Logo image
Logo image

En Ünlü Boks Dövüşleri

3 dakika
O zaman hayatta değildiyseniz dahi, bu ünlü dövüşleri mutlaka duymuşsunuzdur.
En Ünlü Boks Dövüşleri
Son Güncelleme: 10 Nisan, 2021

Boksun radyo ile sınırlı olduğu zamanlardan, Las Vegas’taki en son yüksek teknoloji yayınlara kadar, en ünlü boks dövüşlerinden bazıları asla unutulmayacak. Bugün, ilk beşe bakacağız.

En Ünlü 5 Boks Dövüşü

Bir boks fanatiği ya da spor bakımından bir genel kültür dahisi olmanıza gerek yok. Bu maçlar o kadar ünlü ki, bunları mutlaka duymuşsunuzdur:

1. Ali-Foreman

Bu, meşhur Rumble in the Jungle idi ve tarihteki en önemli spor etkinliklerinden biriydi. Her şey 30 Ekim 1974’te Zaire’nin (bugünkü Kongo) Kinshasa şehrinde gerçekleşti.

O gece ringdeki dövüşçüler, ağır sıkletler Muhammad Ali (The Greatest) ve George Foreman (Big George)‘dan başkası değildi.

Some figure

Ali, 44 galibiyet (31 KO ile) ve iki mağlubiyete sahipken, Foreman 40 galibiyete (37 nakavt ile) ve o dönemde WBC, WBA ve IBF unvanlarına sahipti.

Ali tekniği ve hızı ile tanınırdı; Foreman, gücü ve kuvveti ile. Eski adı Cassius Clay olan Ali, bugün hala hatırlanan güçlü bir darbe ile sekizinci rauntta rakibini nakavt edene kadar dövüş onun kendisini savunmasız gibi göstermesi ile geçti.

2. Duran-Sugar Ray: Ünlü Boks Dövüşleri

Bu, şüphesiz ki boks tarihinin en ünlü dövüşlerinden biri tanesiydi. 20 Haziran 1980’de gerçekleşti ve zamanın en seçkin dövüşçüleri arasında gerçekleşti: Panamalı Roberto “Taş El” Durán ve Amerikalı Sugar Ray Leonard.

Yarışmadan önce bile aralarında büyük bir rekabet vardı ve biletler peynir ekmek gibi satıldı. Dövüş gününde Durán rakibi ile alay etti ve zil çalana kadar eldivenlerini dokundurmak istemedi.

Some figure

Durán dövüşü kazandı, ancak Leonard altı ay sonra yapılacak bir rövanş istedi. Ama bu asla gerçekleşmedi! Durán mide krampları olduğunu söyleyerek çekildi. Ancak, Sugar Ray 1989 yılında 12 raundun ardından oybirliği ile alınan bir karar eşliğinde nihayet rakibini mağlup etmenin mutluluğunu yaşadı.

3. Ali-Frazier

Muhammad Ali bir kez daha listede, çünkü tarihteki en iyi boksörün unutulmaz birkaç farklı dövüşü var. Joe Frazier ile olan bu özel dövüş, 8 Mart 1971’de New York’taki ünlü Madison Square Garden stadyumunda gerçekleşti. Yaklaşık 20.000 kişi dövüşü izlemeye gitti.

Some figure

Ali Frazier’den hem daha hızlı hem de ağır olmasına rağmen, Smokin’ Joe, 15 raundun ardından oybirliği ile alınan bir kararla kazandı ve böylece kendisine Boxing Hall of Fame’de bir yer de kazandı.

4. Chávez-Taylor: Ünlü Boks Dövüşleri

Doksanlı yılların başında, gerçekten unutulmaz bazı dövüşler gerçekleşti ve bu kesinlikle bokstaki en ünlü dövüşlerden bir tanesiydi. Bu, 17 Mart 1990’da Julio César Chávez ve Meldrick Taylor arasında gerçekleşti ve adı Thunder Meets Lightning idi.

Some figure

Meksikalı, yumruk gücü ile, Amerikalı ise hızı ile biliniyordu. 12. raundun sonlarına doğru, yorgun Chavez, Teknik Nakavt ile kazanmak üzere rakibini doğrudan paspasa düşürmeden önce rakibine birkaç yumruk atabildi.

5. Dempsey-Firpo

Tüm zamanların en iyilerinden bir tanesi olan bu destansı dövüşün 100. yıldönümünü kutlamamız çok uzun sürmeyecek. 14 Eylül 1924’te Amerikalı Jack “Kid Blackie” Dempsey ve Arjantinli Bull of the Pampas Luis Ángel Firpo New York’ta bir araya geldi.

Dempsey ağır sıklet unvanını savunuyordu ancak Arjantin’den bir sağ kroşe ile yere serildi. Ama, Dempsey toparlandı ve rakibini sadece ilk rauntta bile birkaç kez mata savurdu. Ancak dövüşün en önemli anı, ilk raundun hemen sonunda, Firpo’nun Dempsey’nin çenesine bir sağ yumruk indirmesi ile gerçekleşti, Dempsey bundan sonra ringden düştü.

Some figure

İkinci raundda Kid Blackie intikamını aldı ve maçı nakavt ile kazandı. Bazı insanlar Arjantinli düştüğünde hakemin çok hızlı saydığını (ve Dempsey ringden düştüğünde çok yavaş olduğunu) söylese de, gerçek şu ki, bu inanılmaz bir dövüştü.

Elbette, bu listeye girmeyen Tyson-Holyfield ve Mayweather Jr.-Pacquiao gibi başka önemli dövüşler de var. Ancak bunlar kesinlikle ilk beşimiz. Hangisi size en etkileyici geliyor?  • Infobae. Rugido en la jungla: la épica victoria de Muhammad Ali que lo convirtió en leyenda. Diciembre de 2019. https://www.infobae.com/america/deportes/2019/12/05/rugido-en-la-jungla-la-epica-victoria-de-muhammad-ali-que-lo-convirtio-en-leyenda/
  • Diario Norte. Firpo, el Toro Salvaje de las Pampas, fue despojado de legítimo triunfo ante Dempsey. Septiembre de 2017. http://www.diarionorte.com/article/157082/firpo-el-toro-salvaje-de-las-pampas-fue-despojado-de-legitimo-triunfo-ante-dempsey

 


This text is provided for informational purposes only and does not replace consultation with a professional. If in doubt, consult your specialist.