Kapalı Mekanlar İçin Uygun En İyi 5 Spor

Kapalı mekanlarda yapılan en popüler spor türlerini ve neyin onları bu kadar eğlenceli hale getirdiğini öğrenmek için yazımızı okuyun. 
 

Kapalı alan sporları, kapanlı mekanlar için uygun olan sporlardır. Çoğu durumda, kış aylarında veya yağmurlu günlerde pratik yapılabilmesi için normalde dışarıda yapılan spor kapalı alanda yapılır. Aşağıdaki yazıda size kapalı mekanlar için uygun olan sporlarla ilgili detaylı bilgi vereceğiz.

Kapalı mekanlar için uygun sporlar nelerdir?

İlk adımda kapalı alan sporlarını tanımlamak önemlidir. İspanya Kraliyet Akademisi’ne göre, kapalı alan sporları, tavanı ve duvarları olan kapalı bir yapının için yapılan sporlardır.

Ancak Viktorya döneminde çok popüler olan balo salonu oyunları ile karıştırılmamalıdır. Balo salonu oyunları, bir evin salonunda bir toplantı boyunca yapılan ve o kadar da “fiziksel” güç odaklı olmayan daha çok teknik ve zihinsel güce dayanan oyunlardır. Kart oyunları, dart v.b. bunlara örnek verilebilir.

Kapalı alan sporlarında hakemler uzun pantolonlar giymelidir. Hata bazı durumlarda papyon takmaları bile gerekebilir. Öne çıkarmak istediğimiz en önemli kapalı sporları şunlardır:

1. Boks

Tüm kategorileriyle birlikte bu spor dalı, en iyi bilinen kapalı alan sporudur. Boks maçları her zaman ortasına bir dörtgen yerleştirilmiş ve etrafına seyirciler ve basın için koltuklar konmuş odalarla dolu kapalı bir binada yapılır. Maçlar genellikle öğleden sonra veya gece boyunca yapılır.

 

Ring, kolayca demonte edilebilir. Bu nedenle maçlar tiyatro veya stadyum gibi bir alanda da yapılabilir. Maçların her köşeden izlenebilmesi için dörtgen, bir platformun üzerine konarak yükseltilir.

boks yapan iki adam

2. Basketbol

Bu spor, oyunun dinamikleri nedeniyle en çok eğlendiren kapalı alan sporlarından biridir: Her biri 10 dakikadan oluşan dört periyot. Top hareket halinde değilken saat durduğu için periyotların ne kadar süreceği belli olmaz.

Basketbol her zaman kapalı alanlarda, özellikle de basketbol oynanması için tasarlanmış stadyumlarda oynanır. Bu yapılarda turuncu veya kahverengine boyanmış dikdörtgen biçiminde bir oyun alanı vardır. Alanın uç kısımlarında ise potalar bulunur.

3. Voleybol

Hem amatörler hem de profesyoneller tarafından oynanan voleybol, en popüler kapalı alan sporlarından biridir. Oyun alanı 18 metre uzunluğundadır. Genişliği 9 metredir. Etrafında 3 metrelik boş alan bulunur. Tam ortada, her biri 6 oyuncudan oluşan iki takımı ayıran bir ağ vardır.

Voleybol, basketbola bir alternatif olarak – yoğunluğu daha düşük olsa da- 1895 yılında Hristiyan Gençlik Birliği tarafından bulunmuştur. Plaj voleybolu gibi dışarıda oynanan türleri olsa da genellikle kapalı mekanlar için uygun bulunan bir spordur.

4. Hentbol

Hentbol, kapalı bir alanda topla oynanan bir spordur. Temel amaç karşı takımın kalesine gol atmaktır. Her bir takım yedi oyuncudan – 6’sı sahada biri kalede- oluşur. Top elle taşınmalıdır.

 

Hentbolun kökenleri Antik Yunan’a dayanır. Ancak bugün bildiğimiz şekliyle, 20. yüzyılın başında Avrupa’da ortaya çıkmıştır. 1976 yılından beri Olimpiyat Oyunlarının bir parçasıdır. Çim saha 20 metre genişliğe, 40 metre uzunluğa sahip olan bir alandır. Her iki uçta birer kale vardır.

futsal

5. En hızlı gelişen kapalı alan sporlarından biri: Futsal

Futsal her biri yüz yüze duran 5 oyunculu iki takımın birbiriyle mücadele ettiği bir spordur. Topla oynanır. Geleneksel ‘futbol’dan esinlenilerek ortaya çıkarılmış olsa da, hentbol -kalelerin boyutu-, basketbol -oyuncuların sayısı ve oyun süresi, 40 dakika- ve su topu -kaleciyle ilgili kurallar – ile benzer yönleri vardır.

Bu spor, Montevideo, Urguay’daki ilk Dünya Kupasından sonra yaşanan “futbol salgınını” takip eden 30’lu yıllarda ortaya çıkmıştır. Gençler sürekli futbol oynamak istemişler ancak her zaman bunun için uygun olan dış mekanları bulamamışlardır.

Kapalı alanlarda yapılan diğer sporlar, balo salonu dansı, bilardo, bowling, satranç ve masa tenisi olarak sıralanabilir. Yüzmenin de bu kategoride olduğunu düşünenler vardır. Alternatifler çoktur ve her zevke uygun bir seçenek vardır!

  • van Bottenburg, M., & Salome, L. (2010). The indoorisation of outdoor sports: An exploration of the rise of lifestyle sports in artificial settings. Leisure Studies. https://doi.org/10.1080/02614360903261479