Genç MotoGP Pilotları: Geleceğin Şampiyonları

28 Haziran, 2020
Motor sporlarında kalite, yarışların geleceğini garantileyen bir faktördür. Genç MotoGP pilotları hakkında bilgi vereceğimiz bugünkü yazımızda tümünden bahsetmek imkansız olsa da geleceğin Márquez, Rossi ya da Lorenzo'su olacağını tahmin ettiğimiz isimlere yer verdik.
 

Motosiklet dünyasında genç MotoGP pilotları günden güne daha güçlü bir yere sahip olmaktadır. İdollerinden öğrenmek ve onlardan daha iyi olmak isteyen bir yeni nesil geldiğini söyleyebiliriz. Birinci ligde yer almak git gide daha zor bir hale gelse de aşağıdaki pilotlar, geleceğin MotoGP şampiyonları arasında yer alabilecek güçteler.

Genç MotoGP Pilotları: Joan Mir

20 yaşındaki bu pilot, dünyanın en genç Moto3 şampiyonu olma unvanına sahiptir. Palma de Mallorca’da doğan Joan Mir, FIM CEV ve Red Bull MotoGP Rookies Kupası gibi yarışlarda da yer almıştır. Pilotun bu kategorilerde zaferi bulunmamaktadır fakat yeteneği sayesinde Moto2 alanında kendine bir yer edinmiştir.

joan mir

Moto2 kategorisinde şampiyon olduktan sonra Joan Mir 2018 yılında, Marc VDS yarış takımıyla Moto2 Dünya Şampiyonasına katılmıştır. 2017 yılının Aralık ayında Mir, 125cc kategorisine adapte olmaya başlamak için yeni motoruyla yarışmaya başlamıştır. Özellikle 2019 yılındaki MotoGP performansından sonra tüm gözleri üzerine çeviren pilotun birinci kategoride şampiyon olması an meselesidir.

Geleceğin Şampiyonları: Brad Binder

 

Yalnızca 22 yaşında olan Brad Binder, motosiklet dünya şampiyonasında büyük bir kariyere sahiptir. Güney Afrikalı bu pilot çıkışını 2011 yılında 125cc kategorisinde yaptıktan sonra 5 yıl boyunca Moto3 kategorisinde yarışmıştır. 2016 yılında 7 zafer ve 14 podyum ile dünya şampiyonu olarak Moto2 kapılarının kendisine açılmasını sağlamıştır. 

Binder farklı bir kategoride yarışmasına rağmen KTM takımının bir parçasıdır ve bu takımla 2019 yılında 5 podyum kazanmıştır. Bu yüzden, Brad Binder da önümüzdeki sezon dünya şampiyonası favorileri arasında yer almaktadır.

Genç MotoGP Pilotları: Romano Fenati

Romano Fenati, yetenekli olmasına rağmen hala dünya şampiyonası kategorilerinde alt kademelerde kalmış iyi pilotlardan biridir. Bunun sebebi, her yıl çok fazla yarışçı olmasına rağmen yüksek kategorilerde çok az yer olmasıdır.

Bu İtalyan pilot, 6 sezon boyunca Moto3 kategorisinde yarışmıştır. 2017 yılında 3 zafer ve 8 podyum elde etmiş ve bu sayede Marinelli Rivacold Snipers takımının bir üyesi olarak kategoride yükselmiştir.

romano fenati

Ne yazık ki, Fenati bazı yarışlar sırasında diğer yarışçılara müdahalede bulunmuştur. Marinelli Snipers takımı, 120 mph ile yarışırken Stefano Manzi’nin ön frenini çekmesinin arkasından Romano Fenati’yi bırakmıştır. Ayrıca bu olay, pilotun lisansının 2018 sezonuna kadar geri alınmasına da sebep olmuştur.

 

2019 yılında Moto3 kategorisinde yarışmaya geri dönen Fenati, kendisiyle ilgili şüphelerle savaşarak hala gelecekteki Valentino Rossi olma potansiyeline sahiptir.

Franco Morbidelli: zorluklarla baş eden bir MotoGP pilotu

Romano Fenati gibi Franco Morbidelli de İtalyan genç MotoGP pilotları arasında yer almaktadır. Diğer güncel yarışçılardan farklı olarak Morbidelli, Moto3 kategorisinde yarışmamıştır. Bunun yerine, pilot olmasında ona yardımcı olan farklı bir serüvenden geçmiştir.

Sahaya ilk çıkışı, 2011 yılında, sadece iki yıl sonra şampiyonluk elde edeceği European Superstock 600 kategorisinde olmuştur. Yeni bir alan arayan Morbidelli, daha sonra beş yıl boyunca devam edeceği Moto2 kategorisine katılmış ve burada dünya şampiyonluğu unvanı elde etmiştir. Bu sahnede bir pilot için zorlu olacak bazı olaylar yaşamıştır.

Morbidelli sonuçlarının ve sponsorluklarının azlığı ve babasının intihar etmesi sebebiyle hem bir pilot hem de bir insan olarak zorlandığı ve olgunlaştığı bir dönem yaşamıştır. Şu anda, MotoGP’de iki sezondur yarışmakta olan Morbidelli, kendisini sürekli geliştirmekte ve ileri gitmektedir. Kim bilir, belki de birkaç yıl içinde bu kategorideki dünya şampiyonu o olur.