Koşmanın Faydaları

15 Kasım, 2018
 

‘Koşmak’ her geçen gün daha fazla moda haline geliyor. Ancak fitness dünyasındaki trendlerin ötesinde, seçtiğimiz spor dalının avantajlarının neler olduğunu da bilmeliyiz. Bu nedenle aşağıdaki makalede, koşmanın faydalarının neler olduğundan bahsedeceğiz. Bunlar sandığınızdan çok daha fazlalar.

Koşmanın Başlıca Faydaları Nelerdir?

Koşmanın mevcut en kolay egzersizlerden biri olduğu söylenebilir: İyi ayakkabıların ve rahat kıyafetlerin haricinde başka bir ekipmana ihtiyacımız yoktur. Açık havada (bir parkta, sahilde, dağlarda, caddede) veya içeride (spor salonunda bile) antrenman yapabiliriz.

Bazı insanlar diğerlerinden daha hızlı koşar, sabahları dışarı çıkmayı tercih ederler ya da günbatımında egzersiz yapmayı seçerler. Fakat gerçek şu ki, koşmanın yararları çoktur ve belirli bir ciddiyetle çalışan herkesi bunlardan faydalanabilir:

1. Kemikleri Güçlendirir

Koşarken iskelet sistemi çizimi.

Koşu  yapan kişilerin kemiklerini kırma veya çatlatma ihtimali daha azdır. Bu nedenle egzersiz doğru bir yoğunlukta olduğunda kemik sistemini güçlendirir. Osteoporoz gibi problemlerden kaçınmak için sadece kalsiyuma ihtiyacınız yoktur aynı zamanda koşmak da yardımcınız olabilir.

2. Kilo Verdirir

Kilo vermek için eğlenceli ve etkili bir yol arıyorsanız, her gün (ya da haftada en az üç kez) koşmaya başlayın! Koşu yağ yakmanızı ve kalori harcamalarını arttırmanızı sağlar. Tabii ki, hedefe ulaşmak için dengeli bir diyet ve bol su içmek de önemlidir.

 

3. Stresi Azaltır

Koşmanın yararları sadece fiziksel yönden değildir, ama aynı zamanda ruh sağlığımız için de avantajlıdır. Örneğin; ofiste berbat bir gün geçirdiniz ve önünüze çıkan her insanla kavga edeceğinizi düşünüyorsunuz. O zaman parka gitmenizi ve biraz koşmanızı öneriyoruz.

Hatta anksiyete (kaygı) bozukluğunuz varsa, sinir düzeyiniz tavan yaptıysa ve kendinizi depresyonda hissediyor olsanız bile!
Koşunun sonunda masaj veya bir banyonun ardından olduğu gibi rahatladığınızı hissedeceksiniz.

4. Kalp Sağlığını Korur

Koştuğumuzda vücut tüm gün masa başında oturmaya göre daha fazla oksijen alır. Bu egzersiz, solunum hızını dengeler ve aynı zamanda kanın kalitesini artırır, bu nedenle kalp sağlıklı bir şekilde çalışır. Ayrıca kandaki kolesterol ve şeker miktarını azaltır ve kan basıncını düzenler.

Koşu kıyafetleri ve bileğinde adım sayarla duvara yaslanmış kadın

Günümüzde teknoloji sayesinde, kalp sağlığımız üzerinde koşmanın olumlu etkisini ölçmek mümkündür.

Egzersiz yapmaya alışkın olmayan insanlar normalden biraz daha hızlı yürüdüklerinde sendeler ve nefesleri tıkanır. Bu nedenle yavaş başlamalıdırlar. Birkaç hafta sonra daha büyük bir dayanma gücüne sahip olduklarını görecekler.

 

5. Cildi Yeniler

Koşmanın sağlık ve ruh sağlığı üzerindeki faydalarından bahsettik…

Şimdi güzelliğin zamanı! İster inanın ister inanmayın, bu egzersizi yaparken gözeneklerden dışarı toksinler atılır, bununla birlikte akne ve siyah noktalara neden olan yağ ve diğer maddelerin ciltte yarattığı tıkanıklığı da açmış olursunuz.

Ve sadece bu değil, aynı zamanda koşu, vücutta birikmiş yağı büyük miktarda ortadan kaldırarak selüliti azaltır. Her kadının hayali gerçekleşti!

6. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Genel olarak, özellikle kış aylarında veya sıcaklık değişimlerinden dolayı sık sık hastalanıyor musunuz? Belki de bu bağışıklık sisteminizin zayıf olmasından kaynaklanmaktadır. Beslenmenizi değiştirmenin ve daha sağlıklı besinler (meyve, sebze, kepekli tahıllar) seçmenizin yanı sıra koşmanızı öneriyoruz.

Bunu gerçekleştirdiğinizde vücudunuz, antikorların üretimini artırır ve kanın  oksijenlenmesi çeşitli hastalıklara neden olan virüs ve bakterilerle başa çıkmanıza yardımcı olur.

Eğer koşmanın saydığımız bu faydaları yeterli gelmediyse, dahası da var: Kendinize olan saygınızı arttırır, sosyalleşmenizi sağlar, uykusuzluğu azaltır, kas ve kas kütlesini yeniler ve baş ağrılarını ve adet öncesi ağrıları hafifletir. Bugün bir koşu seansı için daha ne bekliyorsunuz?