiniz. Şeker yerine stevia ile içmenizi öneririz.
Epicatechin içeren içecekler

  • Çikolata. Çikolata, yeşil çaya göre daha yüksek bir epicatechin konsantrasyonu içerir. En saf çikolata formlarını tüketmeye çalışın, çünkü bu sağlık bileşiğinden daha yoğun bir konsantrasyona sahip olacaktır. Çikolatayı kahvaltıda yiyebilirsiniz, tatlıların içinde tüketebilirsiniz, içebilirsiniz ve bir ısırık alabilirsiniz! Bu sağlıklı atıştırmanın tadını çıkarmanın sayısız yolu var.
 

Epicatechinin spor performansı üzerine etkileri

Spor yapan kişiler ve özellikle kas kütlesini arttırmak isteyenler bu bileşikten yararlanabilir. Epicatechinin spor performansı üzerindeki ana etkilerinden bazıları şunlardır:

  • Kas kütlesinde artış. Bu gıdayı takviye etmenin ana amacı kas kütlesini büyütmektir. Ancak, bu onun sihirli bir iksir olduğu veya çok çalışmak zorunda kalmayacağınız anlamına gelmez. Epicatechin, antrenmanın mevcut sonuçlarını basitçe artırır.
  • Daha yüksek direnç. Azot oksit sayesinde, epicatechinin kan oksijenasyonu üzerindeki etkileri göze çarpmaktadır. Kanda daha fazla oksijen olduğunda, yorgunluk azalır ve sporculara egzersiz sırasında daha fazla dayanıklılık verir.
  • Daha fazla protein emilimi. Epicatechinin diğer olumlu etkilerinden biri, protein emilimini geliştirme yeteneğidir. Böylece, düzenli olarak bu bileşeni tüketmek vücudunuzun daha fazla protein emmesine yardımcı olur ve egzersiziniz daha verimli olur.
protein içeceği

Epicatechinin sağlık yararları

Epicatechin, sadece sporcular için değil, herkes için şiddetle tavsiye edilir. Epicatechinin genel sağlık üzerindeki olumlu etkilerinden bazıları şunlardır:

  • Kolesterolü düşürür. Düzenli olarak tüketilen epicatechin, vücudunuzun kandaki kolesterol seviyelerini dengelemesine yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, kolesterol seviyelerinizin normalin üstünde olması durumunda doktorunuza danışın.
  • Belleği geliştirir. Günde sadece 30 gram siyah çikolata ile hafıza kaybını önleyebilirsiniz. Siyah çikolata bu nedenle genellikle yaşlı insanlar için önerilmektedir.
 

Epicatechinin harika etkilerini ve onu diyetinize dahil etmenin ne kadar kolay olduğunu bildiğinize göre, bunu artık yapabilirsiniz. Profesyonel bir sporcu olmasanız bile bu mucize bileşiğinin avantajlarından yararlanabileceksiniz.