Logo image
Logo image

Hentbol Kuralları

3 dakika
Futbolun popülerliğinin yakınına dahi gelemiyor olsa da, hentbol hala çok popüler bir spordur.
Hentbol Kuralları
Son Güncelleme: 10 Nisan, 2021

Hentbol, dünya çapında çok popüler olan bir salon sporudur. Avrupa’da hem amatör hem de profesyonel düzeyde yaygındır ve kıtadaki pek çok takım kendilerini uluslararası şampiyonlar olarak kanıtlamıştır. Ancak, hentbol kurallarına o kadar aşina olmayabilirsiniz.

Çocuklar bu sporu oynamaya genellikle okulda başlar. Bu yaşta çocuklarda ve ergenlerde fiziksel, bilişsel ve sosyal gelişim için çok iyidir.

Bununla birlikte, gençler her zaman hentbol kuralları ve hem yerel hem de uluslararası olarak geçerli olan etik davranış hakkında daha fazla bilgi edinmek için cesaretlendirilmezler. Bu yüzden bugün buna daha detaylı bir biçimde bakacağız.

Kısa Bir Tarihçe: İlk Hentbol Kuralları

Futbolda olduğu gibi, hentbolun da tam olarak ne zaman icat edildiğini belirlemek neredeyse imkansızdır. Bununla birlikte, tarihsel olarak konuşursak, eski uygarlıklarda top oyunlarının zaten mevcut olduğunu görebiliriz.

Öncelikle, Yunanistan’da Ourania adlı bir oyunun kayıtları var. Bu, küçük bir topun havada tutulmasını içeriyordu. Büyük şair Homeros, Odyssey’de oyuncuların nasıl elma büyüklüğünde bir topu havaya fırlattığını ve daha sonra top ya da ayakları yere değmeden önce onu yakalamak için nasıl zıpladığını anlatarak bu aktiviteye atıfta bulunur.

Benzer oyunlar Roma İmparatorluğu ve Orta Çağ’da da mevcuttu. Bununla birlikte, modern hentbolun gelişimi ancak 20. yüzyılın başlarında, dinamik bir spor olarak hızlı bir şekilde popülerlik kazandığı Orta ve Kuzey Avrupa’da başlayacaktı.

İlk uluslararası hentbol kuralları 1926 yılında farklı ülkelerde yürürlükte olan çeşitli kuralların standartlaştırılması ile oluşturuldu. İki yıl sonra, on bir ülke 9. Yaz Olimpiyat Oyunları için Uluslararası Amatör Hentbol Federasyonunu kurdu.

Some figure

Bu kuruluş, sporun ve müsabakalarının kurallarını düzenleyen şu anki Uluslararası Hentbol Federasyonu (IHF) haline geldi.

O zamanlar hentbol, her takımda on bir oyuncunun yer aldığı bir açık hava sporuydu. Bununla birlikte, 1930’ların ortalarında, spor, yedi oyuncudan oluşan takımlarla kapalı kortlara taşındı.

Ancak 1970’lerde bir olimpiyat sporu haline geldi ve 1976 Berlin Olimpiyatlarından bu yana düzenli olarak oyunların bir parçası oldu.

Temel Hentbol Kuralları

Uluslararası Hentbol Federasyonu, uluslararası müsabakalara ağırlık vererek, hentbolun profesyonel düzeyde düzenlenmesinden sorumludur.

Federasyonun sorumluluklarından bir tanesi; hentbol yönetmeliklerini gözden geçirmek, güncellemek ve uygulamaktır ve bunu kendisini oluşturan ulusal federasyonlar ile birlikte yapmaktadır.

IHF, hentbol kurallarını dört yılda bir günceller. Elbette ki, gerekli olan ve sporu tanımlayan, ve neredeyse hiç değişikliğe uğramayan belirli kurallar da vardır.

Anahtar Kurallar

Hentbolun bir numaralı kuralı, oyuncuların topa ayaklarıyla kasıtlı olarak dokunamamasıdır. Bunun tek istisnası kalecinin topun kaleye girmesini engellemeye çalışmasıdır. Bunun dışında, diğer dört temel kural vardır:

  • Oyun alanı: Saha dikdörtgen şeklinde, 40 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğinde ve iki eşit yarıya sahip olmalıdır. Her yarım, kemeri dış çizginin ortasında bulunan bir kaleye sahip olmalıdır.
  • Top: Hentbol, deri ya da sentetik malzemeden yapılmış küresel bir top kullanır. Ancak, kullanıldıkları kategoriye bağlı olarak üç resmi boyut vardır.
Some figure
  • 16 yaşın üzerindeki erkek yarışmalarında, oyuncular yaklaşık yarım kilo ağırlığında 58 ya da 60 cm’lik bir top kullanırlar. Öte yandan, 14 yaşın üzerindeki kadın müsabakaları 53-56 cm arasında ve yaklaşık 340 g ağırlığında bir top ile oynanır.
  • Maçın süresi: 16 yaşın üzerindeki oyuncular arasındaki resmi maçlar, her biri 30 dakika olan iki periyotta oynanır. 12 ila 16 yaş arasındaki oyuncular için bu süreler 25 dakika uzunluğundadır ve sekiz ila on iki yaş arasındaki oyuncular için yarılar sadece 20 dakika sürer. Tüm durumlarda, devre arası on dakika sürer.
  • Puanlama: Takımlar her gol attıklarında bir puan alırlar. Ardından, oyunun sonunda en yüksek puana sahip olan takım kazanır.
  • Maç berabere biterse ve yarışma bir galip gerektiriyorsa, takımlar fazladan beşer dakikalık iki devre oynayacaktır. Bu sürenin sonunda, hala net bir kazanan yoksa, takımlar oyunun kazananına karar vermek için yedi metrelik atışlar yapacaktır.

Hentbol kuralları ve mevcut yönetmelikler hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, IHF’nin resmi web sitesine bakın!  • Página oficial Federación Internacional Balonmano. Extraído de: https://www.ihf.info/
  • Reglamento Federación Española de Balonmano. Extraído de: http://www.rfebm.com/node/417

 


This text is provided for informational purposes only and does not replace consultation with a professional. If in doubt, consult your specialist.