NBA Seçmeleri Nasıl İşler?

13 Haziran 2019
NBA kurul başkanı tarafından kullanılan sistem, seçmelerde ilk pozisyonda tercih yapacak üç şanslı takımın belirlenmesini sağlar.

NBA seçmeleri, her yıl Haziran ayının sonunda yapılan ve iki aşamalı olarak gerçekleşen bir Amerikan kura çekimi sistemidir. Bu sistem 1950’de, özellikle 23 yaşından küçük olan oyuncuları seçmek için geliştirildi. Peki NBA seçmeleri günümüzde nasıl işliyor? Bu yazımızda size bu konuda daha fazla bilgi vereceğiz.

1984/1985 sezonundan beri NBA, her yıl hem kısa ve orta hem de uzun vadede dünyadaki en iyi basketbol liginin geleceğini belirleyen bu kura çekimini düzenliyor. İlk uygulamadaki usulsüzlük şüphelerine rağmen, bu prosedür hala yeni yeteneklerin seçilmesi için çok önemlidir.

NBA Seçmeleri Kurası

NBA seçmelerinin kura çekimi süreci, rakamsal kombinasyonlardan oluşan karmaşık bir sisteme dayalıdır. Bu uygulama, her sezon bu konuyu tekrar gündeme getiren birkaç taraftan gelen usulsüzlük suçlamalarını önlemeyi amaçlar. Çekiliş yapılmadan önce; her takıma 1’den 14’e kadar rastgele dört sayı verilir ve bunların hiçbirinden iki adet olamaz.

nba seçmeleri 30 takım
Resim Sportball’a aittir.

Takımlar, sezon boyunca sergiledikleri denge ve pozisyona göre, daha çok ya da az kombinasyona sahip olur. Sonuç olarak, en düşük sıradaki takım 250 puan alır ve playofflara giremeyenler arasından en iyi puana sahip olan takım ise sadece 5 puan alır.

Mümkün olan 1001 kombinasyon arasından 1000 tanesi dağıtılır. Kimsenin çekilişte çıkmaması durumunda tüm süreç baştan başlar. Şimdi bu süreci açıkladığımıza göre, NBA seçmeleri kura çekimi hakkında daha detaylı konuşabiliriz.

Çekilişin Yapılışı

Çekiliş, her takımdan bir temsilcinin ve NBA tarafından yetki verilmiş sınırlı sayıda gazetecinin olduğu bir ortamda yapılır.

Top 3’ün Önemi

Belli bir zamanı kapsayan karmaşık bir sistem ile ilk dört sayı çekilir. Bu sayılar, hangi takımın çekilişte ilk pozisyonda seçim yapma ayrıcalığına sahip olacağını belirler. Aynı çekiliş ikinci ve üçüncüler de belirlenene kadar tekrarlanır.

Eğer daha önce çekilmiş takımlardan birinin olduğu bir kombinasyon tekrar çıkarsa, çekilişin yenilenmesi gerekir.

14 takımlık liste
Resim El Mundo’ya aittir.

Kalan Takımlar

İlk üç pozisyona seçilmeyen takımlar, sezonu bitirdikleri sıraya göre yerleştirilirler.

Yani, çekilişi kazanan üç takım, kazanma şansı en yüksek olan 1., 2. ve 4. takımlar ise, dördüncü pozisyon en kötü üçüncü puana sahip olan takıma verilir; dördüncü konumdan itibaren herhangi bir değişiklik olmaz.

NBA, bu formülü herhangi bir usulsüzlük şüphesine yer bırakmamak için ideal gördüğünden dolayı kullanmaktadır. Bunun ana sebebi, çekilişi manipüle etmenin ve hangi topun çıkacağını garantilemenin zor olmasıdır.

Daha iyi bir şeffaflık sağlamak için NBA çekilişi, NBA  web sitesinden video olarak yayınlamaktadır. Ayrıca, geleneksel bir şov olarak televizyonda da yayınlamaya devam edilmektedir.

Televizyonda Yeniden Yayınlanışı

Yukarıda açıkladığımız NBA çekilişi tamamlandıktan yaklaşık yarım saat sonra sonuçlar kamuya açıklanır. Bu da gelecek Haziran ayında, hangi takımın hangi pozisyonda seçim yapacağını belirler.

Bundan sonra, her takım onursal pozisyona sahip ikinci temsilcilerini seçer. Bu temsilci, NBA genel müdür yardımcısının yönetiminde televizyona çıkar ve şovu yönetmekten sorumlu olur.

Bu ‘gala’ya katılan hiç kimse çekilişten önce sonuçların ne olacağını bilemez. Bunun böyle kalmasını sağlamak için takım temsilcilerinin cep telefonlarına el konur, bu sayede bir bilgi sızıntısı olması önlenir.

Çekiliş Sonrası

Çekiliş tamamlandıktan sonra, NBA’i oluşturan 30 takım da hangi pozisyonda seçim yapacaklarını öğrenir. Bu da gelecek Haziran ayında gerçekleşecektir. Takımlar bu andan itibaren kısa, orta ve uzun vadeli hedefleri doğrultusunda strateji belirlemek için çalışmaya başlarlar.

Bu planlama birçok faktör içerir. Bu faktörler arasında, muhtemel oyuncuların antrenmanlarının programlanması ve olası bir transfer durumunda pazardaki değerlerinin belirlenmesi de yer alır.
basket topu tutan adam

Seçmelerde Turların Kullanımı

Kuradan bir önceki akşam alım veya değişim yapılması çok yaygın olmasa da, kulüpler sezon bitter bitmez, ister playofflarda elenme  ister şampiyonayı kazanma nedeniyle değişim yapabilirler.

Son olarak, bu karmaşık süreç, Haziran ayının en dört gözle beklenen günü sona erer: çekiliş gecesi.

Umarız bu yazı, dünyadaki en iyi basketbol liginin seçmelerinin nasıl işlediğini daha iyi anlamanıza yardımcı olmuştur. Bu, her ne kadar karmaşık olsa da çok ilgi çekici bir sistemdir.