Avrupa'nın En İyi Antrenörlerinden Biri: Fabio Capello

26 Mart, 2020
Fabio 'El Sargento' Capello 1990'larda ve 2000'lerin başında birçok şampiyonluk kazandı, bu yüzden Avrupa'nın antrenörlerinden biri olarak kabul edilir.
 

Doksanlı yıllarda Fabio Capello bir antrenör olarak karşılaştığı neredeyse her şeyi kazandı. Bu nedenle, Avrupa’nın en iyilerinden biri olmasının yanı sıra İtalya’da tam bir idol olarak görüldü. Bu yazıda size Fabio Capello’nun biyografisini anlatacağız.

Oyuncu Olarak İlk Yılları

Fabio Capello’nun antrenör olarak kariyeri hakkında konuşmadan önce, bir oyuncu olarak kariyerine birkaç satır ayıracağız. Birkaç kez takım değiştirmesine rağmen, her zaman kendi ülkesi olan İtalya’da oynadı.

Kariyerine babası Guerrino’nun antrenör olduğu Pieris’te başladı. Daha sonra 1964’te ilk çıkışını yaptığı SPAL 1907’ye transfer oldu ve aynı sezonda Serie A’dan küme düştü. (ertesi sezon tekrar geri çıkmak üzere)

Roma onu 1967’de takıma kattı ve takımın lige liderlik etmesine yardımcı olurken, diz sakatlığı onu sezonun çoğunda saha dışında tuttu. 1968’de Roma ile İtalya Kupası’nı kazandı.

1970 yılında Capello, altı sezonda 165 maç oynadığı Torino takımı Juventus’a transfer oldu. Bundan sonra üç sezon oynadığı Milano’ya transfer oldu ve kariyerine orada son verdi.

Fabio Capello’nun İtalya’yı 32 maçta temsil ettiğini ve ülkesinin efsanevi Wembley Stadyumu’nda İngiltere’yi yendiği maçta tek golü attığını da belirtmek gerekir.

Fabio Capello
 

Fabio Capello’nun Antrenör Kariyeri

Futbolcu olarak kariyerine son verdiği aynı takımda antrenör olarak başladı. Tarih 1991’di ve Rossoneri birkaç sezon boyunca herhangi bir şampiyonluk kazanmamıştı.

Bu, Paolo Maldini ve Marco Van Basten gibi yıldız oyunculara sahip olması nedeniyle Capello’nun altın çağının başlangıcıydı. Capello’nun altında, Milan 58 maç boyunca yenilmedi (neredeyse iki yıl) ve dokuz şampiyonluk kazandı.

1996’da Real Madrid’in antrenörü oldu, ancak sadece bir sezon boyunca oradaydı ve bir lig şampiyonluğu kazanmasına rağmen Merengue takımı yöneticilerini ikna etmedi. İtalyan, evine Milano’ya dönmeye karar verdi, ancak üç artı bir yıl teklif edildi.

Capello kısa bir mola verdi ve 1999 yılında antrenör olarak Roma’ya geri döndü ve bu da başkent kulübünün on yıl süren kuraklıktan sonra bir Scudetto (ödül) kazanmasına izin verdi.

Romalılar tarafından çok beğenilmedi, bu yüzden 2004’te Juventus’a geçti ve burada iki kere art arda Scudetto kazandı. Bu şampiyonluklar daha sonra şike skandalı nedeniyle kulübün vitrininden çıkarıldı.

Capello

O zaman Capello görevinden istifa etmeye karar verdi ve Merengue takımının üç yıllık şampiyonluk hasretini bitirme amacıyla bir kez daha Madrid’in antrenörü olma yolunu tuttu.

 

Bir kez daha, İtalyan savunma tarzını yansıtarak David Beckham ve Ronaldo’yu başlangıç11’e koymama kararlarıyla Madrid kulübünün istemediği şeyi yaptı. 2007’de kötü performansı nedeniyle görevden alındı.

Kısa bir süre sonra, Spice Boy olarak adlandırıldığı İngiltere takımının antrenörlüğünü üstlendi. Ve sadece bu değil, aynı zamanda onu kaptan yaptı. Birkaç zaferden sonra, İngilizlerin 16 turunda elendiği Almanya’daki Dünya Kupası’na gitti. Capello, istifa ettiği 2012 yılına kadar görevde kaldı.

Ancak, antrenör kariyeri bir süre daha devam edecekti. Temmuz 2015’e kadar Rus milli Takımından sorumluydu. Brezilya’daki 2014 Dünya Kupası’na katılmaya hak kazandı. Antrenörlük yaptığı son takım, Çin Süper Ligi’nden Jiangsu Suning’de bir sezondan daha az kaldı.

Kısacası, teknik direktör Fabio Capello 14 şampiyonluk kazandı ve bunlardan dokuzu Milano’daydı. 845 maç oynattı ve %65’den fazla galibiyet oranı vardı. Tartışmalı kararlarına ve oyun tarzına rağmen, hiç kimse onun Avrupa’nın en iyilerinden biri olduğunu inkar edemez.

 
  • Defensa Central. Fabio Capello se rinde a Raúl y cuenta su experiencia en el Madrid. https://www.defensacentral.com/real_madrid/1579259563-fabio-capello-se-rinde-a-raul-y-cuenta-su-experiencia-en-el-madrid
  • Santiago, R. Capello: “Se acabó mi etapa de entrenador”. El español. Abril 2019. https://www.elespanol.com/elbernabeu/futbol/20190413/capello-acabo-etapa-entrenador/390462210_0.html