Koronavirüs ile Savaşmak için Bağış Yapan Sporcular

Koronavirüs ile mücadele, düşündüğümüzden daha zor olduğunu kanıtlıyor. Bu yüzden birçok sporcu bu küresel salgınla başa çıkmak için para bağışlıyor.
 

Dünyanın dört bir yanındaki ve farklı disiplinlerden sporcular, koronavirüs ile savaşmak için milyonlar bağışlayarak yardımcı oluyorlar. Para, bağış ve bilinçlendirme kampanyaları seçtikleri yöntemlerden bazılarıdır. Aşağıdaki paragraflarda size her şeyi anlatacağız.

Koronavirüs ile savaşmak için bağış yapan sporcular kimler?

Seçkin sporcuların çok para kazandıkları biliniyor. Bu gibi durumlarda, bazıları dayanışma göstermek için durumlarından yararlanır. Futbol dünyasında, maaşlarının bir kısmını her gün hastanelere bağışlayan sporcular var.

Örneğin, Liverpool oyuncusu Sadio Mané Senegal’e ihtiyaç duyulan her konuda yardımcı olması için 45.000 € bağış yaptı. Bu Afrika ülkesinde şimdiye kadar çok az COVID-19 vakası var. Bunun üzerine, ekibi İngiliz şehrinde gıda bankalarına aynı miktarda (sterlin cinsinden) bağışta bulundu.

Manchester’da, en büyük iki takım olan City ve United o şehirdeki virüsten etkilenen insanlara yardım etmek için toplam 100.000 £ bağış yapacak.

Chelsea, oteline COVID-19’dan etkilenenleri ağırlamasını teklif etti. Londra hastanelerinin yeterli kapasiteye sahip olmamaları durumunda hastaları transfer etmek gerektiğinde otellerini kullanacaklardır.

İtalya’da Dayanışma

İtalya, koronavirüsten en fazla etkilenen ülke. Ancak, ulusal sağlık sistemine yardım etmek için para bağışlayan oyunculardan da iyi haberler var. Örneğin, Torino oyuncusu Simone Zaza 30.000 €, Napoli futbol oyuncusu Lorenzo Isigne 100.000 € para topladı.

 

Bu arada, AC Milan kulübü ve kuruluşu AREU adlı bir vakfa bağışta bulundu, çünkü Milano ülkenin en çok etkilenen şehirlerinden biri. En önemli oyuncularından biri olan Zlatan Ibrahimovic, Hadi Koronavirüsü Tekmeleyelim (Let’s Kick the Coronavirus) adlı bir kampanya başlattı. Bu kampanya sayesinde halihazırda 100.000 € para topladı.

avrupa ligi maçlarından bir kare

Diğer Milano takımı Inter, yerel hastaneler için Sivil Koruma’ya 300.000 maske ve kişisel koruyucu ürün bağışladı. Juventus’un sahipleri olan Agnelli ailesi, Piedmont ve Torino şehirlerini zorlayan sağlık acil durumlarını azaltmak için 10.000.000 € bağışta bulundu.

İspanya’da bağış yapan oyuncular

Futbol dünyasındaki bağış örneklerine İspanya Ligiyle devam edelim. Club Almería ihtiyacı olanlar için 1.200.000 € değerinde yiyecek dağıtacak. Bu, ülkede daha fazla koronavirüs vakasını önlemeye yardımcı olmak için çalışan sağlık otoritelerini ve gönüllüleri de içeriyor.

Atlético Madrid teknik direktörü Diego Simeone, sosyal medyada para toplamak ve Kızıl Haç’a bağış yapmak için bir kampanya başlattı. Saúl ve Álvaro Morata, virüs nedeniyle ekonomik bir krizle karşılaşacak tüccarları ve küçük şirketleri desteklemek için Birlikte Yükseleceğiz (Saldremos juntos) adlı bir girişimde Barselona ekibinden Sergio Busquets ile işbirliği yapıyor.

Katalan kulübü hakkında konuştuğumuzdan, Lionel Messi’nin 1.000.000 € bağışlamaya karar verdiğini belirtmek gerekir. Bu meblağ biri Barselona’da, diğeri Arjantin’de olmak üzere iki hastane arasında bölünecek.

 

Son olarak, Bundesliga’da Bayern Münih oyuncuları Joshua Kimmich ve Leon Goretzka 1.000.000 € bağışta bulundu ve Koronayı Tekmeliyoruz (We Kick Corona) adlı bir para toplama platformu oluşturdu.

Koronavirüs ile savaşmak için milyonlarca bağış yapan sporculara daha fazla örnek

Futbol dünyasının dışında da iyi işler oldu. Bağış yapan birkaç NBA oyuncusundan bahsedebiliriz. Cleveland Cavaliers’dan Kevin Love, Knights’ın stadyumu olan Quicken Loans Arena stadyumunun çalışanlarına maç olmadığında da geçinebilmeleri için 100.000 $ verdi.

Giannis Antetokounmpo aynı şeyi Milwaukee Bucks stadyumu Fiserv Forum çalışanları için yaptı. Bu arada, New Orleans Pelicans’tan Zion Williamson, Smoothie King Center Stadyumundaki tüm çalışanlar için bir aylık maaş ödeyeceğine söz verdi.

Buna ek olarak, COVID-19 test sonuçları pozitif çıkan Utah Jazz oyuncusu Rudy Gobert, ABD’deki sağlık sistemine yardımcı olmak için 500.000 € bağışta bulundu.

elinde bir şişede koronavirüs testi tutan laborant

İspanyol basketbolu iki büyük sporcu ile bağış kervanına katılıyor: Pau Gasol ve Rafael Nadal, farklı disiplinlerden sporcuların bir milyondan fazla insana yardımı olacak toplam 11.000.000 € bağış yapma hedefine ulaşmak için bir kampanya başlattılar.

Son olarak, İsveçli Roger Federer ülkesindeki düşük gelirli ailelere bir milyon İsviçre Frankı bağışlayacak.

Sonuç

Kuşkusuz, tüm bu eylemler sporcuların ve spor camiasının diğer üyelerinin bu zor durumda dünyaya yardım eden dayanışma ruhunu ve sosyal vicdanını gözler önüne sermektedir. Ayrıca topluma birlik ve umut mesajı gönderirler.

 
  • Infobae –  Roger Federer hará una millonaria donación para luchar contra el coronavirus en Suiza – Marzo 2020 – https://www.infobae.com/america/deportes/2020/03/25/roger-federer-hara-una-millonaria-donacion-para-luchar-contra-el-coronavirus-en-suiza/
  • Rodríguez, M.A. – El deporte saca la cartera e impulsa iniciativas solidarias contra el coronavirus – MARCA – https://www.marca.com/futbol/2020/03/18/5e724eca268e3e3f688b459d.html