Doğal Şeker: Hangileri En İyi Seçenektir?

17 Mart, 2020
Sağlığınızı riske atmadan yiyeceklerinizi tatlandırmanız için doğal şekerleri gösteriyoruz.
 

Son yıllarda, bireylerin şeker tüketimini azaltmaya ya da daha sağlıklı seçeneklere yönelme adına çalışmalar yapıldı. Yüksek şeker tüketimi, diyabet ya da bazı kanser türleri gibi hastalıkların riskini artırır. Ayrıca, şeker tüketimi obezite ve orta ila uzun süreli kardiyovasküler problemlerle ilişkilidir[1][2].

Yiyeceklere şeker eklemek genellikle iştahı ve kontrolsüz bir şekilde yeme hissini arttırır, bu da günlük kalori alımını önemli ölçüde artırır. Bununla birlikte, diyette şekeri kesmek birçok insan için zor bir iştir. Bu nedenle, sıradan beyaz şekere başvurmadan yemekleri tatlandırmak için bazı stratejiler kullanılır.

Meyvede Bulunan Doğal Şekerler

Bu, sağlığınızı riske atmadan şeker tüketebilmek için en iyi seçenektir. Meyvede bir miktar şeker bulunur, ancak bileşiminde en bol bulunan şey sudur. Bu nedenle, şeker alımı çok yüksek olmadan preparatların organoleptik kalitesini geliştirmek için kullanılabilir.

Ek olarak, meyvenin bileşimi, serbest radikallerle savaşmak ve enerji metabolizmasının verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için bol miktarda vitamin ve antioksidan içerir.

Buna rağmen, her meyvenin farklı miktarda şekeri vardır. Örneğin, hurma bu besin açısından çok zengindir, elmalar ise aslına bakıldığında su ve liften oluşur. İstediğimiz tatlılık oranına bağlı olarak bu bilgilere göre tercihler yapabiliriz.

Günümüzde, doğal şekerler kullanarak tatlı preparatlar için seçenekler sunan markalar ve restoranlar bulunmaktadır. Bu organoleptik özelliği sağlığa zarar vermeden sağlamak için tariflerinde genellikle muz, hurma ya da bal kabağı kullanırlar.

 
meyveler

Bununla birlikte, bu eğilim henüz normal şekerin tatlandırıcı preparatlar için ana seçenek olmaya devam ettiği evlere ulaşmamıştır.

Bal, Akçaağaç Şurubu ve Diğer Şekerler

Normal şekeri, bal ya da diğer benzer tatlandırıcılar ile değiştirme eğilimi olduğu açıktır fakat bu tür ürünler, bileşenlerinde yüksek miktarda şeker içerir ve pankreas üzerinde ürettikleri stres etkisi, normal şeker tarafından üretilebileceklerle neredeyse aynıdır.

Piyasa bizi bu ürünlerin, antioksidanlar gibi başka maddeler de sağladıklarına ikna etmeye çalışıyor fakat bunların tüketiminden yararlanmak için, bu ürünlerden büyük miktarlarda tüketmek gerekiyor. Dolayısıyla çok kullanılabilir değildirler. Bu, normal şeker ile aynı şekilde kullanılamayacakları anlamına gelmez, ancak her zaman kontrollü bir şekilde tüketilmeleri gerekmektedir.

Şeker Tüketimini Azaltmak Hiç Kolay Değil

 Şekerin vücudumuz üzerinde bazı yazarların bazı uyuşturucularla karşılaştırdığı gibi bağımlılık yapıcı bir etkisi vardır. Bu nedenle, tüketimi aniden durdurmak sürdürülemez olabilir ve duygusal ve enerjik düzeyde değişikliklere yol açabilir.

 

Tüketimini azaltmaya başlamak için en iyi kararlardan biri, işlenmiş ürünleri doğal gıdalarla değiştirmektir. Bazı sektörler, ürünlerinde çok sık ve çok miktarda şeker kullanmaktadırlar.

Bu nedenle, bu ürünleri beslenme düzeninden çıkarmak, bu besinin tüketiminde önemli bir azalmaya katkıda bulunacaktır.

Bir başka ilginç seçenek ise, kesilmiş ya da ezilmiş meyve gibi doğal şekerler ya da sakarin veya stevia gibi yapay seçenekler ile yiyecekleri tatlandırmaktır. Bununla birlikte, yapay tatlandırıcıların, orta ila uzun vadede vücut üzerinde olabilecek etkileri bilinmediği için tüketilen miktara dikkat edilmelidir.

bal kavanozu

Doğal şeker: Çıkarılan Sonuçlar

Rafine şeker alımını azaltmak sağlığı iyileştirmek için çok önemlidir. En iyi seçenek meyveyi gıda hazırlıklarında tatlandırıcı olarak kullanmaktır. Bazen bal gibi bir ürünler de kullanılabilir, ancak çok fazla kullanmamak şartıyla.

Bunun ötesinde, şeker tüketimini ve bu maddeye bağımlılığı aşamalı olarak azaltmak mümkündür. Bunu yapmak için, işlenmiş ve endüstriyel gıdaların tüketimi taze ürünlerle değiştirilmelidir.

Bu, bireylerin sağlığını iyileştirecek ve orta ve uzun vadede birçok karmaşık hastalığın görüldüğü durumları en aza indirecektir.

 
  1. DiNicolantonio JJ., O’Keefe JH., Wilson WL., Sugar addiction: is it real? A narrative review. Br J Sports Med, 2018. 52 (14): 910-913.
  2. Freeman CR., Zehra A., Ramírez V., Wiers CE., Volkow ND., Wang GJ., Impact of sugar on the body, brain, and behavior. Front Biosci (Landmark Ed), 2018. 23: 2255-2266.