Logo image
Logo image

2022 Katar Dünya Kupası İçin İnanılmaz Stadyumlar

3 dakika
2022 Katar Dünya Kupası stadyumlarının büyük bir çoğunluğu yıldırım hızında inşa edilmiştir. Bu, futbol takvimindeki en önemli tarih için hazır olduklarını garantilemek adına yapılmıştır.
2022 Katar Dünya Kupası İçin İnanılmaz Stadyumlar
Son Güncelleme: 10 Nisan, 2021

2022 Katar Dünya Kupası için daha uzun bir süre var ve bu kupa çeşitli nedenler ile tarihin en tartışmalılarından bir tanesi. Ancak, bu heyecan verici rekabetin başlamasını beklerken, hadi maçların oynanacağı inanılmaz stadyumlara bir göz atalım.

2022 Katar Dünya Kupası Stadyumları

22. Futbol Dünya Kupası 21 Kasım – 18 Aralık 2022 tarihleri arasında Katar’da gerçekleşecek. Organizatörler, Orta Doğudaki kavurucu sıcaklıklar nedeniyle alışıldık olan Haziran ve Temmuz tarihleri yerine bu tarihleri tercih etti.

Dünya Kupası ilk defa bir Arap ülkesinde, ya da Batı Asya’da oynanacak. Aynı zamanda 32 yerine 28 gün sürerek en kısa müsabaka olacak. Şimdiye kadar, beş Katar kentinden geçen yarışma listesinde sekiz stadyum var.

1. Lusail İkonik Stadyumu

Bu stadyum Lusail şehrinde ve halen yapım aşamasında, ancak toplam 94.500 kişilik kapasitesi ile ülkenin en büyük stadyumu olacak. Yarışma sırasında pek çok maça ev sahipliği yapacak, ancak en önemlisi, final bu stadyumda olacak.

Some figure

Lusail İkonik Stadyumu, çevreye de elektrik sağlayacak güneş panelleri ile kaplı bir çatıya sahip olacak. Çatının merkezi, hava şartlarına bağlı olarak açılıp kapanabilir bir tasarımda. Ayrıca klimalara sahip olacak ve altı tane köprü ile stadyumu çevreleyen su üzerinden erişim sağlanacak.

2. 2022 Katar Dünya Kupası: Al Thumama Stadyumu

Katar’ın başkenti Doha’nın eteklerinde bulunan bu stadyum da yapım aşamasındadır. 69.000 kişilik bir kapasiteye sahip olacak ve oraya metroyu kullanarak gidebileceksiniz. Takma adı, Arap sarığı şeklindeki biçiminden dolayı “Gahfiya”.

Some figure

3. Al Bayt Stadyumu

Bu stadyum halihazırda açık ve Jor şehrinde. 60.000 kişilik bir kapasiteye sahip ve eski Al Khor Stadyumunun yerinde inşa edilmesi dört yıl sürdü. Asimetrik şekli büyük bir Bedevi çadırını temsil ediyor ve bu stadyuma Doha’dan metro ile ulaşabilirsiniz.

Some figure

4. Khalifa Uluslararası Stadyumu

Bu çok amaçlı stadyum, Katar milli takım maçlarının yapıldığı yerdir. Aynı zamanda 2006 Asya Oyunları ve 2019 Dünya Atletizm Şampiyonası için de kullanılmıştır. Khalifa stadyumu 2022 Katar Dünya Kupası için grup aşamasındaki maçlara, son 16 tura, çeyrek finallere ve yarı finallerden birine ev sahipliği yapacak.

50.000 seyirci kapasitesine sahip ve aslen 1976 yılında kurulmuş, 2014 yılında yeniden inşa edilmiş ve 2017 yılında yeniden modellenmiştir.

5. 2022 Katar Dünya Kupası: Ras Abu Aboud Stadyumu

Bu stadyum, Doha’daki Ad Dawhah Belediyesinde bulunur. Stadyum hala yapım aşamasında ve yaklaşık 45.000 seyirci kapasitesine sahip olacak. Ancak, Katar’daki 2022 Dünya Kupası sonrasında kaldırılacak olan tek stadyum da bu. Parçaları az gelişmiş ülkelere bağışlanacak.

Some figure

6. Education City Stadyumu

Katar Vakfının Education City Stadyumu, Al Rayyan şehrinde yer almaktadır ve düzensiz bir elmas şekline sahiptir. İnşaat 2016 yılında başlamıştır ve 2020’nin başlarında tamamlanması beklenmektedir.

Some figure

Education City Stadyumunun kapasitesi 45.000 kişi olacak. Ancak, dünya kupasından sonra sadece 25.000 kişilik bir kapasiteye sahip olacak ve yerel bir futbol takımına ev sahipliği yapacak.

7. Ahmed bin Ali Stadyumu

Bir öncekinde olduğu gibi, bu stadyum Al Rayyan’da ve sadece futbol maçlarına ev sahipliği yapmıyor. Ayrıca 2006 Asya Oyunlarına ve Asya Futbol Kupasına da ev sahipliği yaptı.

Some figure

2003 yılında inşa edilmiş olmasına rağmen, Mayıs 2015’te yıkılmıştır ve tadilatı 2019 yılının sonundan önce tamamlanacaktır. Kapasitesi 44.000 kişinin biraz üzerindedir (önceden bunun yarısıydı).

8. Al Janoub Stadyumu

Eski Al Wakrah Stadyumu, Al Wakrah şehrinde, yeni Uluslararası Havaalanına beş dakika uzaklıkta bulunan çok amaçlı bir stadyumdur. Bir futbol sahası ve bir koşu parkuru var, ve aynı zamanda yerel kulübün de evi. 2006 Asya Oyunlarında futbola ev sahipliği yaptı.

Some figure

2022 Katar Dünya Kupası grup aşamalarında ve son 16’da maçlara ev sahipliği yapacak. Genel durumunu iyileştirmek için yeniden modellendi ve daha sonra bir su merkezi de olan büyük bir spor kompleksi haline gelmesi bekleniyor.

Bu stadyumlar ile ilgili en çarpıcı olan şey, Katar’ın Dünya Kupasına ev sahipliği yapma ihalesini kazandığında yalnızca Khalifa Uluslararası’nın bitmiş halde olması. Yine de, yarışmalar için yeniden modelleniyor. Yolda kesinlikle büyüleyici bir etkinlik var!  • FIFA World Cup Qatar 2022, sitio oficial. Host cities. https://www.fifa.com/worldcup/qatar2022/destination/cities/city/1000000548/
  • Misiones Online. Mundial de Qatar 2022: así funciona la gigantesca nube artificial creada para tapar el sol en la cancha. Noviembre de 2019. https://misionesonline.net/2019/11/27/mundial-de-qatar-2022-asi-funciona-la-gigantesca-nube-artificial-creada-para-tapar-el-sol-en-la-cancha/
  • DirecTV Sports. ¿Cómo marchan los preparativos para el Mundial de Qatar 2022? Noviembre de 2019. https://www.directvsports.com/copa-mundial-fifa_old/noticias/como-marchan-los-preparativos-para-mundial-qatar-2022

This text is provided for informational purposes only and does not replace consultation with a professional. If in doubt, consult your specialist.