Şili Futbolundaki Derbiler

Şili futbolunun klasiklerinden bazıları on yıllarca tarihe sahiptir; diğerleri daha yenidir. Ama hepsi büyük tutkular uyandırır.
 

Bu yazıda, Şili futbolunun ana derbilerinin hangileri olduğunu anlatacağız. Bu, sporun son derece popüler olduğu ve kökenleri İngilizlerin gelişine dayanan bir Güney Amerika ülkesidir.

Şili futbolunun tarihi, 19. yüzyılın sonunda İngiliz göçmenlerin ülkeye gelişiyle birlikte oluyor. Önce Valparaiso şehrine yerleştiler ve daha sonra diğer limanlara ve başkente genişlediler. Onlarla birlikte bu sporun kurallarını getirdiler ve en popüler hale getirdiler.

Şili Futbolundaki Derbiler

Dünyadaki diğer birçok ülkede olduğu gibi, futbol tüm bölgelerde tutkulu bir şekilde yayıldı. Bu genellikle bazı takımlar ve diğerleri arasında farklı nedenlere dayanabilen rekabet yaratır. Şili Futbolundaki Bazı Derbiler

1. Superclásico

Bu, tüm sezonun en çok izlenen maçı, çünkü bu takımlar ülkedeki en başarılı iki takım: Colo-Colo ve Universidad de Chile. İkisi arasındaki ilk maç 1935’te gerçekleşti ve üç yıl sonra La U, profesyonel şampiyonaya girmek için Los Albos’a karşı oynamak zorunda kaldı.

futbol

Şimdiye kadar, 234 kez bir araya geldiler, Colo-Colo 106 maçın 62’sini kazandı. Superclásico’da en çok oynayan oyuncu Colo-Colo’dan Misael Escuti’ydi. (37 maç)

2. University Classic

Bu ülkedeki futbolun beklenen maçlarından biri, ana takımlar arasında üniversiteler olması sebebiyle heyecan vericidir. Meksika’da UNAM veya UANL maçlarına benzer bir ortam oluşur. Burada bahsettiğimiz takımlar Universidad de Chile ( Şili Üniversitesi) ve protagonist olan Universidad Catolica’dır. ( Katolik Üniversitesi) Bu yüzden bu üniversite derbisi olarak anılır.

üniforma

FIFA’ya göre, bu maç Şili’nin en geleneksel ve eski derbisidir. İlk maç 1909’da oynanmıştır. İki takımda ülkenin başkentinde yer alıyor ve şimdiye kadar toplam 236 kez karşılaşmışlardır. Şili Üniversitesi 92 maçı, diğer takım ise 72 kez yenmiştir ve geriye kalan 72 maçta da berabere kalmışlardır. La Católica’dan Sergio Livingston, 32 maçla en çok maç yapan oyuncudur.

3. Albo-Cruzado Derbisi

İsimlerinden, hangi takım olduklarını zaten söyleyebiliriz. Bu, Şili futbolunun en iyi bilinen derbilerinden biridir, çünkü katılımcıları genellikle her sezonun’ animadores olarak adlandırılan lakabı alır. Bu maç Colo-Colo ve Universidad Católica arasında gerçekleşir. Bu derbinin alaka düzeyi her kulübün performansına dayanıyor ve oldukça modern bir düello.

takım

İlk maçı Mayıs 1939’da Colo-Colo kazandı. La U, bu arada, 236 maçın 102’sini kazandı ve 70 puan topladı ve 64 maç ise beraberlikle sonuçlandı. Bir kez daha, Sergio Livingstone 32 maçla en çok oynayan oyuncu oldu.

4. Albo-Loíno Derbisi

Colo-Colo’nun tekrar oynadığı Şili futbolunun derbilerinden bir diğeri Cobreloa ile oynadığı maçtır. 2014 yılına kadar Albos ile maç rekorunu tutan bir takımdır. İstatistikler şu anda Colo 43 ve Cobreloa 41’i (34 beraberlik) gösteriyor.

maç

İki taraf arasındaki ulusal şampiyonada ilk maç 1978’de yapıldı ve Calama tarafı 4-2 kazandı.

 

5. Porteño (Liman) Derbisi

Bu, Valparaiso bölgesindeki en önemli iki takımın oynadığı derbinin adıdır; Everton ve Santiago Wanderers. Kulüpleri liman şehirlerinde oldukları için “porteño” adını almıştır.

futbol

Maviler ve Yeşiller ilk kez 1944’te Everton’un kazanmasıyla karşılaştı. Şimdiye kadar, Viña del Mar takımı 65 galibiyet ve Yeşil Beyaz (Santiago Wanderers) 57 galibiyetle toplamda 165 kez oynadılar ve 43 maçta berabere bitti.

Son olarak, bahsetmeye değer Şili futbolunun diğer derbileri şunlardır: Clásico Penquista (Deportes Concepción ve Fernández Flakon); Clásico Chorero (Huachipato ve Naval de Talcahuano); ve Clásico de las Colonias (Audax Italiano, Palestino ve Unión Española). Bunlardan hangisi sizin için daha çekici?

  • Reyes, L. El fútbol chileno vive su mejor momento en siete años – AS – Febrero 2020 – https://chile.as.com/chile/2020/02/28/futbol/1582930573_213241.html
  • Reyes, L – La impactante cifra que deja a Católica como líder eterno – AS – Febrero 2020 – https://chile.as.com/chile/2020/02/10/futbol/1581364823_182616.html