Kayak Merkezi Açmak için Yasal Gereksinimler

13 Mart, 2020
Kayak merkezleri kış sporları yapmak için mükemmel bir yerdir. Ancak, kış sporlarının ciddi riskleri olabilir. Bugünkü yazımızda, güvenliği sağlamak ve kayak merkezi işletmek için lazım olan yasal gereksinimlerini okuyun.
 

Turistler ve kış sporu hayranları için kayak merkezi mükemmel bir yerdir. İşte bu yüzden bir kayak merkezi, girişimciler ve yerleşik şirketler için yüksek kârlı bir iş olabilir.

Ancak kâr bir yana, bir kayak merkezine veya parkına yatırım yapmak aynı zamanda büyük zorluklarla mücadele etmek ve ciddi sorumluluklar üstlenmek anlamına geliyor. Herhangi bir spor veya fiziksel aktivite belirli bir risk anlamına gelir. Bu yüzden kayak pistlerini açmak ve bakımını yapmak için yasal gereklilikler ve normlar oluşturulmuştur.

Birçok koşul, belirli bir ülkenin, şehrin veya bölgenin kurallarına ve yasalarına bağlı olarak değişebilir. Ayrıca, her merkezin inşaatı ve karlılığı da coğrafi özelliklere ve yerel halka bağlı olacaktır.

Ayrıca, yerel yönetim veya özel şirketler tarafından yapılan turist teşvikleri de akılda tutulması gereken bir başka önemli faktördür. Bugünkü yazımızda, İspanya’da bir kayak merkezi açmak için lazım olan yasal gereksinimleri analiz edelim.

Bir kayak merkezine yatırım yapmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Öncelikle herhangi bir projeye girmeden önce araştırmanızı yapmanız gerekir. Kapsamlı bir pazar araştırması, potansiyel bir projenin belirli bölgelerde sahip olabileceği fırsatları ve olası kısıtlamaları öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Kayak merkezleri ile ilgili olarak, söz konusu bölgenin coğrafi özelliklerine ve iklim koşullarına aşina olmalısınız. Bahsedilen koşulların kış sporları için uygun olması gerekir. Ayrıca uluslararası ve ulusal yarışmalar için ev sahibi olabilme ihtimalini de göz önünde bulundurun.

 
Kayak kayan biri
Çevre ve inşaat yasa ve yönetmeliklerini incelemek için zaman ayırın.

Başlamak için her şey müsait: kayak merkeziniz için nasıl onay alırsınız?

İlk adımları tamamladıktan sonra, açılış lisansı almak için  evrak işlerini başlatma zamanı. Diğer onaylara ek olarak, tesislerinizde sakatlanmaları önlemek için gerekli resmi güvenlik standartlarının karşılaması gerekir.

İspanya’da, eyaletler, sınırlarında inşa edilen kayak merkezleri için yasal gerekliliklere ilişkin normları onaylama yetkisine sahiptir. Ayrıca, yerel yönetimler de ek özel koşullar uygulayabilir.

Bu nedenle, ilgili ofise lisans almak için gerekli şartlar ve koşullara danışmak esastır. Buna göre planlama yapmak için normal işlem süresini de araştırmalısınız.

İspanya’daki kayak merkezleri için dahili düzenlemeler

Yasal gereklilikleri incelemenin yanı sıra, İspanya’nın Kayak ve Dağ Turistik Tatil Merkezleri Derneğinin 2017 yılında İspanya Genel Kurulu tarafından Madrid’de onaylanan ve kayak merkezi açmak için onayladığı İşletme Yönetmeliğini de bilmeniz gerekir.

Yönetmelikte, park ziyaretçilerinin güvenliğini ve refahını garanti etmek için kayak merkezlerinin uyması gereken koşullar belirtilmektedir. Yasal zorunluluklara ek olarak, kayak merkezi sahipleri de çalışanlarını yönetmelidir. Tesislerin işletilmesinden ve bakımından çalışanlar sorumludur.

 

Kayak merkezi ziyaretçileri için alınması gereken güvenlik önlemleri

Tüm düzenlemeler arasından, park ziyaretçileri için iki temel güvenlik önlemini vurgulamak istiyoruz: pist sınıflandırmaları ve tabela. Kazaları önlemenin yanı sıra, bu normlar ziyaretçilerin pistlerde geçirdikleri zamanın tadını çıkarmasına izin verir. Uygun sınıflandırma ve işaret levhaları, yeteneklerine, yaşlarına, deneyimlerine ve hedeflerine en uygun pistleri seçmelerine yardımcı olur.

kayak pistlerinde güvenlik

Tatillerde bir kayak merkezini ziyaret eden çocuklu bir aile düşünün. Bir pist haritasının yardımıyla, ebeveynler çocuklarını genellikle yeşil işaretli yeni başlayanlar için olan pistlere yönlendirebilir. Çocuklar, uygun gözetim altında güvenli bir şekilde kayak veya snowboardun keyfini çıkarabilirler.

Farklı bir notta, tabelalar pist sınıflandırmasından biraz daha ileri gider. İspanya’da bulunan tüm kayak merkezleri, bir tabela sistemini dikkate almalıdır. Sistem, bakım veya diğer bildirimler kapsamında kapalı pistler için olası tehlikeleri, yasakları ve uyarıları bildirir.

Uygun yönlendirme kriterlerini tam olarak anlamak ve yukarıda belirtilen işletme yönetmeliklerini okumak için zaman ayırın. Düzenlemeler, optimum geliştirme ve yönetim için diğer yararlı yönergeleri anlamanıza da yardımcı olacaktır.

 
  • Reglamento interno pistas de esquí en España. 2017. Extraído de: http://www.atudem.es/20151028/Reglamento-interno.aspx
  • Spainsnow. Reglas internacionales de competición de esquí. 2016. Extraído de: http://www.spainsnow.rfedi.es/files/CC%20RUL%20%2016%20CANC%C3%9AN%20SPA.pdf