İspanya Atletizm Federasyonu

Ulusal ve uluslararası yarışmalar söz konusu olduğunda, İspanya Atletizm Federasyonu düzenleyici organdır. Burada size bu federasyon hakkında biraz daha bilgi veriyoruz.
 

Kraliyet İspanyol Atletizm Federasyonu (RFEA), İspanya’daki tüm atletizm türlerinin düzenlenmesi ve tanıtımı için en yüksekte bulunan organdır. Şu anda, sadece Avrupa Atletizm (EA) ve Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliğinden önce (IAAF)  ülkeyi temsil etmektedir.

1918 yılında kurulan ve Valladolid merkezli, en çok Olimpiyat Zaferi bulunan üçüncü İspanya federasyonudur. Antwerp 1920 Olimpiyat Oyunlarında İspanyol sporcuların ilk katılımından bu yana, 14 madalya kazandılar.

Tüm başarılarına ve tarihi görünümüne rağmen, RFEA uluslararası bir skandala karıştı. 2019 ortalarında, antrenör Miguel Ángel Millán cinsel istismarla suçlandı ve federasyon bir yan sivil parti olarak sorumlu tutuldu.

İspanya Atletizm Federasyonunun İşlevleri

Temel işlevi, mevcut düzenlemelerin her spor dalının özel ihtiyaçlarını karşılamada şeffaf ve etkili olmasını sağlamaktır. Sportif, teknik ve etik standartların yerine getirilmesini sağlamanın yanı sıra, güncel tutulması gereken değişiklikleri de teşvik eder, esas olarak teknolojinin güncel zamanlardaki hızlandırılmış ilerlemesini dikkate alır.

Buna ek olarak, RFEA, İspanya Şampiyonası gibi resmi ulusal atletizm yarışmalarının ve etkinliklerinin yönetimi ve organizasyonundan öncelikle sorumludur. Olimpiyat Oyunları gibi uluslararası etkinliklerde Milli Takımı temsil edecek sporcuları seçmekle de sorumludur.

Bölgesel federasyonlarla ortaklaşa olarak, Ulusal Federasyon, ulusal bölge boyunca atletizm faaliyetlerini teşvik etmek için birden fazla girişimi teşvik etmektedir. Şu anda, RFEA, genel kurullarda başkanları tarafından temsil edilen 19 özerk atletizm federasyonundan oluşmaktadır.

koşu

Tüm işlevlerini yerine getirmek için, bu özel spor kuruluşu, atama ile kamusal nitelikteki çeşitli idari işlevleri yerine getirme hakkına sahiptir.

Bir Atletizm Federasyonuna Nasıl ve Neden Üye Olunur?

Consejo Superior de Deportes’in (Spor Yüksek Kurulu) en son raporuna göre, İspanya’daki federe üye sayısı her geçen yıl artıyor. Sadece 2018’te, Federasyon lisanslarının sayısı 2007’ye kıyasla neredeyse %3 arttı. Atletizmde ise, federal lisanslar son dört yılda %30’dan fazla artmıştır.

Bir sporda federe olmak ne anlama geliyor?

Bir sporda federe olmaktan bahsettiğimiz, bölgesel bir spor federasyonuna ait olmak demektir. Üye olmaya karar vererek, bir sporcu bir federasyon lisansı, yani özerk federasyonun bir parçası olduğunu belgeleyen bir belge alır ve sonuç olarak, ilgili ulusal federasyon tarafından tanınır.

Öte yandan, bir sporcu bir federasyon üyesi olmadan bir veya daha fazla spor yaptığında, çabaları ve başarıları bu organlar tarafından garanti edilmez. Bu nedenle, herhangi bir federatif faaliyet veya resmi yarışmaya kayıt olduklarında sayılmazlar.

İspanyol Atletizm’e Federe Olmanın Faydaları

Atletizm için federe olmak, belirli avantajlar karşılığında ekonomik bir yatırım anlamına gelir. Bu nedenle, her sporcunun bir federasyon lisansına başvurmadan önce kapsamını ve ihtiyaçlarını değerlendirmesi önemlidir. Bu ana faydalardan bazıları şunlardır;

 
 • Kaza veya acil durumlarda resmi bir organın desteğine ve özel yardımına sahip olmak.
 • Bir veya birkaç sporun uygulanması için teşvik konusunda uzman tavsiyelerinden faydalanmak.
yüksek atlama

 • Yüksek performanslı sporcular için ödül ve özel sübvansiyonlar, genel olarak resmi eylemler, yarışmalar ve federatif etkinliklere katılmak.
 • Özerk Topluluğu ulusal yarışmalarda, takım olarak veya bireysel olarak resmi bir şekilde temsil etmeye ve uluslararası etkinliklerde ulusal atletizm takımı için dikkate alınmaya hak kazanmak.
 • FEDME Ulusal programının bir parçası haline gelme ve İspanya genelinde spor merkezlerine erişimin sağlanması. Örneğin, sağlık ve güvenlik konularında eğitim kurslarına da girebilirsiniz.
 • Spor etkinlikleri ve aktiviteleri, konaklama, kamp alanları, spor mağazaları, kitapçılar vb. özel indirimlerin keyfini çıkarın.
 • Bölgesel ve ulusal düzeyde sporun öğretimi ve tanıtımı için projeler ve girişimlerle işbirliği yapın.

Atletizm Federasyonuna üye olma gereklilikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için, evinizin bulunduğu bölgedeki bölgesel federasyonun web sitesini ziyaret etmenizi öneririz. İspanyol Atletizm Federasyonunun işlevleri ve düzenlemeleri hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, resmi web sitesine göz atmayı unutmayın.

 • Página oficial RFEA. Extraído de: https://www.rfea.es/
 • Fedme, página oficial. Extraído de: http://www.fedme.es/index.php?mmod=staticContent&IDf=163
 • Informe sobre licencias, Consejo Superior de Deportes. Extraído de: https://www.csd.gob.es/es/federaciones-y-asociaciones/federaciones-deportivas-espanolas/licencias
 • RFEA: Federaciones autonómicas atletismo. Extraído de: https://www.rfea.es/web/federacion/mapaespana.asp