Paolo Maldini'nin Muhteşem Kariyeriyle Tanışın

"Il Capitano" lakaplı futbolcu hem Milan'da hem de İtalya milli takımında boy göstermiştir. 4 kez Dünya Kupasına katılmakla beraber art arda 24 sezon ilk çıkışını yaptığı aynı takımda oynamıştır.
 

Onu tüm kariyerini oynadığı takım olan AC Milan ile, aynı zamanda kaptan olduğu İtalyan milli takımıyla da ilişkilendiriyoruz. Aşağıdaki makalede, “ebedi kaptan” Paolo Maldini’nin kariyerine bir göz atalım.

Paolo Maldini’nin Başlangıç Yılları

Associazione Calcio Milan’ın tarihi bir oyuncusu olan Cesare Maldini’nin oğlu Paolo, 1982’de genç takıma katılana kadar kulübün eğitim okullarına 10 yaşındayken girmiştir.

Milan ile yaptığı ilk profesyonel maçı 16 yaşındayken ve Ocak 1985 yılında oldu. Sezon boyunca oynadığı tek maç olan Udinese Calcio’ya karşı oynadı. Sağ bek olarak oynadığı nadir maçlardan biriydi.

O zamanın teknik direktörü olan Nils Liedholm, Paolo Maldini’nin futbolcu olarak büyük bir geleceği olduğunu ve bu nedenle bir sonraki sezon için onu çağırdığını söyledi. Aynı yıl UEFA Kupası’nda uluslararası ilk maçını yaptı.

Paolo Maldini’nin Kariyerinin Zirvesi

1987’den itibaren Milan’ın ve dolayısıyla Maldini’nin rekoru büyümeye başladı. O zamanlar teknik direktör, kulüp tarihinin en iyilerinden biri olan Arrigo Sacchi’ydi. O sezonda Scudetto’yu ve iki yıl sonra, Real Madrid’i yarı finalde yenerek Romanya Steaua Bucuresti karşısında Avrupa Kupasını kazandılar.

Paolo Maldini en genç defans oyuncusuydu. Beşli ayrıca Franco Baresi, Mauro Tassotti, Alessandro Costacurta ve Filippo Galli’yi de içeriyordu.

Maldini
Genç Maldini Maradona’ya karşı oynarken.

Daha sonra, kupaları bir İtalyan Süper Kupası ve bir Avrupa Süper Kupası izledi ve ayrıca Kıtalararası Kupayı da kazanmıştır. Ve on yıl henüz bitmedi! Doksanlı yıllarda, Milan dünyanın en iyi takımlarından biri oldu, şampiyonluk açısından ikinci en iyi kulüptü. (Real Madrid’in arkasında ve Liverpool ile aynı)

Paolo 2007 yılında emekli olmayı planlıyordu ama yıl sonuna kadar kalmak ve Boca Juniors’a karşı 2003 yılında yaşanan olaylardan ‘intikam’ almak için Dünya Kulüpler Kupasında final oynamaya karar verdi.

Sonunda Il Capitano, A. C. Milan’da 24 ardışık sezon ve profesyonel olarak 1000 maçtan sonra 2008 yılına kadar oynamaya devam etti. Onun onuruna, takım 3 numaralı formayı emekli etti ve eğer Serie A’ya çıkışlarını yapabilirlerse şuanda kulübün eğitim akademisinde bulunan oğulları Christian ve Daniel tarafından giyilecek.

İtalyan Milli Takımı Zamanları

Elbette Paolo Maldini’nin milli takımdaki varlığını görmezden gelemeyiz. İlk maçında 1988’de Yugoslavya ile bire bir berabere kaldı. Son maçı ise 2002’de Güney Kore’ye karşı bir maç oldu.

maldini

İtalyan milli takımı için Maldini 126 maç oynadı ve yedi gol attı ve 74 maçla Azzurri tarihinin en çok kaptanlık yapan oyuncusu oldu. 1990 yılında İtalya’da düzenlenen Dünya Kupasında(3. oldular) , 1994 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde (play-off), 1998 yılında Fransa’da(son 16) ve son olarak 2002’de Kore-Japonya’ da düzenlenen Dünya Kupasında (son 16) oynarak toplamda 4 kez Dünya Kupası’na katılmıştır.

 

Paolo Maldini’nin İstatistikleri

Il Capitano‘nun birkaç özelliği var; örneğin, FIFA 100’den biri olarak kabul edilir, yani dünyanın en iyi 100 futbolcusu arasındadır.

Kıtalararası Kupaya katılım için mutlak rekoru elinde tutuyor, beş kez bu kupaya katılmıştır. (bu rekoru takım arkadaşı Alessandro Costacurta ile paylaşıyor) Ayrıca UEFA Şampiyonlar Ligi finallerinde (Real Madrid’den Francisco Gento ile paylaşılan bir rekor) sekiz maçta yer aldı.

Dünya Kupalarında 2217 dakika oynadı, kimsenin henüz geçemediği bir rekor. En yakın 2052 dakika ile Almanya’dan Lothar Matthaus olmuştur.

Defans oyuncusu olarak oynamasına rağmen, topu temiz bir şekilde alıp şiddete başvurmadığıyla bilinirdi. Milan ile 24 sezonunda, sadece bir kez düz bir kırmızı kart gördü ve üç kez iki sarı kartla oyundan atıldı. Ayrıca 1991 ve 1993 yılları arasında 58 namağlup Serie A maçının rekorunu elinde tutuyor.

Ve son olarak, ilginç bir gerçek, tıpkı babası Cesare gibi, kaptan olarak bir Avrupa Kupasını kazanan tek kişidir. Her ikisi de A. C. Milan için oynadı. Şüphesiz, bu oyuncu muhteşem oyunuyla tarihe damga vuran bir oyuncu olmuştur.

  • Infobae. Así fue el debut del hijo de Paolo Maldini en uno de los clubes más prestigiosos de Italia. Febrero 2020. https://www.infobae.com/america/deportes/2020/02/03/asi-fue-el-debut-del-hijo-de-paolo-maldini-en-uno-de-los-clubes-mas-prestigiosos-de-italia/
  • Excelsior. Paolo Maldini nuevo estratega del AC Milan. Junio 2019. https://www.excelsior.com.mx/adrenalina/paolo-maldini-nuevo-estratega-del-ac-milan/1318704