Kardiyo Makinelerinin Kalori Kontrol Cihazları Etkin Midir?

15 Kasım, 2018
Fazla kiloları verirken veya müthiş bir forma sahip olmaya çalıştığınız zaman, egzersiz sırasında kaybettiğiniz kalori miktarını hesaplamak için nedenleri ve faktörleri bilmek ilginç olacaktır.
 

Bu endişe kilo vermek için spor salonuna giden insanlar arasında çok yaygındır. Kardiyo makinelerinin kalori kontrol cihazlarının neden güvenilir olmadığını öğrenin.

Yine de, faydalanabileceğiniz diğer hedefleri yerine getirirler. Vücudunuzun formunu korumak ve vücudunuzu sağlıklı tutmak için bu makineleri spor salonunda nasıl kullanabileceğinizi öğrenin.

Kalori Kontrol Cihazları Neden Güvenilir Değildir?

Bu kontrol cihazları tüketilen kaloriyi tam olarak ölçmezler çünkü egzersiz yapan kişinin gerekli verilerini kaydetmezler. Genel olarak, sadece en modern makinelerin cihazları kilo ve boyunuzu kaydetmenizi isteyecektir.

Egzersiz yaparken ne kadar enerji harcadığınızı bilmek için, yağsız kütle, kalp atış hızı ve yağ kütlesinin yüzdesini, ayrıca kilo ve boyunuzu bilmelisiniz.

Kardiyo Ekipmanlarındaki Hata Yüzdesi

Uzmanların bu alandaki araştırmaları sonucu, kardiyo makinelerinin kalori kontrol cihazlarında, tüketilen kalorileri fazla tahmin eden yüksek oranda hata ortaya çıkmış. Sonuçlar:

  • Eliptik Ekipmanlar: Yüzde 42’den yüksek hata oranı ile en büyük hata payına sahipler.
  • Tırmanma Aleti: Yüzde 12.
  • Koşu Bantları: Yüzde 13.
  • Statik Bisikletler: Yüzde 7 ile en küçük hata payına sahip olanlar.

Kalori Kontrol Cihazları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kalori kontrol cihazları standart formüller ile tasarlanmıştır.
 

Bu cihazlar yakılan kalori miktarını ölçmek için standart formüller ile tasarlanmıştır, bu nedenle her bir kişiye göre bunu belirlemek mümkün değildir.

Çoğunlukla, bunlar erkekler için kalibre edilir, bu da kadınlar için farklıdır. Ayrıca, her bireyin kalori kontrol cihazları tarafından ölçülen sonuçlara etki eden bir başka özelliği vardır.

Egzersiz Yaparken Tüketilen Kalori Nasıl Ölçülür?

Pulsimetre egzersiz süresince yaklaşık bir fikrin verebilir, ama bu asla kesin değildir. Bu cihaza, tüketilen kalorileri hesaplamak için gereken tüm verileri ekleyebilirsiniz.

Kalori Tüketimini Doğru Ölçmeyi Engelleyen Faktörler

Vücut ısısı, vücut yağları, hormonal değişiklikler de dahil olmak üzere olan faktörleri içerir.Ek olarak, egzersizlerin yoğunluğu artarken, kalori tüketimi daha yanlış ölçülür.

Etkileyen bir diğer faktör ise, bireyin fiziksel durumu ve kapasitesidir. Örneğin, egzersize yeni başlayan bir kişi, deneyimli bir sporcudan daha fazla enerji harcar.

Farklı Kardiyo Makineleri

Kardiyovasküler egzersiz için kullanılan bu makineler, her bir kişinin üzerinde hareket etmesine göre sertliği ve yoğunluğu düzenler. Aynı zamanda, kilo vermeye ve kas dayanıklılığını arttırmaya yardımcı olurlar.

Statik Bisiklet

Üzerinde çalışmak için herhangi bir tekniğe ihtiyacınız olmayacak, sadece döngüsel şekilde pedal çevirmelisiniz.Dikkate almanız gereken tek şey, sırtınıza doğru bir duruşu benimsetmek yani her zaman dik durmasını sağlamaktır.

Monoton  bir sonuca yol açmayacak şekilde olan yoğunluğunu günlük olarak değiştirebileceğiniz önceden planlanmış bir program yapın.

 

Eklemler üzerinde daha büyük bir etki oluşmaz, bu nedenle kardiyovasküler sistemi geliştirmek gibi fiziksel faydaları daha fazladır.

Step

Bu kardiyo cihazı bir adım şeklinde tasarlanmıştır. Kuvvetin yoğunluğunu değiştirmek için bir programa sahiptir. Sadece profesyonel ve deneyimli sporcular için tavsiye edilir.

Koşu Bandı

Fitnes'e gittiğiniz her salonda onu göreceksiniz

Fitnessa gittiğiniz her salonda onu göreceksiniz, bu klasik bir spor salonu olsa bile. Programları, yürümenize, koşmanıza, tırmanmanıza ve aşağı inmenize izin verecek.

Dizlerin üzerine uyguladığı büyük etki nedeniyle biraz risklidir, ancak en modern olanları eklemlerde ciddi hasarlardan kaçınmak için ayarlanabilir sönümleme özelliğine sahiptir.

Kürek Çekme

En iyi kardiyo makinelerinden biri olarak kabul edilir, hem bedensel kısımlar çalışır.Programları çalışmayı daha eğlenceli hale getirmek için oyunlar içerir.Bir koşu bandında yoğun bir şekilde çalışıyorsanız, aynı kaloriyi daha kısa sürede yakabilirsiniz.

Eliptika

Bu makine adıyla iyi bilinmese de, kadınlar ve erkekler arasında büyük kabul görür. İç kısmın üstünü ve altını aynı anda çalışır. Egzersiz süresince karnın içeri çekili olarak kalmasını sağlamak tavsiye edilir.

 

Kalorileri harcamak önemli olsa da, egzersiz yaparken ana şey olmamalıdır. Zevk almak için çabalayın, eğlenin, sağlıklı beslenin ve düzenli olun. Bu sayede, mükemmel sonuçlar elde edersiniz.