Dışarıda Ne Yemeli

11 Mart, 2020
Diyet yaparken veya belirli yiyeceklerin tüketimini kısıtlarken kendinize sorabileceğiniz en büyük sorulardan biri, yiyecekleri evde kendiniz yapmadığınızda ve dışarıda yemeye karar verdiğinizde ne yiyebileceğinizdir. Burada sizi sağlıklı yemek yemeye devam ettirecek bazı seçeneklere göz atacağız. Ayrıca, ölçülü bir şekilde yeme hakkında bazı tavsiyeler de vereceğiz.
 

Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeye çalışan sporcular için en büyük zorluklardan biri, dışarı çıkarken ne yiyeceğine karar vermektir. Her zaman evde yemek yiyemezsiniz, ancak restoran ve barlardaki yiyecekler genellikle karbonhidrat ve doymuş yağlar içerir. Dışarıda sağlıklı yemek mümkün müdür?

Sağlıklı kalmak için dışarıda ne yenir – imkansız görev?

Aklınızdan geçen ilk şeyler, bazen kendiniz için yarattığınız engellerdir. Örneğin, bir burger restoranına gidip şişe su ve salata sipariş etmenin bir hata olduğunu hissedebilirsiniz!

Salata tabağı

Öte yandan, konunun gerçekliğini inkar etmeyelim. Hepimiz arada bir pizza veya hamburger severiz ve muhtemelen sizi bir tane yemeye ikna etmek çok fazla zaman almaz! Devam etmeden önce, arada bir pizza veya hamburger yemenin yanlış bir şey olmadığını açıklayalım. Günün sonunda önemli olan günlük yaşam tarzınızdır. Eğer bu sağlıklıysa, o zaman sağlıklı bir insan olacaksınız.

Yani, arkadaşlarınızla ayda bir dışarı çıkmak istiyorsanız ve planladığınızdan biraz daha fazla yemek yiyecekseniz, endişelenmeyin! Bundan kötü bir sonuç gelmeyecek. Yine de, dışarı çıkarken bile sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek ve iyi yemek yemek istiyorsanız, bu makaledeki önerileri izleyin.

 

Restoranı iyi seçin

Muhtemelen bölgenizdeki restoran çeşitlerini biliyorsunuz. Daha da önemlisi, hangilerinin sağlıklı teklifleri olduğunu ve hangilerinin olmadığını biliyorsunuz. Arkadaşlarınız zaten yeri kararlaştırmış olabilir, ancak belki de sağlıklı bir şekilde yiyebileceğinizi bildiğiniz bir yere gitmek için bir öneriyle müdahil olabilirsiniz.

Unutmayın, sağlıklı bir diyet her zaman sadece salata yemek zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Örneğin, ızgara et servis eden bir restoran protein almak için mükemmeldir ve arkadaşlarınız da muhtemelen sevecektir.

Dışarı çıkmadan önce bir şeyler yiyin

Birçok insan gün boyunca yemek yemiyor, gece geldiğinde daha da yiyebileceklerini düşünüyor. Bu büyük bir hata. Eğer gün boyunca yemek yemiyorsanız, dışarı çıktığınızda, aç gözlü olacaksınız!

Elma yiyen kadın

Gün boyunca normal şekilde yiyin ve restorana gitmeden önce bir parça meyve tüketin. Bu sadece iştahınızı yatıştırmakla kalmayacak, aynı zamanda ekstra şeker kaygınızı azaltacaktır. Bu, aşırı yemekten kaçınmanız için yardımcı olabilir.

Daha basit yiyecekler daha sağlıklı olma eğilimindedir

Bugünlerde, sağlıklı beslenmek eskiye nazaran daha kolay. Basit yiyecekler bulabileceğiniz birçok restoran var. Örneğin ızgara etlerden ve sebzelerden ya da fırında pişirilmiş balıktan bahsediyoruz. Salataların tek sağlıklı öğün olduğunu düşünmeyin.

 

Zengin soslarda pişirilen etleri seçmek yerine, sosla birlikte gelmeyenleri seçin. Garnitür patates kızartmasıysa, salata veya beyaz pirinç ile değiştirin. Bu seçenekler restoranların çoğunda mevcuttur.

İçecekler

İçecekleri sağlıklı beslenme rejiminizin bir parçası olarak görmeyi unutursanız, bu bir sorun olabilir. Su en iyi seçimdir, ancak doğal maden suyunu da tercih edebilirsiniz. Canınız gerçekten meşrubat istiyorsa, bunun yerine gazlı şekersiz bir içecek seçin.

Şişelenmiş meyve sularını, şekerli alkolsüz içecekleri veya şarabı unutun. Bunların hepsi yüksek kalorili içeriğe sahiptir.

Meyve suları

Tatlı

İyi bir restoranın tatlısına kim karşı koyabilir? Biz değil, kesinlikle! Ve bununla da sorun yaşayabilir misiniz? Ama sizin için iyi haberlerimiz var; akşam yemeği için sağlıklı yiyecekler yerseniz, bir tatlı alabilirsiniz. Ya da daha iyisi, bir tatlının yarısını seçin. Bu şekilde kendinizi daha az suçlu hissedersiniz ama aynı derecede memnun kalırsınız.

Sizinle masada oturan insanlar nadiren salata paylaşmak isterler. Ama bir tatlıdan bahsederseniz, bu başka bir hikaye! Muhtemelen herhangi bir gönüllü sıkıntısı yaşanmayacak.

 

Şimdi, bu makaledeki tavsiyelere uyursanız, dışarıda sağlıklı beslenmenin mümkün olduğunu göreceksiniz. Kollarınızı sıvayın ve sağlıksız restoran yiyeceklerinin cazibelerinin sizi baştan çıkarmasına izin vermeyin. Bunu yapabilirsiniz!