Judo Yapmanın Faydaları

Her dövüş sanatında olduğu gibi judo da agresif ve tehlikeli bir spor gibi gözükebilir. Ancak gerçek şu ki judo çalışmak, yaratıcılık düzeyimizi geliştirmek de dahil olmak üzere bize birçok fayda sağlar.
 

Judo, çocuklar ve gençler için en kapsayıcı spor olarak resmen UNESCO tarafından tanınmıştır. Judonun fiziksel ve zihinsel sağlığımızı iyileştirmesinin yanı sıra birçok faydası vardır. Peki judo nedir ve sağladığı faydalar nelerdir?

Judo Nedir?

Judo bir Japon dövüş sanatıdır. Judo kelimesi “kibar yol” anlamına gelir. Kendi gücünü kullanarak düşmanı etkisiz hale getirmek için yere sermeyi hedefleyen silahsız bir savaş sistemidir.

Judo kemerini bağlayan sporcu

Bunu yapmak için fiziksel, zihinsel ve duygusal gücü kapsayan teknikler kullanmalısınız. Uygulayanlar judonun bir spordan çok daha fazlası olduğunu iddia ediyorlar. Bunun bir yaşam tarzı olduğunu söylüyorlar.

Bu sporu yaparken tüm vücudunuz bundan faydalanır, koordinasyonunuzu, öz güveninizi ve odaklanmanızı geliştirir.

Sadece kendinize değil başkalarına da saygı duyulmasını teşvik ettiğinden, farklı becerilere sahip olsalar bile her yaştan ve cinsiyetten insan judo çalışabilir.

Judonun Faydaları Nelerdir?

Fiziksel Faydaları

Judo yapmak kalori yakımına yardımcı olur. Kapsayıcı bir spor yapmak isteyenler için idealdir. Ayrıca metabolizmayı aktif hale getirdiği için kilo vermek ve fit kalmak için de mükemmel bir yoldur.

Doğru nefes almayı öğrettiği ve nefes alıp vermeye odakladığı için solunum sisteminize de fayda sağlar. Bu nedenle pulmoner ventilasyonu geliştirerek astım gibi solunum bozukluklarına yardımcı olur.

 

Kan dolaşımını düzenleyerek kardiyovasküler sisteminizin daha iyi çalışmasını sağlayabilir. Aynı zamanda yüksek tansiyon ve diğer kalp rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olur.

Judo yapmak, vücut dengenizi geliştiren ve kas elastikiyeti ile eklem esnekliği arttıran duruşları içerir. Tüm bunlar artroz gibi rahatsızlıkların neden olduğu ağrıları azaltır.

Bu dövüş sanatı, sindirim işlevlerinizi düzenler ve bağırsak hareketlerini kolaylaştırır. Karaciğer ve pankreasınız gibi organları bile güçlendirir. Öğrendiğiniz teknik ve duruşların sinir sisteminize olumlu etkisi vardır; hafızanızı geliştirir ve acı eşiğinizi yükseltir.

Kaslarınızı tonlamak ve vücudunuzun zihninizle uyum içinde olmasını sağlamak açısından da faydalıdır. Ancak duygusal ve zihinsel bir bakış açısından sağladığı katkı çok daha fazladır.

Zihinsel Faydaları

Bu sporu yapmak fiziksel ve zihinsel dengeyi destekleyerek psikomotor öğrenimi geliştirir. Bu  da kişisel gelişim ile sonuçlanır.

Judo, kendinize ve başkalarına saygı duymayı teşvik etmenin harika bir yoludur. Utangaçlığın üstesinden gelmek ve saldırganlığı yönetmek için mükemmel bir spordur.

Utangaç insanlar yabancılarla temasa geçme korkusunu yenebilir ve judo çalışarak kendilerini kendi bedenleriyle ifade etmeyi öğrenebilirler. Aynı zamanda kendi becerilerine olan güveni de arttırır.

Bütün negatif duygularınızdan kurtulmak için mükemmel bir yoldur. Judo yapıcı bir şekilde öfke toleransınızı arttırarak agresif davranışları düzeltmeyi öğretebilir.

 

Öz Güven Artışı

dingin bir şekilde gülümseyen kız

Judo öz güvenin gelişmesine yardımcı olur. Sık sık judo çalışmak aynı anda hem öz güvenin artmasını sağlar hem de daha pozitif bir bakış açısı sağlar ve daha iyi bir ruh hali içinde olmanızı sağlar..

Günlük hayatınızda olduğu kadar antrenman yaparken de odaklı kalmak oldukça önemlidir. Bu sporu yapan insanlar harekete geçmeden önce düşünmeye alışkın hale gelirler. Zor zamanlarda duygularına kapılmamayı başarabilirler.

Yapanlar için her yönden faydalı bir spordur. Birkaç istisna ile yaş ve cinsiyet fark etmeksizin herkes için uygundur.

Bu dövüş sanatını rekabet edebilmek için çalışabilirsiniz. Ancak çoğu zaman öğrenciler sadece eğlence amaçlı kolay teknikleri öğrenmeyi tercih ederler.

Ancak bu sporun sağlığınıza olan faydaları inkar edilemez ve uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Judo çalışmak her bireyin fiziksel ve zihinsel olarak uyumlu bir şekilde büyümesini sağlar.

Bu Japon dövüş sanatı, bir spordan çok daha fazlasıdır. Vücudunuzu geliştirmek için faydalı beceriler geliştirirken gerekli araçları sağlar. Karakterinizi şekillendirir ve kendinizle ve başkalarıyla denge kurmanıza yardımcı olur.