Logo image
Logo image

Böcek Proteini: Hayvansal Proteine Bir Alternatif Olabilir Mi?

3 dakika
Bazı insanlar böcek proteininin geleceğin besini olabileceğini düşünüyor. Yetiştirmeleri oldukça kolay ve bolca protein sağlıyorlar.
Böcek Proteini: Hayvansal Proteine Bir Alternatif Olabilir Mi?
Son Güncelleme: 11 Nisan, 2021

Son yıllarda batıda bulunan alışveriş merkezleri böcek proteini pazarlamaya başladı. Doğu ülkelerinde yaygın gıdalar olduğu gerçeğine rağmen, bu durum bizim kültürlerimiz için hala şaşırtıcı. Böcekleri kendi beslenme düzenlerine dahil eden insanlar sayıca fazla değil ve piyasada da kolay kolay bulunamıyorlar.

İlk olarak, yüksek seviyelerde protein içeriyor. Gereken tüm amino asitlere sahip ve güzelce sindirilebilen, hayvansal bir protein. Buna ek olarak, pahalı da değiller çünkü böcekler yetiştirilmesi ucuz ve basit hayvanlar.

Bazı yazarlar böcek proteininin, geleceğin gıdası olduğunu bile düşünüyor. Gün geçtikçe mutfaklarımızda daha yaygın bir hal alıyorlar. Aynı zamanda bazı şirketler takviye gıdalar üretmek için proteinlerini bu hayvanlardan elde ediyorlar.

Böcek proteini: Neden bu kadar iyi?

Hayvansal proteinler gereken tüm amino asitleri içerisinde barındırır ve sindirilmeleri kolaydır. Böcek proteinin de kesinlikle bir istisna değil. Bu yüzden hem hareketsiz hem de sporcular için önerilir.

Böcek proteini bunlarla beraber protein, vitamin ve mineral de içerir. Yani yorucu bir antrenmandan sonra toparlanmak için de oldukça faydalılar.

Dünya Sağlık Örgütü aldığınız proteinin yüzde ellisinin hayvanlardan ve kalan yüzde ellisinin de bitkilerden edinilmesini tavsiye ediyor. Bu sayede yeteri kadar amino asit aldığınızdan emin olabilirsiniz. Yani et ya da süt ürünleri tüketimini böceklerle çeşitlendirmek güzel bir seçenek olabilir.

Some figure

Aynı zamanda daha az et ve daha fazla böcek yemek muhteşem bir ekolojik avantaj. Öyle ki böcek üretiminden ortaya çıkan kirlilik örneğin inek gibi hayvanların beslenmesinden daha azdır.

Öte yandan, çok daha az fiziksel alana ihtiyaçları vardır ve yetiştirmeleri çok daha az zaman alır.

Her yerde yiyebileceğiniz bir atıştırmalık

Böcek proteini hakkındaki en iyi şeylerden birisi de taşıması kolay bir atıştırmalık olması ve birçok besinsel faydası olmasıdır. Tadı ve dokusuna alıştıktan sonra öğünler arası düşük kalorili bir atıştırmalık olarak bunları yiyebilirsiniz.

Yani tuzlu atıştırmalık ve işlenmiş şekerlerin yerine böcek yemek muhteşem bir fikir. Bozulmazlar ve buzdolabına girmelerine gerek yok. Aynı zamanda sıcaklık ve nem oranındaki değişimlere karşı çok hassas da değiller.

Hem kilo vermeye çalışan hem de sporcular için ilgi çekici besinlerdir. Antrenman sonrasında bunları yiyebilir, hatta kas geliştirme amacıyla protein alımınızı maksimuma çekmek için temel öğünlerinize bile dahil edebilirsiniz.

Böcek proteini ve kültürel bariyer

Yine de bu besinleri tüketme konusunda büyük bir problemle karşı karşıya kalıyoruz. Sorun, kültürel olarak bu besinleri kendi beslenme düzenimize dahil etmeye alışkın olmamamız. İlk başta şaşırtıcı ve tatsız bir tecrübe bile olabilir.

Bu sorunun en iyi çözümü piyasada bulunan böcek ununu kullanmaya başlamak. Sonrasında bu ürünleri yemeklerimizde kullanarak içlerinde barındırdıkları proteinden faydalanabilir ve aşama aşama beslenme düzeninize dahil edebilirsiniz. Yavaş yavaş tadına alışacaksınız ve bütün bir şekilde böcek yemenin çok da korkutucu olmadığının farkına varacaksınız.

Some figure

Örneğin çiğ balık konusunda da aynı süreçten geçtik. Bununla beraber, bu duruma adapte olmak sizin düşündüğünüz kadar zor değil. Küreselleşme arttıkça dünya üzerindeki farklı mutfak teknikleri ve yemekleri denemek gitgide daha yaygın bir hal alıyor. Yani hayvansal protein de bir istisna değil.

Sonuç

Böcek proteini gitgide batı dünyasına ulaşıyor. Böcekler yüksek kaliteli protein, vitaminler ve mineraller açısından oldukça zengin. Bunlara ek olarak, ekolojik ayak izleri diğer hayvansal ürünlere göre çok daha küçük ve bu da onları ekonomik ve ekolojik kılıyor.

Bununla beraber, batı kültürü için şaşırtıcı bir şey olması sebebiyle bu besini tüketmeye alışmanız zaman alacak. Hiç böcek yemeyi denediniz mi? Denemek ister miydiniz?  1. Vangsoe MT., Thogersen R., Bertram HC., Heckmann LL., Hansen M., Ingestión f insect protein isolate enhances blood amino acid concrentrations similar to soy protein in a human trial. Nutrients, 2018.
  2. Spendlove J., Mitchell L., Gifford J., Hackett D., Slater G., Cobley S., O’Connor H., Dietary intake of competitive bodybuilders. Sports Med, 2015. 45 (7): 1041-63.

This text is provided for informational purposes only and does not replace consultation with a professional. If in doubt, consult your specialist.